• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-8284-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

/بازدید خبرنگاران از شهرک صنعتی 1/

فضای کسب و کار عادلانه با شرایط یکسان، تنها نیاز صنعت

قائم مقام مدیر عامل شرکت نیان الکترونیک بیان کرد: ما نیازمند حمایت های دولتی نیستیم بلکه دنبال فضای کسب و کار عادلانه با شرایط یکسان هستیم تا مسئولیت های خود را ادامه دهیم. دولت باید نسبت به وظایف خود آگاه باشد و آن را به درستی باید اجرا کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان روز گذشته طی بازدیدی که خبرنگاران از شهرک صنعتی مشهد داشتند، در جریان بازدید از یکی از مجموعه های صنعتی با عنوان شرکت نیان الکترونیک، مسایل زیادی مورد بررسی قرار گرفت. در این دید و بازدیدها شاید اصلی ترین مسایلی که از سوی فعالان صنعتی بیان می شد، مساله نبود فضای کسب و کار عادلانه بود. در حقیقت به نظر می رسد بسیاری از فعالان اقتصادی خواهان بهبود فضای کسب و کار برای توسعه فعالیت های خود بوده و نیازمند شرایطی هستند که بتوانند کالای خود را در داخل با اطمینان به فروش رسانند.

مجموعه هایی که از ظرفیت لازم برخوردارند ولی گاها واردات نمونه های خارجی کالا تولید آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد. به گفته مسئولان این مجموعه در ایجاد این ابزارآلات الکترونیکی از دانش فنی بومی استفاده می شود و واحدهای تحقیق و توسعه نیز در آن نقش ویژه ای دارند.

شاید یکی از مهم ترین جملاتی که در این نشست بیان شد همین بود که صنعت نیازمند حمایت دولت نیست. تنها مساله بهبود و برخورادری از فضای کسب و کاری عادلانه و با شرایط یکسان است.

در ادامه این بازدید برادران، مدیر سیستم ها و برنامه ریزی این شرکت، در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: ایده ابتدایی این شرکت یک ایده دانش بنیان بوده است. در طول بیش از 20 سال از عمر این شرکت این مجموعه 330 پرسنل تمام وقت مستقیم در اختیار دارد. همچنین یک شرکت نیان باتری نیز در شهرک کاویان مشغول به کار است که قریب 100 نفر نیز در آن فعال هستند.

وی ادامه داد: محصولاتی که ما در این مجموعه تولید می کنیم، عمدتا در حوزه مخابرات است و مشتری های ما اپراتورهای موبایل، مخابرات و... هستند. زمینه توسعه این محصولات نیز در صنعت برق و انرژی های تجدیدپذیر است. 

اشکان مروارید، قائم مقام مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک، نیز در این نشست بیان کرد: ما نیازمند حمایت های دولتی نیستیم بلکه دنبال فضای کسب و کار عادلانه با شرایط یکسان هستیم تا مسئولیت های خود را ادامه دهیم. دولت باید نسبت به وظایف خود آگاه باشد و آن را به درستی اجرا کند. 

وی افزود: یکی از اثرات تحریم ها کاهش تعاملات علمی ما با دنیا بود. حضور مقامات و اساتید علمی در ایران سخت‌تر شده بود. با این حال تولید صفر تا 100 همه این محصولات در این مجموعه صورت می گیرد و سعی می شود محصولات تولید شده رقابت پذیر باشد. در واقع ما کار را از مهندسی معکوس آغاز نمی کنیم چون این فرایند چند سال عقب تر از دنیاست. ما همپای رقبای خارجی از دانش فنی طراحی محصول را آغاز می کنیم. برای همین است که محصول ما به موقع و همزمان به بازار عرضه می شود.

مروارید با اشاره به اینکه بعد از برجام فرایند توسعه این محصولات گسترش یافته ‌است، عنوان کرد: بار اصلی ارزش افزوده همان بار دانش فنی آن است. مهم ترین مساله بعد از برجام علاوه بر ارتباطات مالی و سهولت تهیه قطعات، بازتر شدن دست ما برای توسعه محصول بوده است. تعاملات و دسترسی به کنفرانس های علمی در کشورهای دیگر نیز برای ما بسیار تاثیرگذار بوده است. 

قائم مقام مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک با اشاره به اینکه در بازار امروز چینی ها نیز حضور دارند و خودنمایی می‌کنند، خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده تولید یک کالا به بسیاری از فاکتورها بستگی دارد. ما در کشوری فعالیت می کنیم که سودهای بانکی و هزینه های مالی در آن غیرقابل مقایسه با دیگر کشورهاست. با این حال، با وجود این مشکلات ما توانسته ایم در عرض این چند سال ثابت کنیم که هم از لحاظ کیفیت، قیمت و خدمات بالاتر از سایر رقبا، بالاخص چینی ها، قرار داریم.

وی اضافه کرد: طبعا ما هنوز برای حضور در بازارهای خارجی مشکل داریم. با توجه به تورم های چند سال گذشته هم اکنون باید قیمت دلار حدود 7000 تومان باشد اما قیمت دلار ما ثابت است و به همین جهت هزینه های تولید ما برخلاف رقبای خارجی به شدت افزایش داشته است. 

مروارید با بیان اینکه یکی از برنامه های ما در حوزه صنعت مخابرات استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر است، تصریح کرد: ما در حوزه صنعت مخابرات، بهبود کیفیت توان سیستم ها و بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و استفاده از توربین های بادی و تکنولوژی های خورشیدی نیز وارد کار شده ایم. 

قائم مقام مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک با اشاره به اینکه واردات کالاهای خارجی بزرگترین معضل این مجموعه ها برای فعالیت است، بیان کرد: با توجه به توسعه مخابرات در ایران، ما نیز پروژه هایی را آغاز کرده ایم تا تولید داخلی را گسترش دهیم اما متاسفانه در سال 95 دولت تمام آن تجهیزاتی که قابلیت ساخت آن برای ما وجود داشت، از خارج وارد کرد. دولت باید بتواند به وظایف خود عمل کند. البته ما تنها با دولت طرف نیستیم و مشکل دیگر ما اپراتورهای تلفن های همراه است. 

مشکل نقدینگی صنایع و عدم وصول مطالبات آن‌ها، یکی دیگر از موانع سر راه

پرهیزکار، مدیر مالی و عضو هیات مدیره این شرکت، نیز در ادامه عنوان کرد: یکی از مشکلات همه صنایع مسایل نقدینگی است و یکی از دلایل عمده آن عدم وصول مطالبات است. عمده مشتریان ما اپراتورها و شرکت های مخابرات هستند که اصلی ترین مشکل ما با آن ها نیز مساله مطالبات است به طوری که از سال 90 و 91 مطالبات وصول نشده ای داریم. این مساله علی الخصوص با مخابرات خراسان رضوی نیز وجود دارد. قطعا وصول این مطالبات کمک شایانی به ما خواهد بود.

وی اضافه کرد: مطالبات کل مجموعه پیمانکاران از مخابرات 800 میلیارد تومان است. از سال گذشته مخابرات متمرکز شده و یک مخابرات در ایران وجود دارد که پاسخگوی پیگیری های ماست. 

پرهیزکار با بیان اینکه سرمایه ثابت و در گردش مجموعه ما 90 میلیارد تومان است، گفت: البته ما پروژه های توسعه ای نیز داریم که سرعت آن را کاهش داده ایم و قرار است زمینی در چناران به میزان 60 هزار متر مربع نیز برای ایجاد یک کارخانه دیگر مورد بهره برداری قرار گیرد.

پرهیزکار تصریح کرد: اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های مخابرات بعضا خصوصی شده اند. یکسری حمایت‌هایی توسط دولت برای حمایت از تولیدات داخل و کسب‌وکارهای داخلی ایجاد شده اما بعضا این مجموعه ها قدرت لازم را ندارند، در حالی که اپراتورهای همراه اول و رایتل بسیاری از تجهیزات را از خارج وارد می کنند. 

مدیر مالی و عضو هیات مدیره شرکت نیان الکترونیک با اشاره به کشورهایی که صادرات دارند، خاطرنشان کرد: محصولاتی که ما تولید می کنیم جزو برترین ها در دنیاست و تاییدیه های زیادی در این حوزه داشته است. عمده صادرات ما به کشورهای عربی، تاجیکستان و افغانستان و کشورهای همسایه است. د حال حاضر نیز به دنبال توسعه صادرتمان به روسیه و سایر کشورها نیز هستیم.

پرهیزکار افزود: ما از سال 90 تا 91 که تحریم ها تشدید پیدا کرد، مشکلات زیادی داشتیم که افزایش بهای تمام شده کالا یکی از مسایل آن بود. ما با وجود تحریم ها سعی می کردیم آن تحریم ها را دور زده و مواد مورد نیاز را وارد کنیم که همین امر قیمت تمام شده تولید را افزایش می داد. در نقل و انتقالات پول نیز هزینه های سنگینی به شرکت ها وارد شده بود.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: