• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-11087-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

سالروز ارتحال استاد بزرگ حوزه علمیه؛

آخوند خراسانی، عالمی شهره در علوم فقهی، سیاسی و اجتماعی

یک استاد حوزه علمیه گفت: آخوند خراسانی، عالم و استادی مشهور در حوزه‌های علمی، فقهی، سیاسی و اجتماعی است و از بزرگان و صاحب‌نظران تاریخ شیعه محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین علی‌اکبر الهی خراسانی در گفت‌و‌گو با ایسنا - منطقه خراسان، پیرامون شخصیت وشهرت این استاد حوزه علمیه اظهار کرد: آخوند ملامحمد کاظم خراسانی از بزرگان و صاحب‌نظران تاریخ شیعه و از شخصیت‌های صاحب‌نام حوزه علمیه در زمان معاصر به‌شمار می‌آید.

وی ادامه داد: آخوند خراسانی در دوبعد دارای برجستگی‌های ممتازی است. اولین بخش، مباحث فقهی و اصولی است که کتاب« کفایت‌الاصول» ایشان و شاگردان بسیار ممتازی که در این عرصه تربیت شده‌اند، نشانه بارز برجستگی آخوند خراسانی در مباحث علمی است. کتاب کفایت‌الاصول اثر برجسته ایشان، سال‌هاست که در حوزه‌های علمیه ایران، عراق و کشورهای دیگر تدریس می‌شود و دارای حواشی و شروح بسیار متعددی است.

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی، آیت‌الله مدرس، سید ابوالقاسم کاشانی، آیت‌الله بروجردی، شیخ محمد حسین اصفهانی، آیت‌الله احمد و محمدتقی خوانساری و بزرگان دیگری چون محقق اصفهانی و... از جمله شاگردان برجسته آخوند خراسانی بودند که البته برخی از این افراد مانند سید ابوالحسن اصفهانی و آیت‌الله بروجردی مرجعیت گسترده و بزرگی هم داشتند.

الهی خراسانی خاطرنشان کرد: برجستگی آخوند خراسانی به‌حدی رسیده بود که بعد از رحلت ایشان ، محور اساسی بحث‌ها، آراء و دیدگاه‌های خود ایشان بوده و حتی الان هم خارج از اصول فقه، محور مطالب و مباحث، آراء و دیدگاه‌های آخوند خراسانی است.

وی افزود: بعد برجسته دیگر ایشان در زمینه سیاسی و اجتماعی است. در هرحال ایشان از مشروطه‌خواهان بسیار بزرگ بودند و تلاش وافری در تثبیت اندیشه مشروطه و هماهنگی مشروطه با معارف و فرهنگ اسلامی داشتند که البته بعضی از این تلاش‌ها و کوشش‌ها برای تثبیت مشروطه توسط توطئه‌گران به‌اندازه‌ای دفع شد. بنابراین آخوند خراسانی در دوعرصه علمی و سیاسی و اجتماعی، در تاریخ معاصر شیعه نقش برجسته‌ای داشتند.

این استاد حوزه علمیه با تاکید بر پشتیبانی کامل و حق به‌جانب آخوند خراسانی در مشروطه عنوان کرد:  آخوند خراسانی با این‌که در نجف ساکن بود و از بزرگان حوزه علمیه نجف محسوب می‌شد، رویداد مشروطه را رصد و از نجف مدیریت می‌کرد و البته کتابی هم در این زمینه نگاشته است.

الهی خراسانی با اشاره به این‌که آخوند خراسانی فقط به کارهای علمی و مباحث علمی نمی‌پرداخته اضافه کرد: جامعه ایرانی برای ایشان کاملا مورد توجه و اهتمام بود و در ماجرای مشروطه، ایشان با تلگراف‌ها و بیانیه‌های متعدد مشروطیت را در ایران مدیریت می‌کرد و اگر تلاش‌های این استاد بزرگ در حمایت از مشروطه نبود، اندیشه قانون و حکومت قانون هم در ایران شکل نمی‌گرفت.

وی تاکید کرد: با این‌که قصه مشروطه تا اندازه‌ای ناتمام بود و به بن‌بست رسید و ختم به حکومت رصاخان شد اما تلاش‌های ایشان منجر به یک فرهنگ جمهوری‌خواهانه و نفی استبداد شد که باید مورد توجه قرار گیرد و اگر این فرهنگ مبارزه با استبداد نبود شاید انقلاب اسلامی هم به این سرعت به پیروزی نمی‌رسید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: