• سه شنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۲
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 966-6191-5
  • خبرنگار : 15264
  • منبع خبر : ----

مسئول دبیرخانه سوغات فرهنگی آستان قدس رضوی:

برای عرضه کالای ایرانی باکیفیت به زائران تلاش می‌کنیم

مسئول دبیرخانه سوغات فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: برای عرضه کالای ایرانی باکیفیت و اعتبارسنجی‌شده به زائران تلاش می‌کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مهدي يک‌پسر در مراسم رونمایی از سوغات فرهنگی زائر که امروز 14 شهریورماه برگزار شد، اظهار کرد: امروز بالغ بر 5 هزار کالای فرهنگی در این مکان گردآوری شده، هزاران عنوان دیگر از کالاها در دستان هنرمند مردم این سرزمین است و بررسی بر هزار نوع کالای فرهنگی مختص کودکان و نوجوانان تاکنون انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از برگزیده‌ترین راه‌ها برای رشد اقتصاد کشور، خلاقیت و نوآوری است، همچنین رهبر معظم انقلاب بارها بر این موضوع تاکید کردند که صنایع فرهنگی نقش ویژه‌ای در ایجاد اشتغال به نسبت سایر صنایع دارد و می‌‌تواند موتوری پیشروان برای اقتصاد کشور به شمار روند.

مسئول دبیرخانه سوغات فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: اگر امروز بیش از صد محصول را در حوزه سوغات رونمایی می‌کنیم به این معنی نیست که در این حوزه تصدی‌گری می‌کنیم، این محصولات حاصل فکر و ایده ده‌ها کارگاه است، گلایه‌هایی را که با برخی از دوستانمان داریم در اینجا عنوان نمی‌کنیم زیرا معتقدیم جهاد با سختی همراه است.

وی با اشاره به نقشه راه آینده این بازار گفت: این نقشه راه سه دو اصلی و توامان دارد، یک مسیر برای وضع موجود و حمایت از تولیدکنندگان و دیگری برای رسیدن به وضع مطلوب ترسیم شده است، همچنین چندین محور را دنبال می‌کنیم، در محور اول دانش، شناخت کاربردی و اساسی نیازهای زائران و بررسی وضع موجود محصولات مورد توجه قرار می‌گیرد همچنین در این محور روند تولید باید در ذیل مرکز رصد همواره به‌روز شود.

يک‌پسر افزود: بخشی از اقدامات موردنظر انجام گرفته، این فروشگاه، جشنواره بشرا و بانک اطلاعاتی که اکنون در اختیار داریم بخشی از اقدامات انجام گرفته است که البته باید گسترش یابد. همچنین در محور دوم به دنبال افزودن ارزش و هویت به وضع موجود هستیم. باید محصولات باکیفیت و دارای نشان استاندارد و اعتبار عرضه کرد، همچنین باید برای نیازهای بر زمین مانده زائران خلاقیت خود را به کار گیریم و با برگزاری انواع رویدادها و حمایت از ایده‌پردازان و هنرمندان زمینه طراحی محصولات جدید را با محوریت سبک زندگی ایرانی- اسلامی فراهم کنیم که در اینجا ایجاد یک مرکز نوآوری در اینجا موضوعیت پیدا می‌کند.

وی گفت: ساختاری که ما در نظر داریم براساس مدل وقف است، با این حرکت حمایت از کارگاه‌های کوچک در شبکه بزرگ سوغات صورت می‌گیرد، تاکنون واقفانی در این زمینه اعلام آمادگی کردند تا نقش مردمان خیراندیش نیز فراهم نشود.

مسئول دبیرخانه سوغات فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد: در محور بعد توزیع و فروش نیز افزوده می‌شود، "فروشگاه‌های الگو" محلی برای حمایت از کالاهای داخلی خواهد شد، محصولاتی که در این فروشگاه‌ها عرضه می‌شود نمی‌توانند در ویترین فروشگاه‌هایی که میلیون ها اجاره می دهند قرار گیرند.

وی گفت: امیدواریم با تشکیل ستاد هماهنگ‌کننده در ذیل شورای عالی به ریاست تولیت آستان قدس رضوی اقدام لازم برای تامین امکانات لازم و درخور نیاز زائر فراهم شود، به طور یقین اینگونه محصولات فرهنگی یک راهبرد اساسی برای ایجاد اشتغال، محرومیت‌زدایی و تولید ثروت ملی و معنوی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: