• پنجشنبه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-9684-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

مدیرکل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی خبرداد:

انتقال پساب تصفیه‌خانه خین عرب به غرب مشهد با هزینه 10 میلیاردی

مدیرکل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: طرح انتقال پساب تصفیه‌‎خانه خین عرب به غرب مشهد با هزینه 10 میلیاردی و طرح کلان آن با هزینه 300 میلیارد تومان انجام گرفته است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدحسین جعفری صبح امروز 16 شهریور در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال پساب تصفیه‌خانه خین عرب به غرب مشهد، اظهار کرد: در مورد آزاد سازی کشف‌رود یا نجات آن 76 کیلومتراز محل بلوار شاهنامه تا پنج کیلومتر بعداز چرمشهر، بستر رودخانه را آزاد کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما در دو طرف مسیر در اصل 152 کیلومتر جاده روستايي احداث کردیم که امکان رفت و آمد به راحتی  با وسیله نقلیه را برای مردم فراهم شود، این شبکه فاضلاب تا طول 4 کیلومتر از اطراف رودخانه را شامل می‌شود اما کار بزرگتر ما احيا این رودخانه تاریخی بوده، رودخانه ای که در شاهنامه نیز از آن یاد شده است.

مدیرکل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در خصوص کیفیت آب، پساب‌ها عنوان کرد: کیفیت آب پساب تصفیه‌خانه خین عرب به صورتی است که امکان دارد از آن آب برای شرب استفاده کنند.

جعفری افزود: در این محل یک ایستگاه پمپاژ را نصب خواهیم کرد که سیستم پمپاژ آن جديد و به شکل پرتابل ارائه شده است تا امکان جابه‌جايى آن فراهم شود و در مواقع لازم بتوان آن را جابه جا کرد.

وی با بیان اینکه برای عید امسال این پساب را جایگزین حقابه‌های سد کارده خواهیم کرد، گفت: این طرح در راستای طرح درازمدت افق 1420 مشهد و تامین دراز مدت آب مشهد انجام می‌گیرد زیرا که این پساب ناشی از مصرف 396 میلیون متر مکعب آب شرب در مشهد است.

مدیرکل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: حدود 70 درصد آبی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، قابل بازیابی و بازچرخانی خواهد بود که در اجرای برنامه دراز مدت تامین آب مشهد این پساب برای تامین آب شرب شهر جایگزین چاه‌های کشاورزی خواهد شد.

جعفری خاطر نشان کرد: در محدوده‌ای که چاه‌های آب شرب مشهد قرار دارند این چاه‌های کشاورزی بسته مي‌شود که خود کمک بزرگی به آب‌خوان مشهد می‌شود.

وی با بیان اینکه 396 میلیون متر مکعب آب شرب مشهد برای افق 1420 مشهد باید در نظر گرفت، تصریح کرد: ما اگر بدبینانه هم به این میزان نگاه کنیم و تنها 70 درصد از این آب قابل بازچرخانی باشد، خود به تنهايي عدد قابل توجهی برای تامین آب شرب مشهد است.

مدیرکل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در خصوص منطقه کشف رود عنوان کرد: کشف رود از نزدیک قوچان شروع و به مرز ایران و ترکمنستان در منطقه رودخانه هریررود یا پل خاتون ختم می‌شود و طول مسير آن حدود بیش از 300 کیلومتر است که حدود 76 کیلومتر این رودخانه در محدوده شهر مشهد و طرح احیا و بازسازی قراردارد.

جعفری ادامه داد: در ادامه طرح، سه نقطه جاده فردوسى ناحیه اول مصرف، محدوده چناران، ناحیه دوم مصرف و رادکان به عنوان ناحیه سوم وجود دارد که ما در این نقاط بیشترین افت سفره‌های آب‌های زیرزمینی و همچین تمرکز چاه‌های آب شرب و کشاورزی را مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: این پساب‌ها به ترتيب اولویت منتقل خواهد شد و چاه‌های کشاورزی این محدوده را با توافقی که با کشاورزان به عمل می‌آید بسته و پلمپ خواهیم کرد و پساب‌های مذکور در اختیار کشاورز قرار خواهد گرفت.

مدیرکل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی  گفت: همچنین با ضریب 1.2 پساب را جایگزین خواهيم کرد که این امر خود بهترین تغذیه برای آبخوان‌های به شدت درحال افت بشمار می‌آید.

جعفری با بیان اینکه  در جهت بحث‌های محیط زیستی نیز سد طرق در گذشته از طریق تصفيه‌خانه اولنگ جایگزین مي‌شد، اظهار کرد: با استفاده از تصفیه‌خانه التیمور، پساب تصفیه‌خانه اولنگ را جایگزین کرده و مورد استفاده حقابه‌بران سد طرق  قرار دادیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: