• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-15714-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

چرا انقراض برخی از انگل‌ها نگران‌کننده است؟

تقریبا همه انسان‌ها آرزوی داشتن دنیایی بدون حشرات، انگل‌ها و جانوران موذی را دارند،  اما دانشمندان از منظر دیگری به این جانوران نگاه می‌کنند و معتقدند که انقراض بعضی از انگل‌ها در پی افزایش دمای جهان از نظر دنیای علم نگران‌کننده است.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از پاپیولار ساینس، دکتر کالین کارلسون، متخصص انگل‌شناسی از موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا به همراه گروهی 16 نفره از سایر همکاران مرکز اطلاعاتی حاوی مشخصات بیش از 100 هزار گونه انگل را آماده کردند.

مطالعات دکتر کارلسون و همکارانش نشان می‌دهد که تقریبا یک سوم از انگل‌های شناخته شده در شاخه‌های مختلف از جمله انگل‌های معده، انگل‌های خون‌آشام و انگل‌های کلیه در خطر انقراض هستند.

یکی از شاخص‌ترین دستاوردهای این مطالعه کشف خطر انقراض گروهی جانوران میکروسکوپی در پی افزایش دمای جهانی است.
 
دانشمندان معتقدند که تغییرات آب‌وهوای جهان آنچنان سرعت گرفته که احتمالا الگوهای هواشناسی تا سال 2070 عملا کاربردی نخواهند داشت و این پدیده مخرب قطعا محل زندگی جانوران میکروسکوپی را جابه‌جا خواهد کرد. به عنوان مثال ممکن است تا چند سال آینده انگل‌های کشورهای نزدیک خط استوا به سمت نقاط نزدیک قطب شمال مثل آمریکا، کانادا و روسیه حرکت کنند.
 
یکی از خطرات شناخته شده ناشی از جابه‌جایی انگل‌ها، احتمال تغییر رفتار در پی وارد شدن به محیط جدید است. مثلا اگر یک گونه خاص در محیط جدید فاقد دشمن باشد، به سرعت تکثیر شده و به انگل غالب تبدیل می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: