• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-8484-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

/بازدید خبرنگاران از شهرک صنعتی 3/

به عمل کار برآید...

یکی از فعالان اقتصادی و گردانندگان کارخانه های شهرک صنعتی مشهد با اشاره به ضرب المثلی بر لزوم عملگرایی و تسریع در حل مشکلات فعالان اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در بازدید خبرنگاران از شهرک صنعتی یکی دیگر از مراکزی که مورد بازدید قرار گرفت، کارخانه تولید شیشه شیر کودکان با عنوان کالا کودک توس بود. مجموعه ای که به گفته مدیر عامل آن حدود 450 نفر در آن مشغول بکار هستند. 

در نشستی که با خبرنگاران برگزار شد، لحن صمیمی و صریح این فعال اقتصادی فضای جلسه را تغییر داد. مردی که می گفت از دوره شاگردی کار خود را آغاز کرده و حال چند کارخانه را مدیریت می کند. می گوید دلسوز است اما مشکلات فراروان است. 

نمنه ای از شیشه شیرهایی که برای کودکان تولید شده و صادر می شود را به خبرنگاران نشان داد. دو بسته یک شکل که روی یکی از آن ها نوشته بود MADE IN CHINA. دقیقا با همان شکل و شمایل و حتی درج نوشته هایی به زبان فارسی. می گوید برای من افتخار است که چینی ها به سراغ کپی برداری از کالای من رفته اند و لی با این قیمت تمام شده نمی توان رقابت کرد. 

او تاکید می کند که باید برای حضور در بازارهای خارجی هدفمند بود. 

مدیر عامل این مجموعه می گوید در کنار این کارخانه، 4 کارخانه دیگر را نیز مدیریت می کند اما مسایل و مشکلات زیادی سر راه تولیدکنندگان وجود دارد. از عدم ترخیص کالاها در گمرک گرفته تا نبود حمایت های لازم از تولید. حمایت هایی که به زعم وی شاید بیشتر جنبه ظاهری داشته اما در عمل اتفاق خاصی نمی افتد. کارت بازرگانی خود را نشان می دهد که با وجود داشتن آن و برخورداری از امکانات آن، باز هم گمرک بندرعباس کالای وی را ترخیص نکرده و به همین دلیل 4 هفته خط تولید مسواک وی تعطیل شده است.

او بر لزوم داشتن نگاه کیفی و ملی به تولید تاکید می کند و رکود کنونی را ناشی از دپو شدن کالاها در انبارها به جهت نبود بازار فروش برای محصولات و همچنین افزایش قیمت تولید می داند. او می گوید کار خود را از شاگردی آغاز کرده و حال توانسته مجموعه های زیادی را راه اندازی کرده و در تشکل های اقتصادی زیادی عضویت داشته باشد.

علیرضا دربان ‌ثانی، مدیرعامل شرکت کالا کودک توس، در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: مهم این است که نگاه تولیدکننده در کشور نگاه کیفی، مبتنی بر ارتقای توان ملی و رشد کشور باشد و یا اینکه منفعت، محور هر چیزی قرار گیرد.
 
وی با اشاره به اینکه سرانه تولید در ایران نسبت به 10 سال گذشته افزایش داشته است، عنوان کرد: این رکود فعلی به این دلیل ایجاد شده که کالاها از انبارها خارج نمی شود. در حال حاضر حدود 1000 واحد در شهرک صنعتی توس داریم که شاید بخش های زیادی از آن تعطیل باشد. از دیگر سو بسیاری از معضلات اجتماعی ما نیز از همین بیکاری آغاز می شود. قطعا نمی توان این همه کالا را در ایران فروخت. 

دربان ثانی با اشاره به اینکه وی پیشتر به 12 کشور صادرات محصول داشته عنوان کرد: متاسفانه امسال بازار 4 کشور را برای صادرات از دست دادیم چون نتوانسته ایم بازار هدف ایجاد کنیم. یک مشکل ما این است که به عنوان نمونه کشور ازبکستان برای واردات کالای چینی به ازای هر کیلو 33 سنت تعرفه برقرار کرده است اما این تعرفه برای ایران 4 دلار است. از دیگر سو ما برای صادرات محصول تحت فشار هستیم. با این حال وقتی کالای چینی به گمرک این کشورها می رسد، ظرف یک هفته ترخیص می شود در حالی که کالاهای ما مدت زیادی در گمرک معطل می ماند.

مدیرعامل شرکت کالا کودک توس خاطرنشان کرد: آیا برای این شرایط تولیدکننده متهم است؟ این مسایل در داخل نیز وجود دارد. به عنوان نمونه ما برای تولید خود بخشی از مواد اولیه را از خارج و از طریق گمرک بندر عباس وارد کشور می کنیم اما متاسفانه با اینکه من به عنوان یک فعال اقتصادی بارها از این طریق مواد اولیه وارد کشور کرده ام، یک هفته است که بار مورد نظر من ترخیص نمی شود 3 مرتبه در گمرک بازگشت خورده است. 

وی اضافه کرد: در واقع زمانبندی ما برای ورود این مواد اولیه اینگونه است که 15 روز نیازمند انتقال آن از دریاست. اما در حال حاضر مواد مورد نیاز ما یک ماه و نیم است که در گمرک بندرعباس معطل مانده و این مواد اولیه تنها 6 ماه تاریخ انقضا برای استفاده دارد. همه این ها در حالی است که برای واحدهای نمونه شرایطی ایجاد شده که بتوانند بدون گذارندن آزمایش های گمرکی کالای خود را وارد کنند. حتی با اینکه من به عنوان یک فعال اقتصادی از کارت کارآفرینی برخوردارم اما به من گفته شد این کارت مربوط به خراسان رضوی است.

دربان ثانی تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل همین مساله خط تولید مسواک این کارخانه به مدت 4 هفته از کار افتاده و خاموش است چون مواد مورد نیاز آن برای تولید در گمرک بندرعباس معطل مانده است. هم اکنون طی 3 شیفت کاری حدود 70 تا 80 نفر در همان خط تولید کار می کنند اما با معطل ماندن بار مورد نظر ما در گمرک، این کارگران مجبورند به خانه بروند. همه این ها در حالی است که واحد ما یک ریال بدهی بانکی و یا یک ریال حقوق عقب افتاده ندارد.

مدیرعامل شرکت کالا کودک توس با بیان اینکه که ما همیشه از مسئولان خواهش کرده ایم که نگاه ها به صنعت تغییر کند، عنوان کرد: چرا باید واردات کالای خارجی ممنوع شود؟ چرا این کالاها با تعرفه بالا واردنمی شود تا بتوان از همین تعرفه ها به صورت سوبسید به بخش صنعت داخل کمک کرد؟ هم اکنون به قدری برند تولید شده ما در همین محصولات شیشه شیر کودک شناخته شده که چینی ها نمونه آن را در ازبکستان می فروشند.

دربان ثانی ادامه داد: من به مدت حدود 12 سال بازار عراق را از چنگ چینی ها درآوردهم ولی امسال دیگر نتوانستم این کار را ادامه دهم. چین با تغییر نام، کالای ما را با همان نام محصول ما تولید می کند ولی چون حامی دارد، می تواند به کار خود ادامه دهد ولی حمایت از ما تنها در حد شعاری است. خواهش ما این است که مسئولان با اعتقاد قلبی به ما کمک کنند.

مدیر عامل شرکت کالا کودک توس اظهار کرد: در حال حاضر خط تولید مسواک ما به مدت 4 ماه تعطیل شده است. این خط تولید می تواند در هر شیفت با فعالیت 2 دستگاه به طور متوسط 20 هزار مسواک و در 3 شیفت 60 هزار مسواک تولید کند. با این تعطیلی 4 ماهه ما بخش زیادی از فروش خود را از دست داده ایم. این مساله زمانی بدتر می شود که ما با برند جدید وارد بازار می شویم و حال که این خط تعطیل شده، این کالا در بازار کمتر پیدا می شود و همین به نوعی باعث از دست رفتن مشتریان ما می شود چون خریدار با خود فکر می کند حتما این برند مشکل خاصی داشته که تولید آن ادامه نیافته است.

وی با تاکید بر اینکه در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال دولت باید از رشد صنعت کشور حمایت کند، خاطرنشان کرد: این مشکلات مدت هاست دامن‌گیر ما شده است. با این مشکلات چگونه توقع داریم که تولید این کشور رشد کند و کیفیت آن بالا رود؟ چگونه توقع داریم واردات قطع شود؟

دربان ادامه داد: ما در این کشور از برکت وجود مقام معظم رهبری و دولت بسیار خوبی برخوردار هستیم اما نیازمند کمی همت هستیم. قطعا ما 45 روز فرصت نداریم که منتطر ترخیص کالا از گمرگ باشیم. 

وی با اشاره به برخی مشکلات موجود در شهرک های صنعتی بیان کرد: چرا در شهرک صنعتی برق و آب قطع می شود؟ چرا باید شهرک صنعتی نمونه ایران آب برای تولید کردن نداشتبه باشد؟ من به دلیل مساله اختلاف چند متری در زمین مورد استفاده باید متری 660 هزار تومان به شهرک صنعتی جریمه و خلافی بپردازم در حالی که قیمت زمین در این شهرک به ازای هر متر 500 هزار تومان است.

مدیرعامل شرکت کالا کودک توس تصریح کرد: خواستار این بوده ایم که سهم آب و برق کارخانه های تعطیل در شهرک را به کارخانه‎های فعال بدهند که متاسفانه این درخواست به جایی نرسید. باید دانست ایجاد کارآفرینی و شغل کار سختی است و تنها خواسته ما تسریع زمان در حل مشکلات است. باید بگذاریم کارها سریع تر انجام شود و مشکلات را سریع حل کنیم. خواهش ما این است که محصولات در انبارها نماند تا این اشتغال حفظ شود و توسعه پیدا کند. باید کاری کنیم که کالای خارجی به طور خودکار وارد کشور نشود.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: