• جمعه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-13914-5
  • خبرنگار : 15072
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره سنجش و ارزیابی معاونت سوادآموزی خراسان‌رضوی مطرح کرد؛

نرخ تبعیض جنسیتی در سوادآموزی استان از میانگین کشوری کم‌تر است

رئیس اداره سنجش و ارزیابی معاونت سوادآموزی استان خراسان رضوی گفت: نرخ تبعیض جنسیتی در سوادآموزی استان از میانگین کشوری کم‌تر است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، احمد آزادمنش در نشستی که دیروز به مناسبت روز جهانی سوادآموزی در سالن‌کنفرانس اداره نهضت سوادآموزی استان برگزار شد، بیان کرد: در طرح خودآموز، به آموزش‌دهندگان، به‌ازای باسوادکردن هر نفر، 750 هزار تومان می‌دهیم. طرح دیگری نیز وجود دارد که در آن به کسی که دسترسی به آموزش‌دهنده ندارد، درصورت خودباسوادکردن 720 هزار تومان به او می‌دهیم. 

وی طرح پالایش خانه‌به‌خانه را یکی از اولویت‌ها نهضت سوادآموزی استان برشمرد و گفت: در این طرح که مخصوص حاشیۀ شهر درنظر گرفته شده است، همکاران ما منزل‌به‌منزل به‌دنبال پیدا کردن بی‌سوادان خواهند رفت. همچنین طرح «هرمدرسه، یک کلاس» از دیگر برنامه‌هایی است که در حاشیۀ شهر اجرایی خواهد شد و باید هر مدرسه در این مناطق، یک کلاس را برای آموزش به بی‌سوادان اختصاص دهد.

آزادمنش افزود: تعیین رابط سوادآموزی از دیگربرنامه‌های ما در حاشیۀ شهرها خواهد بود که وظیفۀ او پیگیری مستمر وضعیت سوادآموزی ناحیۀ مورد نظر است. حامی آموزشی نیز برای حاشیۀ شهرها مشخص کرده‌ایم تا پاسخ‌گوی تمام مشلات و سؤالات مرتبط با سوادآموزی باشد.

وی با بیان این‌که «در بازۀ زمانی 90-95، نرخ باسوادی جمعیت 6 سال به بالای استان، رشدی 2.8 درصدی داشته است»، تصریح کرد: این درحالی است که در سال‌های 85-90، طبق آمار رسمی سازمان آمار، رشد باسوادی در استان 2 دهم‌درصد بوده است.

آزادمنش عنوان کرد: در بازۀ زمانی 90-95، استان خراسان رضوی از حیث سرعت باسوادی بی‌سوادهای بالای 6 سال، رتبه ششم کشور را داراست و با توجه به گستردگی استانمان، این رتبه بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان این‌که «در این چند سال 441 هزار نفر به جمعیت اضافه شده‌اند»، گفت: در این بازه، با وجود افزایش این تعداد، بازهم تعداد بی‌سوادان کاهش پیدا کرده است.

آزادمنش نرخ تبعیض جنسیتی در سوادآموزی استان را 5.8 درصد عنوان و تشریح کرد: نرخ تبعیض جنسیتی، یعنی نسبت بی‌سوادان زن و مرد، در کشور 6.8 درصد است و خوش‌بختانه شاهدیم در این زمینه، استانمان 1 درصد از میانگین کشوری کم‌تر است.

وی با اشاره به اهمیت عدالت آموزشی تصریح کرد: عدالت آموزشی یعنی فاصله‌ای بین نرخ با‌سوادی اهالی شهر و روستا نباشد. در این مؤلفه نیز استان خراسان رضوی با وجود 92 درصد شهروند باسواد و 81.1 درصد باسواد روستایی وضعیت مناسبی دارد. در استانمان فاصلۀ بین این دو، 10.1 درصد است؛ درحالی‌که در کشور این عدد به 12.3 درصد می‌رسد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: