• جمعه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-10184-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

رییس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد:

ارزیابی‌ واقع‌بینانه از فرصت و تهدیدهای تولید و صنعت کشور

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: باید برای اولین بار یک ارزیابی واقع بینانه از نقاط قوت‌وضعف، فرصت ها و تهدیدهای صنعت و تولید از کشور ارائه دهیم. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، غلام‌حسین شافعی ظهر امروز در چهل‌و دومین نشست مشترک رییس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن، مجلس شورای اسلامی و شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی استان خراسان رضوی که در سالن همایش اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ما به هر صورت با انتخاب دو راه مواجهیم. یا باید شیوه‌های گذشته را تداوم بخشیم که تاکنون همین طور بوده است، روش‌های گذشته را تجربه کردیم که هیچ‌گاه نتوانست توسعه پایدار را نشان دهد و در عوض محیط سازگاری ایجاد کرده‌ایم برای کسانی که سر بر بالشت نرم رانت جویی گذاشتند و تولید را به قهقرا بردند. 

وی ادامه داد: یا باید راه دومی را انتخاب کنیم، راه دوم یعنی تغییر بنیادین برای یک شروع جدید که دشوار است، باید اول از تحلیل‌های اسطوره‌ای و حماسی که به طور مرتب منتطرش هستیم، دست برداریم و برای اولین بار یک ارزیابی واقع بینانه از نقاط قوت‌وضعف، فرصت ها و تهدیدهای صنعت و تولید از کشور ارائه دهیم. 

رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه راه حل دوم یک تحول اساسی در اقتصاد کشور و شرط ضرورت برای بقای اقتصاد و امنیت است، عنوان کرد: راه حل دوم حتما می‌تواند ما را به امیدهای جدید برساند و به عنوان یک تحول اساسی آن را بپذیریم، تغییر الان برای ما یک انتخاب نیست بلکه شرط ضروری برای بقای اقتصاد و امنیت کشور است. در این ارتباط اگر ما الان در شرایط غیرعادی در اقتصاد و صنعت هستیم، آیا با تصمیمات عادی می توانیم شرایط غیرعادی را تغییر بدهیم؟

شافعی با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید روند اجرای برنامه ها را بررسی کنند، تصریح کرد: برای یک بار نمایندگان برنامه هایی که وزرا در مجلس ارائه کردند را پایش کنند و چگونگی روند اجرا آنها را مرتب بررسی کنند و همه، خود را پاسخگو برای اجرای این برنامه‌ها قرار دهند.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برخی آمار در رابطه با تعداد پروانه واحدهای صنعتی و تولیدی و تعداد پروانه ‌های در حال ساخت و مقایسه آنها با دیگر کشورها گفت: برای نمونه اگر کشور خود را با چندین کشور دیگر در این شرایط محدودیت منابع، مقایسه کنیم؛ در صنعت خودرو ما 49 پروانه خودرو و 32 پروانه در دست ساخت داریم، در مجموع 81 واحد تولید خودرو در کشورمان وجود دارد. تعداد واحدهای صنعت خودرو در آلمان 12، آمریکا 29، فرانسه 8 ، ژاپن  11و کره 5 عدد است.

شافعی افزود: تعداد واحدها در سیمان 73پروانه و 92 پروانه در حال ساخت داریم که در مجموع 165 واحد در حوزه سیمان وجود دارد. در صورتی که کره‌جنوبی با 10واحد چند برابر تولید ما می‌کند. درتولید موتورسیکلت 177پروانه و 33 واحد در حال ساخت و در مجموع 110 واحد داریم. جمع واحدهای موتور سیلکت در کشورهای اندوزی، تایوان، ترکیه، عربستان، پاکستان، ویتنام، تایلند، چین، مالزی، هند، بنگلادش، فیلیپ، ژاپن و کره جنوبی 82 واحد است.

وی عنوان کرد: . تعداد واحدها در حوزه فرش 1215، تلویزیون رنگی 36 ، یخچال فریزر 530، ویفر و شکلات 1520 در کشور است. اگر با چنین حرکتی ما در شرایط رونق تولید قرار گیریم، آیا همه این‌ها می‌توانند با ظرفیت اقتصادی کار کنند؟ قیمت تمام شده کالاهای ما می‌تواند در بازار رقابتی جواب‌گو باشد؟ امیدوارم این سوال و نکات مورد توجه قرار گیرد. 

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به دو موضوع در رابطه با همکاری ایران با دیگر کشورها تصریح کرد: دو موضوع را در دستور کار قرار دادیم که آن را به مرحله خوبی رسانده ایم. در ابتدا همکاری مشترک بین عمان، افغانستان و ایران که منطقه چابهار و سرخس را دستور برنامه خود داریم و حدود یک ماه و نیم آینده این سه کشور در چابهار برای کار مشترک سه‌جانبه حضور پیدا می کنند. پس از آن، توافق با کشور هندوستان که هندوستان، ایران و قزاقستان یک همایش برای همکاری های منطقه ای در استان خراسان رضوی و شهر مشهد داشته باشیم که مجلس در این ارتباط می‌تواند کمک شایانی به ما کند.

شافعی با اشاره به اینکه از زندانی فعالان اقتصادی که البته خلافکاران جای خود را دارند، چه به دست می‌آید، گفت: ممنوع الخروجی یک نوع حقوق شهروندی است و تنها با رای قاضی دادگستری باید صادر شود. اگر در زمان گذشته در شورای انقلاب صورت گرفته، شرایط خاصی داشته است. تقاضای ما این است که این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: