• پنجشنبه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-9784-5
  • خبرنگار : 15235
  • منبع خبر : ----

مجری طرح پست های انتقال شرکت برق منطقه خراسان خبر داد:

تخصیص اعتبار 21 میلیاردی برای تامین برق طرح بزرگ میدان شهدا

مجری طرح پست های انتقال شرکت برق منطقه خراسان گفت: اعتبار 21 میلیارد تومانی برای تامین برق طرح بزرگ میدان شهدا در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا سبزواری صبح امروز در بازددید ازپست 132.20 کیلوولت gis میدان شهدا با اشاره به اهداف این پست عنوان کرد: هدف ما تامین برق حرم مطهر امام رضا(ع)، تامین برق مشترکین تجاری و خانگی طرح بزرگ میدان شهدا و نیز تامین برق متروی 2 و 3 مشهد مقدس است. 

وی افزود: این پست به ظرفیت 200 مگاولت آمپر شامل 4 ترانس قدرت با ظرفیت هر دستگاه 50 مگاوات آمپر می‌شود، همچنین شامل دو بی‌خط 132، 2 بی‌ترانس قدرت 50 مگاولت آمپر در فاز اول و قابل توسعه به 5 بی‌خط و 2 بی‌ترانس قدرت است.

مجری طرح پست‌های انتقال شرکت برق منطقه خراسان با بیان اینکه ابعاد این پست، 30 در 37 متر و به مساحت 1110 متر مربع در عمق 16 متری زیرزمین است، خاطرنشان کرد: پروزه سیستم زمین در عمق 16 متری، گالری کابل در عمق 14 متری و اتاق‌های  GIS و ترانس قدرت در عمق 12 متری انجام شده است.

سبزواری اضافه کرد: اتاق فرمان و اتاق کنترل این پست 20 کیلو ولت، در طبقه همکف اجرا شده  و حجم کل بتن‌ریزی پروژه 3600 مترمکعب است؛ همچنین سطح سازه نگهبان 700 مترمربع بوده و نیز آهن آلات و آرماتور 500 تن به شمار می‌رود.

مجری پست‌های انتقال شرکت برق منطقه‌ای استان با اشاره به سیستم کنترل از راه دور این پست، مطرح کرد: سیستم کنترلی پست به صورت  unmanned, DCSطراحی شده است.

وی افزود: این پروژه از بهمن ماه سال 93 کلید خورد و اکنون 90 درصد عملیات کاری خود را طی کرده است و در حال حاضر در حال تست و کاپریشی وایرینگ قرار دارد و پس از کاپریشی وایرینگ تست و راه‌اندازی می‌شود که با توجه به ویژگی‌های خاص این پست اول پاییز انجام خواهد شد و پس از‌آن به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

سبزواری با اشاره به میزان انرژی تولیدی این پست یادآور شد: ، قدرت مصوبه  این پست در فاز اول 100 مگاولت آمپرترانس و در فاز بعدی 200 مگاولت آمپر است. 
مجری پست‌های انتقال شرکت برق منطقه‌ای استان افزود: این پروژه زمانی که تحریم‌ها وجود داشت با تفکر اقتصاد مقاومتی ایجاد شد و حداکثر استفاده از تجهیزات و امکانات کشوری و تجهیزات موجود با قابلیت دانش فنی کشور ایجاد شد. 

وی عنوان کرد: تجهیزات این پست «جایز گنجز» مجارستان و تجهیزات حفاظتی آن «اشنایدر» و مابقی تجهیزات داخلی است یعنی به غیر از سیستم حفاظتی GIS بقیه تجهیزات به صورت داخلی انجام شده و این طرح اولین پستی است که در عمق 16 متری در کشور ساخته شده و تقریبا پست بی‌بدیلی در آسیا به شمار می‌رود.

سبزواری با بیان اینکه در جهان چنین پستی با این شرایط و سطح ولتاژ وجود ندارد، عنوان کرد: اما چنین طرحی در ولتاژ‌های 400 در ژاپن انجام شده اما به شیوه‌ دیگری. با این شرایط این پست اگر در زمین معمولی انجام شود حداقل 80 در 80 متر مربع به حالت «کامنشنال» فضا می‌برد تا چنین پستی ایجاد شود اما نه با این ظرفیت. 

وی اضافه کرد: ظرفیت این پست 200 مگاولت آمپر است در حالی که پست‌های متعارف تقریبا 60 مگاولت آمپر ظرفیت دارند و در ابعاد 80 در 80 در حال اجرا است ولی این به نسبت فضا، ارزش افزوده بسیاری دارد.

سبزواری گفت: فعلا با این شرایط دیگر ساخت چنین پستی را در دستور کار نداریم مگر اینکه ابلاغ شود، انجام چنین پروژه‌ای بستگی به مسایل اقتصادی منطقه دارد و باید از لحاظ اقتصادی منطقه مورد بررسی قرارگرفته و آنالیز شود تا براساس آنالیز منطقه وهزینه‌های ایجاد شده ارزشی که این پست در منطقه ایجاد می‌کند تعیین شده و ما متوجه شویم که این سیستم را انجام ‌دهیم یا خیر. 

وی ادامه داد: اگر درجایی زمینی داشته باشیم و شرایط راحت باشد می‌توانیم پست‌هایی با شرایط متعارف ایجاد کنیم اما این پست ویژه است و مانند آن را دیگر نداریم و از نظر اجرا، تکنولوژی و دانش فنی‌ای که در این جا انجام می‌شود، بسیار متفاوت است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: