• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-10187-5
  • خبرنگار : 15234
  • منبع خبر : ----

رحیم پور ازغدی تاکید کرد:

لزوم تمایز سبک زندگی شیعیان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سبک زندگی شیعه علی(ع) با غیر شیعه باید تفاوت داشته باشد.

به گزارش ایسنا -منطقه خراسان، حسن رحیم پور ازغدی در مراسم اختتامیه دهمین دوره فرهنگی آموزشی اندیشه‌های آسمانی، در جمع پژوهشگران و هنرمندان مساجد کشور، اظهار کرد: سبک زندگی شیعه علی(ع) با غیر شیعه باید تفاوت داشته باشد. در جامعه دینی همه باید با هم خوش اخلاق باشند و نیز بین جامعه مسلمان و غیر مسلمان باید تفاوت باشد.

وی افزود: پیامبر در آخرین سفر حج به سخنرانی صدهزار نفری در هوای گرم عربستان پرداختند؛ تا آن زمان در دنیا چنین سخنرانی وجود نداشته است، ایشان در این سخنرانی عظیم  حضرت علی(ع) را جانشنین خود کردند.

رحیم پور ازغدی با اشاره به فرهنگ غدیر و اسلام ناب برای زنان، گفت: غدیر به مردان می‌گوید با زنانتان با ادب، تواضع و عشق خدمت کنید. امیرالمومنین خطاب به مردان می‌فرمایند نگاهتان به زن باید محترم باشد. مردان وظیفه دارند یک زندگی مرفه و مشروع برای زن فراهم کنند و اینگونه خداوند از مردان راضی خواهد بود. تلاش برای یک زندگی شرافتمندانه برای همسر و فرزندان برای مرد واجب است. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: قرآن کریم به مردان می‌گوید گناه بزرگی است که هنگام طلاق زن را تحت فشار قرار دهید و نباید چیزی را که به زن داده‌اید از او بگیرید؛ با زنان درست رفتار کنبد حتی اگر قرار است از یکدیگر جدا شوید. 

وی ادامه داد: احترام به زن جهاد فی سبیل الله است. تا می توانید با زنانتان نیکی کنید و صحیح سخن بگویید. حتی اگر زن ظالم است، مرد باید گذشت کند. تحمل کردن همسر بد اخلاق و گذشت و تحمل نسبت به همسر، یکی از وعده های بهشت از سوی خداوند است. 

رحیم پور ازغدی با اشاره به یک اصل غدیری گفت: باید ادب و تواضع در خانواده اسلامی باشد. تنها خداوند عظمت دارد و در جامعه هیچ کسی نباید خود را برتر و دیگری را پستتر بببیند؛ مرد سالاری، زن سالاری و کودک سالاری غلط است زیرا در خانواده اسلامی باید خداسالاری باشد. 

وی افزود: روایت داریم «مومن‌ترین شما کسی است که با خانواده لطیف‌ترین رفتار را دارد.» حضرت علی(ع) می‌فرماید: جامعه و خانواده اسلامی عشق محور است؛ هرچه که در جامعه محبت و عشق را تقویت می‌کند آن را تقویت و هرچه که محبت خانواده را کم می کند را تضعیف کنید.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حضرت علی (ع) شاگرد اول مدرسه پیامبر بود، گفت: هیچ ایرادی به امام(ع) وارد نبوده است، ایشان مرد عالم و عادل هستد؛ اما ایراداتی که از علی(ع) گرفتند این بود که خلیفه اسلام نباید جوان باشد و اینکه علی(ع) زیاد می خندد و سبک است. 

ازغدی با بیان اینکه خنده رویی از صفات بارز حضرت علی (ع) بود، اشاره کرد: باید متواضع و مودب باشید در حال اینکه مدیری قاطع هستید. مدیریت غیر از تکبر است وحضرت علی اهل شوخی و مزاح بودند.

وی در خصوص تعالیم غدیری گفت: حضرت فاطمه می‌فرماید، نشانه جامعه مومن این است که مردم همواره با لبخند با یکدیگر روبه رو شوند.

ازغدی خاطر نشان کرد: هرچه که محبت و عشق را در خانواده و جامعه تقویت می کند واجب است؛ از جمله این موارد خوش اخلاقی، محبت کردن، گذشت، کینه و حسادت نورزیدن، ادب، عشق، لبخند، خدمت به یکدیگر و تواضع است. 

در ادامه این مراسم معاون آموزشی پژوهشی کانون‌های فرهنگی مساجد کشور با بیان اینکه هدف اصلی و اجرای اینگونه برنامه‌ها  آماده کردن کادر جوان و اندیشمند برای آبادانی مسجد است، گفت: مخاطب این دوره ما هنرمندان و پژوهشگران بودند امیدواریم نتایج این دوره‌ها را در مساجد ببنیم.

جعفری عنوان کرد: ما باید با خدماتمان به سوی مردم قدم برداریم، سپس از مردم انتظار همراهی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: برای جذب مردم به مسجد یک راه بیشتر وجود ندارد و آن نیز خدمت به مردم از طریق مسجد است. حمایت از محرومین، آموزش و دیگر خدمات خود را به نام مسجد انجام دهید و تنها این راه است که می تواند پیوند واقعی بین مردم و مسجد را برقرار سازد؛ خدمت به مردم یکی از راه کارهای جلب اعتماد مردم است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: