• پنجشنبه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-13114-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای شهر مشهد تصریح کرد؛

شورای شهر، نه شورای شهرداری/ تشکیل کارگروه احیای توس

رئیس شورای شهر مشهد گفت: طبق قانون، ما شورای اسلامی شهر داریم، اما متاسفانه به دلیل اینکه قوانین و اختیارات شورای شهر دقیقاَ مشخص نیست، در دوره‌های مختلف به شورای شهرداری تقلیل پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد حیدری، شامگاه گذشته، در برنامه «اشاره» که از شبکه صداوسیمای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: خوشبختانه دولت لایحه مدیریت شهری را ارائه کرده است و به‌طور قطع، شورا به حوزه شهری، به‌ویژه امور خدماتی، ورود خوادهد کرد تا بتوانیم شهر را خوب اداره کنیم.

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به مدیریت پراکنده شهر عنوان کرد: در کوتاه‌مدت همکاری نهایی را شروع کرده‌ایم تا اگر مدیریت یک‌پارچه و واحد شهری نداریم، حداقل مدیریت هماهنگ شهری داشته باشیم و با هم‌افزایی و هم‌کاری دستگاه‌های دیگر شهر را اداره کنیم.

وی با اشاره به اداره کردن شهر تصریح کرد: شهر مشهد بدون توجه به هزینه‌های عمرانی، طرح‌های توسعه‌ای و سایر موارد، تنها برای اداره شهر به سالانه 1100 میلیارد تومان و روزانه، سه میلیارد تومان هزینه نیاز دارد؛ درحالی‌که، درآمدهای محقق‌شده شهرداری در پنج‌ماه اول سال جاری، 135 میلیارد تومان بوده است که با توجه به این، تنها 30 درصد از هزینه تامین شده است و 70 درصد باقی‌مانده، باید از راه دیگر تأمین شود؛ این درحالی‌ست که با توجه به طرح‌هایی مانند حمل‌ونقلِ ریلی مشهد، حداقل باید می‌توانست خود را اداره کند.

حیدری در پاسخ به سؤالی در مورد بافت‌های فرسوده گفت: ما در مشهد 2200 هکتار بافت فرسوده داریم و بافت‌های فرسوده، به‌ویژه بافتِ اطراف حرم، دغدغۀ جدی مردم و شوراست. ما از وزارت مسکن تقاضا کرده‌ایم در بازنگری‌ طرح تفصیلی اطراف حرم، خواسته و نگاه شورای پنجم را در نظر بگیرند.

وی ادامه داد: متاسفانه این طرح کوتاه ابلاغ شده دارای ایرادات متعدد است و اگرچه دغدغه طراحان توجه به بافت فرهنگی و اجتماعی ناحیه بوده است، اما نسخه‌ای که پیچیده شده شفابخش نیست. این طرح حدود هشت هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که تعریف نشده است و از لحاظ بازۀ زمانی نیز دارای ایراد است.

رئیس شورای شهر اسلامی مشهد در خصوص سایر بافت‌های فرسوده عنوان کرد: ما در شورای پنجم معتقد به مداخله مستقیم نیستیم و معتقدیم باید تغییر رویکرد صورت بگیرد. مداخله مستقیم به معنی کَندن مردمی است که ریشه در فرهنگ منطقه دارد.

حیدری اضافه کرد: برای تامین منابع هم به سراغ منابع گران اوراق مشارکت رفته‌اند که با توجه به تملک لُکه‌ای، امکان هیچ طرحی وجود ندارد و این منابع گران هم اصلاً به‌صرفه نیست و توجیه اقتصادی ندارد و باعث ضرر و زیان است. وسعت بافت فرسوده در مشهد بسیار زیاد است و شورای پنجم به تغییر رویکرد  معتقد است و ما باید از ظرفیت‌های پیش‌بینی‌شده در وزارت مسکن برای کمک به بافت‌های فرسوده، تلاش کنیم مردم با تجمیع قطعات کوچک و تسهیلاتی که دولت ارائه می‌دهد و تخفیفی که ما درصدور پروانه می‌دهیم، مشارکت کنند.

وی طرح الیت را با وجود ایرادات و نارضایتی‌ها، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر خواند و اضافه کرد: فرض کنید اگر در یک خیابان اصلی، روزانه حدود 700 تا 800 ماشین در حال رفت‌وآمد هستند، اگر ما پارک حاشیه‌ای نداشته باشیم، نهایتا 100 مغازه‌دار از صبح تا غروب ماشین‌هایشان را پارک می‌کنند و این 700 تا 800 ماشین سرگردان به خیابان‌ها اضافه می‌شوند. در ایرادات و ایجاد  نارضایتی و در این که الیت به خیابان‌های فرعی کشیده شده است شکی نیست، اما باید این موضوع اصلاح گردد و باید الزاماتی فراهم شود تا مردم فقط و به‌صورت ضرورت با وسیله شخصی به خیابان‌های مرکزی شهر سفر کنند.

رئیس شورای شهر اسلامی مشهد اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف شورای پنجم، بازشناسی فرهنگی و اجتماعی شهر مشهد است؛ شورای پنجم به دنبال ایجاد مراودات قوی در حوزه فرهنگی است؛ زیرا این مراودات تاثیر بسیاری بر معرفی مشهد، به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام دارد و با پایان سال 2017 بحث پایتخت فرهنگی جهان اسلام پایان نمی‌یابد. ما در‌ آذرماه جشنواره بین‌المللی فیلم رشد را داریم. به‌علاوه جشنواره توسط آموزش و پرورش برگزار خواهد شد و شهرداری نیز کمک خواهد کرد.

حیدری با اشاره به شعار ایام تبلیغات انتخاباتی تصریح کرد: ما می‌خواهیم شهرداری را بر مبنای خرد جمعی و عقلانیت اداره کنیم و زمان اداره شهر با آزمون و خطا تمام شده است؛ زیرا ما با محدودیت شدید منابع مواجه هستیم و دیگر فرصت خطا کردن نداریم. با توجه به نقش تقنینی شورا، قوانین باید دارای پشتوانۀ علمی باشند. به همین دلیل، 7 کمیسیون تخصصی و متناظر با آن‌ها در مرکز پژوهش‌های شورای شهر تشکیل شده است.

وی در خصوص ایجاد کمیسیون حقوقی عنوان کرد: برای بررسی هرچه دقیق‌تر طرح‌ها و لوایح مهم، کمیسیونی تشکیل شد تا طرح‌های مهم پس از بررسی در کمیسیون تخصصی به این کمیسیون بروند تا طرح با امتیاز بالادستی مغایرتی نداشته باشد و توسط سازمان‌های مرتبط لغو یا متوقف نشوند. ریاست این کمیسیون را یکی از اعضایی که مدرک دکتری حقوق دارد و وکیل پایه‌یک است، برعهده گرفت.

رئیس شورای شهر اسلامی مشهد از ایجاد سامانه شورایان خبر داد و از همکاری و کمک نخبگان و مردم به شورا استقبال و اضافه کرد: شهر یک موجود زنده است و ما به دنبال توسعه و نشاط در فضای شهر هستیم.

حیدری از نگاه مساعد شورای شهر به ورزش قهرمانی و همگانی گفت و ادامه داد: ورزش قهرمانی عامل هویت‌بخشی به شهر و بسیار مهم در حفظ انسجام شهر است و ما در حد مقدور به ورزش و به‌ویژه تیم‌های لیگ برتری کمک خواهیم کرد که البته آن‌ها هم باید به لحاظ تامین منابع درک کنند.

وی از شکل‌گیری کمیسیون احیای توس با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری خبر داد و افزود: از 20 سال پیش که مقام معظم رهبری درخصوص احیاء توس فرمودند کار جدی در این زمینه انجام نشده بود و این کمیسیون نشان از عزم جدی شورای شهر دارد و از ظرفیت همه دستگاه‌ها دراین زمینه استفاده خواهیم کرد. توس قطب گردشگری، تاریخی و فرهنگی است و می‌تواند به مرکز رویدادهای بین‌المللی تبدیل شود و از کشورهای آسیای میانه  توریست جذب کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: