• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-10787-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

کارگردان «روزمَرگی»:
هنرمند باید افق دید گسترده‌ای نسبت به جامعه داشته باشد

کارگردان «روزمَرگی» گفت: هنرمند برای ارائه یک اثر موفق باید افق دید گسترده‌ای نسبت به جامعه داشته باشد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، میلاد ظهوریان در میزگردی که در محل این خبرگزاری برگزار شد، اظهار کرد: بنده از سال 87 کلاس‌های بازیگری را گذراندم و بعد از آن به دلایلی هنر را کنار گذاشتم و بعد از دورانی وقفه در نمایش «قاره هفتم» با احسان نگهبان آشنا شدم و در  نمایش «روزمَرگی» با یکدیگر همکاری کردیم.

وی با بیان اینکه در نمایش «قاره هفتم» فکر و ایده ما بسیار به یکدیگر نزدیک بود و این امر سبب شد تا در یک نمایش دیگر با هم همکاری کنیم، عنوان کرد:  چون در کار اول بازخورد خوبی را شاهد بودیم باعث شد کار دوم خود را هم به صورت کارگردان مشترک کلید بزنیم.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه فعالیت گروه نمایش ما تحت گروه شمایل است، تصریح کرد: اما در عمل به صورت مستقل فعالیت می‌کنیم و از هیچ‌گونه گروهی حمایت نمی‌شویم در کار جدید خود نیز تقریبا از همان گروه نمایش «قاره هفتم» استفاده کردیم.

ظهوریان در خصوص داستان اثر جدید خود خاطر نشان کرد: داستان «روزمَرگی» شامل پنج کاراکتر اصلی در دو اپیزود می‌شود که  در اپیزود اول دو پسر جوان دغدغه‌های فراوانی دارند و می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند همچنین در اپیزود دوم دو سرباز می‌خواهند مرخصی بگیرند و به شمال بروند و در خصوص دغدغه‌های آنان دراین نمایش صحبت می‌شود.

این نویسنده تئاتر ادامه داد: همچنین در این بین کاراکتر زن به عنوان راوی قبل از هر اپیزود به صورت غیرمستقیم و مفهومی در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازد.

وی در ادامه گفت: شاید بهتر است بگوییم که شخصیت‌های این نمایش دچار یک روزمرگی شدند و سستی این چهار کاراکتر باعث مرگ نقش زن این نمایش می‌شود.

ظهوریان در خصوص نوشتن این نمایش‌نامه اظهار کرد: ما بعد از اتمام نمایش «قاره هفتم» متن این نمایش را آغاز کردیم و با ایده‌های که من و احسان نگهبان داشتیم این تصمیم ر ا گرفتیم که این نمایش را کلید بزنیم. 

این نویسنده تئاتر ادامه داد: نوشتن متن نمایش «روزمَرگی» از بهمن سال گذشته آغاز شد و در اسفند ماه به پایان رسید و تمرینات خود را به صورت جدی بعد از تعطیلات عید نوروز آغاز کردیم اما به دلیل عدم داشتن امکانات مانند نداشتن محلی برای تمرین کار ما با کمی وقفه روبه‌رو شد.

وی در پاسخ به اینکه کارگردانی بهتر است یا بازیگری، ادعا کرد: کارگردانی با بازیگری اصلا قابل مقایسه نیست و به عقیده بنده بازیگری خیلی بهتر از کارگردانی است اما کارگردانی یک امتیاز بسیار خوبی دارد و آن این است که می‌توانیم چیزهای را که در ذهن داریم به راحتی ارائه دهیم.

ظهوریان درخصوص شرکت در جشنواره استانی خاطر نشان کرد: ما  با هردو کار خود در جشنواره استانی شرکت خواهیم کرد و اگر قبول نشویم حتما در جشنواره‌های دیگر  شرکت خواهیم کرد.

این کارگردان در خصوص کارهای آینده خود تصریح کرد: ما چندین کار را در ذهن خود آماده داریم که یکی از آن‌ها نمایش‌نامه خارجی است ولی نمایش پر بازیگری است و امکانات زیادی را می‌خواهد که در صورت مهیا کردن این امکانات حتما این نمایش را اجرا خواهیم کرد.

وی افزود: بنده تئاتر زیاد می‌بینم اما در مشهد تئاتر خوب کم تولید می‌شود یعنی در یک چارچوب تکراری و بی هیچ مفهومی نمایش‌ها ارائه می‌شود.

ظهوریان با بیان اینکه موزیک، فیلم و هر هنری که تولید می‌شود به سمتی پیش می‌رود که فقط یک کار کلید می‌خورد و کیفیت کار را لحاظ نمی‌کنند، عنوان کرد: یک هنرمند در درجه اول باید یک افق دید گسترده‌ نسبت به جامعه داشته باشد تا بتواند تحت تاثیر آن کار خوب و با کیفیتی را به مخاطب خود ارائه دهد.

این کارگردان تئاتر در خصوص حضور بازیگران غیر بومی در تئاتر مشهد عنوان کرد: من موافق هستم که بازیگر غیر بومی به مشهد بیاید و ما از آنها چیزی بیاموزیم اما وقتی یک بازیگر درجه سه فیلم سوپر مارکتی به روی صحنه می‌رود هیچ جذابیتی ندارد و صرفا جنبه اقتصادی دارد.

وی اظهار کرد: از تمام عواملی که در این مدت در کنار ما بودند و سختی کشیدند وما را حمایت کردند تشکر می‌کنم و همچنین از تمام کسانی که مارا حمایت نکردند نیز کمال تشکر را دارم زیرا باعث شدند که با انگیزه بیشتری در این مسیر گام برداریم تا خود را ثابت کنیم و در آخر باید بگویم ما مستقل هستیم و کار سفارشی قبول نخواهیم کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: