• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-14214-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

آیا با گیاهخوار شدن انسان‌ها جهان بهتر می شود؟

چرا گروهی از مردم گوشت قرمز مصرف می‌کنند و گروهی دیگر صرفا به غذاهای گیاهی روی می‌آوردند؟ آیا در شرایطی که همه انسان‌ها گیاه‌خوار شوند وضعیت جهان بهتر خواهد شد؟ دانشمندان پاسخ می‌دهند.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از پاپیولار ساینس، گیاه‌خواری به معنای پرهیز از خوردن گوشت و فراورده‌های تولیدی از جانوران است. گیاه‌خواری به چند نوع تقسیم می‌شود که بسته به نوع آن، جهت‌گیری گیاه‌خواران در برابر حیوانات دامی و فراورده‌های دامی متفاوت است. عده‌ای از گیاه‌خواران در کنار عدم مصرف فراورده‌های جانوری با آزار و کشتار حیوانات نیز به شدت مخالفند.

پروفسور والتر ویلت، متخصص اپیدمیولوژی و تغذیه از دانشگاه هاروارد معتقد است که تولید گوشت قرمز از جنبه‌های مختلف تاثیرات منفی و جبران‌ناپذیری بر طبیعت تحمیل می‌کند.

وی در ادامه افزود: فرایند تولید گوشت قرمز منجر به فرسایش زمین‌های کشاورزی می‌شود، چرا که محصولات کشاورزی برداشتی از زمین در مرحله اول صرف تغذیه دام شده و با توجه به اتلاف انرژی حاصل از فرایند تبدیل مواد کشاورزی به گوشت خام، قطعا بخشی از انرژی در این بخش از بین می‌رود.
 
در این مطالعه مشخص شد که تولید گوشت قرمز از پرورش گاو بیشترین آسیب را به زمین وارد می‌کند. به عنوان مثال هر گاو با توجه به توده بدنی در هر روز بین 100 تا 500 لیتر گاز متان تولید می‌کند و گاز متان تولید شده از فرایند هضم مواد غذایی تقریبا 30 برابر قوی‌تر از اثر سایر گازهای گلخانه‌ای است.
 
پروفسور ویلت معتقد است که تولید گوشت قرمز نه تنها به محیط‌زیست آسیب وارد کرده، بلکه مصرف آن با توجه به مقدار و نحوه طبخ بیشترین آسیب را به بدن انسان وارد می‌کند.
 
پروفسور ماریت هالر، متخصص طراحی سیستم‌های پایدار کشاورزی از دانشگاه میشیگان در مورد مزایای حذف مصرف گوشت قرمز گفت: اگر تمام مردم جهان از مصرف گوشت قرمز صرف نظر  و فرایند پرورش دام را متوقف کنند، میزان تولید گازهای گلخانه‌ای حداقل تا 30 درصد کاهش می‌یابد. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: