• جمعه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-13614-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

شهلا:
مردم نشاط می‌خواهند/ با «نگذاشتند» بهانه‌تراشی نکنیم

عضو شورای شهر پنجم مشهد گفت: افکار عمومی نخواهند پذیرفت که برای ایجاد فضای شاد و بانشاط در مشهد، بهانه‌تراشی و از کلماتی همچون «نگذاشتند» و «نتوانستیم» استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، امیر شهلا، شامگاه گذشته در مراسمی با عنوان تبیین نظام مدیریت شهری در عصر نوین که در دفتر حزب ندای ایرانیان شعبه خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: امروز در مشهد فقدان شادی و نشاط اجتماعی، غمداری و غمگساری مردم، شاد نبودن نسل‌های مختلف اجتماعی و نبود فضا و محیطی که به افزایش نشاط اجتماعی کمک کند، حس می‌شود. شورای پنجم موظف است به این سلیقه و مطالبه عمومی شهروندان که به شعار تغییر در مشهد رأی دادند، جامه‌ عمل بپوشاند. افکار عمومی نخواهند پذیرفت که برای ایجاد فضای شاد و بانشاط در مشهد، بهانه‌تراشی و از کلماتی همچون «نگذاشتند» و «نتوانستیم» استفاده کنیم.

وی ادامه داد: امروز برقراری یک شهروندی شاد و پرنشاط در مشهد مطالبه و خواست مطلوب و غالب افکار عمومی شهر است که باید برای آن فکر و برنامه داشته باشیم.

عضو شورای شهر پنجم مشهد گفت: در عصر جدید، مردم‌محوری از شاخص‌های مهم حکمرانی خوب است. باید در تصمیم‌گیری‌ها  تقش و حضور مردم  اعمال شود. از مهم‌ترین اتفاقات در این راستا، قدرت گرفتن سازمان‌های مردم نهاد در امور اجرایی شهر است. شورای پنجم باید فرصت حضور گسترده سمن‌ها را برای اعمال قدرت در بخش‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شهر فراهم کند و مردم‌محوری را در قالب تشکل‌محوریِ بخش خصوصی جامه عمل بپوشاند.

شورای پنجم شفافیت را در حد اعلا برای مردم ایجاد می‌کند

شهلا با بیان اینکه «یکی از مواردی که مردم منتظر چشیدن شهد شیرین آن هستند، شفافیت و گردش سیار اطلاعات در امور شهری است»، خاطر نشان کرد: مردم شفافیت را کمتر تجربه کرده‌اند. اصولاً آن‌ها شفافیت را دوست دارند و می‌خواهند بدانند در اتاقی که برای آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود، چه می‌گذرد. شاید بسیاری از سؤالات و ابهامات مردم با دیدن اتاق تصمیم‌گیری برطرف شود.

وی افزود: شورای پنجم موظف است شفافیت را در حد اعلی برای مردم ایجاد کند. اگر مردم شفافیت را در فعل، عمل و گفتار منتخبان خود مشاهده کنند متوجه معذورات، نواقص و... شورا برای اعمال نظر حاکمیتی آن‌ها خواهند شد.

عضو شورای شهر پنجم مشهد با بیان اینکه «شفافیت لازمۀ پرهیز از فسادپذیرشدن شهرداری است»، عنوان کرد: اگر نظام مزایدات، مناقصات، پرداخت حقوق، استخدام و... شفاف باشد و مردم بتوانند هر لحظه به‌واسطه اپلیکیشن‌های هوشمند، گردش اطلاعات را رصد کنند، به‌طور مثال رأی کمیسیون ماده 100، درخواست صدور پروانه ساختمانی و... را مشاهده کنند، این موضوع به افزایش ضریب اعتماد و کاهش ضریب فساد در شهرداری منجر خواهد شد.

شهلا یادآور شد: شورای پنجم موظف است این شفافیت را مجدداً به عرصه مدیریت شهری بازگرداند و اعتمادزایی برای افزایش مشارکت افکار عمومی در ساخت شهر را به دست آورد.

فرهیختگان را به مدیریت شهری برمی‌گردانیم

وی با اشاره به اینکه «نظام شهر-شهروندی یکی ‌دیگر از  معیارهای حکمرانی خوب است»، عنوان کرد: بسیاری از افراد یا کنج عزلت برگزیده‌اند، یا از این دیار رفته‌اند. موظف هستیم تمام نخبگان، فرهیختگان و سرآمدان را به مدیریت شهری برگردانیم. هنرمندانی که از شهر ما قهر کرده‌اند و رفته‌اند یا کنج عزلت برگزیده‌اند، باید مجدداً برگردند. نظام مبلمان شهری و زیباسازی شهری باید دست هنرمندان این شهر باشد.
 
مشهد شهر پولداری است

عضو شورای شهر پنجم مشهد اظهار کرد: مدیریت اقتصادی و سرمایه‌گذاری شهر باید دست بخش خصوصی این شهر باشد. هنگامی که نتوانیم امنیت سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذار داخلی فراهم کنیم، او در دیگر شهرهای کشور و کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند. بسط ناامنی در شهر که به دلیل نبود شهر-شهروندی است، باعث شده شهر ما بسیاری از پتانسیل‌های خود را از دست بدهد؛ درحالی‌که مشهد شهر پولداری است و به‌واسطه سرمایه‌های مغزافزاری، سخت‌افراری و نرم‌افزاری هیچ‌چیزی کم ندارد.

شهلا ادامه داد: وجود 25 میلیون ائر در هر سال، منبع سرشاری از سرمایۀ مادی و معنوی برای مشهد فراهم می‌کند که ما توان استفاده از این پتانسیل سرشار را نداریم. شرکت پردیسبان که در قزوین ساخت‌وساز انجام می‌دهد، 80 درصد سرمایه خود را از فروش سهام در مشهد به‌دست می‌آورد.

وی گفت: وجود این همه مؤسسه مالی و اعتباری در مشهد و ریشه‌دوانیدن آن‌ها از مشهد به دیگر استان‌ها، به این خاطر است که سرمایه زیادی در این‌جا وجود دارد. در بسیاری از ماه‌های سال، تأمین سکه و اسکناس بانک مرکزی را مشهد انجام می‌دهد. این‌جا مبدأ دپوی اسکناس و سکه در کل کشور است و هنگامی که بانک مرکزی اعلام نیاز می‌کند، پول از مشهد برده می‌شود.

با وجود آرامگاه فردوسی باید درِ چاه‌های نفت را ببندیم

عضو شورای شهر پنجم مشهد خاطرنشان کرد: متاسفانه شعور مدیریتی برای استفاده و جهت‌دهی سرمایه‌های شهر را نداریم. اگر 10 درصد آرامگاه فردوسی در یکی از کشورهای اروپایی وجود می‌داشت و این کشور دومین تولیدکننده گاز دنیا و هشتمین صادرکنندۀ نفت دنیا بود، در چاه‌های نفت و مخزن گاز خود را می‌بست و تنها ممر درآمد و تولید برای کشور خود را آن 10 درصد آرامگاه فردوسی قرار می‌داد.

شهلا افزود: در حال حاضر، اگر ما مهمانی داشته باشیم و بخواهیم او را به آرامگاه فروسی ببریم، باید از سه‌راهی فردوسی به مهمانمان چشم‌بند ببندیم تا خجالت نکشیم از بلایی که بر سر حکیم فردوسی آورده‌ایم. ما قدر داشته‌ها و سرمایه‌های خود را نمی‌دانیم. حکیم ابوالقاسم فردوسی، عمر خیام، کمال‌الملک و عطار نیشابوری در کجای اقتصاد شهر مشهد قرار دارند؟

وی با اشاره به اینکه «نمادسازی و برندسازی در مشهد انجام نشده است»، یادآور شد: امروز شهرها به‌واسطه برندهای خود تولید ثروت می‌کنند. به‌طور مثال، امارات متحده عربی یک جزیره مسکونی در دبی ساخت و برای اینکه بتواند ویلاهای آن را به متمولان دنیا بفروشد به بکهام پیشنهاد می‌دهد؛ سپس یک ویلا در این جزیره با تمام امکانات به او می‌دهند، به شرطی که بکهام یک هفته از سال را در این ویلا زندگی کند. یک فوتبالیست انگلیسی محل فروش یک جزیره مسکونی در امارات متحده عربی می‌شود. آن‌جا برندسازی انجام شد. ما با سرمایه‌های خود چه کردیم؟ آیا محمدرضا شجریان، کیانیان، خداد عزیزی و... مفاخر قدیمی و لاحق این دیار نیستند؟ به‌طور مثال اگر این افراد سالی یک هفته کلاس آموزشی در مشهد برگزار کنند، موجب رونق اقتصادی خواهد شد.

عضو شورای شهر پنجم مشهد تصریح کرد: آیا ما به جز مضجع منور امام رضا(ع) اعتبار دیگری داریم؟ هیچ اعتباری بزرگ‌تر از ایشان نداریم. در صورتی که وجود امام رضا(ع) و هر یک از جاذبه‌های دیگر می‌توانند پتانسیل جذب گردشگر داخلی و خارجی را داشته باشند.

وی اظهار کرد:  اگر در تهران 70 درصد اقتصاد شهری وابسته به تراکم‌فروشی است، در مشهد 75 الی 80 درصد اقتصاد مدیریت شهری وابسته به تراکم‌فروشی است؛ در صورتی که می‌توانیم درِ چاه نفتِ این شهر را که تراکم‌فروشی است، ببندیم و با مفاخر فرهنگی و سرمایه‌های اجتماعی شهر را اداره کنیم.

مسافرانی که روزانه 2000 تن زباله تولید می‌کنند

شهلا یادآور شد: 25 میلیون مسافر ایرانی و 2.5 میلیون مسافر خارجی در سال  داریم؛ یعنی مشهد به‌طور متوسط، روزانه 70 هزار گردشگر دارد. عایدی ما از این 70 هزار مسافر که منبع تولید ثروت هستند، تولید 2000 تن زباله در روز است که باید از جیب مردم پول دربیاوریم و زباله را معدوم کنیم. این اوج هنر مدیریت شهر در مشهد است.
 
وی  با تاکید بر اینکه «حکمرانی خوب یک حکمرانی دو طرفه است»، گفت: دوران نظام بلدیه در شهری به بزرگی مشهد گذشته است. دورانی که شهردار را وزیر کشور انتخاب می‌کرد و شهردار اولویت‌سنجی، بودجه‌ریزی، اعمال قدرت حاکمیتی و... را انجام می‌داد. امروز در کلان‌شهرها به‌واسطه دجیتالیزه‌شدن نظام مدیریت شهری، ارتباط یک‌طرفه به سرآمده و ارتباط دوطرفه میان مردم و مدیریت شهری ایجاد شده است. اگر این ارتباط متعهدانه از جانب دو طرف باقی بماند، می‌توان به تداوم روش حکومت‌داری در قالب یک حکومت‌رانیِ خوب، دل خوش داشت.

عضو شورای شهر پنجم مشهد ادامه داد: اگر گسست ارتباطی بین مدیریت شهری و شهروندان ایجاد شود، تجربه ناموفق چهار سال گذشته تکرار خواهد شد؛ یعنی برای مدیریت شهری دبه آمریکایی، عکس شمر و یزید در اولویت قرار می‌گیرد و مردم اولویت‌های دیگری دارند. این شکاف بین اولویت‌سنجی حاکمان و شهروندان هر روز بیشتر می‌شود و ثمرۀ آن یأس و دل‌مردگی مردم خواهد بود که به خانه‌نشینی آن‌ها منجر خواهد شد.

اعمال اراده مردم، لازمه یک مدیرت شهری خوب

شهلا با اشاره به اینکه «اعمال اراده اجتماعی مردم در مدیریت شهری از مهم‌ترین خصیصه‌های مدیریت شهری خوب است»، خاطرنشان کرد: باید مدیریت شهری به نظر مردمی که آن‌ها را برگماشته‌اند، توجه کند و آنچه در تصمیم‌گیری‌ها به منصه ظهور می‌رساند، اعمال سلیقه مردم باشد.

وی افزود: نتیجه انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه، به‌ویژه در کلان‌شهرها و مخصوصاً مشهد، پیامی روشن و صریح برای حاکمیت سیاسی شهر و مدیریت شهری داشت؛ آن پیام این بود که مردم خواهان تغییر اساسی در گفتمان مدیریت شهری هستند.

شهلا گفت: هنگامی که یک لیست به‌طور کامل در کلان‌شهری همچون مشهد رأی می‌آورد، نشان‌دهنده اعتراض علنی به سیاست‌های متخذه چهار سال گذشته و در مشهدِ چهار دُورِ گذشته بوده است که با استفاده از یک نگاه، گفتمان و رویه‌ها‌ی فرسوده و مندرسِ در آستانۀ هزاره سوم و قرن 21 می‌خواست کلان‌شهری همچون مشهد را اداره کند. مردم از این نحوه زمان‌بری و حکومت‌گردانی در مدیریت شهری گلایه‌مند بودند؛ زیرا افکار عمومی کمترین نقش‌پذیری و تأثیرگزاری در مدیریت شهری را در  طول دوره گذشته تجربه کرد.

عضو شورای شهر پنجم مشهد ادامه داد: افکار عمومی سهواً یا عمداً، از پروسه تصمیم‌گیری در امورات شهر بیرون گذاشته شد یا خودش انگیزه‌ای برای اعمال حق قانونی خود برای تصمیم‌گیری در امورات مدیریت شهری نداشت. این موضوع در لایه‌ها و گروه‌های مختلف جامعه همچون، زنان، دختران فرهنگیان، هنرمندان و... به عینه لمس‌شدنی بود.

جریان مقابل پنج برابر دوره چهارم رأی در انبان خود ذخیره کرد

وی خاطرنشان کرد: جدایی میان شهروندان به‌صورت عام و سیستم مدیریت شهری به‌صورت خاص، سبب ایجاد انگیزۀ وافر برای حضور در انتخابات بود. نباید این‌طور تلقی کنیم که جریان مقابل رأی لازم را کسب نکرد. جریان مقابل پنج برابر دوره چهارم رأی در انبان خود ذخیره کرد. فردی که در انتخابات شورای شهر دورۀ گذشته با 20 هزار رأی به پارلمان شهری مشهد راه پیدا کرده بود، در سال جاری 105 هزار رأی آورد. 

شهلا عضو شورای شهر پنجم مشهد عنوان کرد: بنابراین رأی طرف مقابل هم رشد چشم‌گیری اشته است، اما خیزش در طبقه نخبگان و فرهیختگان که انتخابات شورای شهر را مهم تلقی نمی‌کردند، اتفاق افتاد و آن‌ها در سال 96 به این جمع‌بندی رسیدند که شهر دارد از دست می‌رود و در تصمیم‌گیری‌های شهری به نظر افکار عمومی و قشر گسترده‌ای از دانشگاهیان، نخبگان و فرهیختگان توجهی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: برای اولین‌بار در مشهد، پارلمانی شکل گرفت که کفِ فرد منتخب 200 هزار رأی و سقف لیست 256 هزار رأی بود. این موضوع در چهار دوره انتخابات شورای شهر سابقه نداشته است.

شهلا ادامه داد: علاوه‌بر وظابف حکمرانی و مدیریت شهری که بر دوش 15 نفر عضو منتخب و شهردار است، وظیفه دیگری بر دوش کابینه قرار داده شده که پاسخ‌دهی به سرمایه اجتماعی و اعتماد افکار عمومی است. بیشتر از اینکه مسئول آسفالت خیابان‌ها، ایجاد رفاه و امنیت و.. باشیم، مسئول نگهداری از این سرمایه نمادین اجتماعی هستیم که برای اولین‌بار در مشهد شکل گرفته است.

عضو شورای شهر پنجم مشهد خاطرنشان کرد: این سرمایه صرفاً در سبد اصلاحات تعریف نمی‌شود. این سرمایه کل نظام مدیریت شهری در مشهد را دربرمی‌گیرد. اگر شورای پنجم توان پاس‌داشت این سرمایۀ نمادین را نداشته باشد، ششمین دوره انتخابات شورای شهر با کف رأی انتخابات دوره چهارم شکل می‌گیرد و نمایندگان شهر مشهد که بالغ‌بر 3.5 میلیون جمعیت دارد، با 20 هزار رأی به پارلمان شهری وارد خواهند شد و افرادی به شورای شهر راه پیدا می‌کنند که منتخب اقلیت هستند. بنابراین آن‌ها نمی‌توانند نظر اکثریت را در امورات شهر و کشور لحاظ کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: