• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-16286-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

ذخیره انرژی در آجرهای نسوز

آجرهای نسوز با خاک رس مقاوم در برابر حرارت 1600 درجه سانتیگراد ساخته می‌شوند و حداقل این روش  قدمتی 3000 ساله دارد. در حال حاضر محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با بازنگری این فناوری باستانی به استفاده بشر از سوخت‌های فسیلی نسبتت به انرژی‌های تجدید‌پذیر کمک می‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اینهبیتت، محققان، انرژی الکتریسیته مازاد تولید شده از انرژی گرمایی خورشید و یا نیروی باد را در آجرها برای مصرف در آینده ذخیره می‌کنند.

محققان MITاظهار کردند: در حال حاضر تولید الکتریسیته از انرژی خورشیدی و باد موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود، اما این انرژی زمانی باارزش خواهد بود که قابلیت ذخیره‌سازی داشته باشد.

سیستم ارائه شده توسط محققان  "ذخیره انرژی گرمایی در آجرهای نسوز" یا  FIRESنام دارد و هزینه‌ها بین یک دهم تا یک صدم هزینه سیستم‌های آبی و الکتریکی پمپ شده است.

در این روش عایق گرمایی مقاومت الکتریکی، برق اضافی را به گرما تبدیل می‌کند که در توده‌ای از آجرهای نسوز ذخیره می‌شود. اگر داخل آجرهای نسوز یک پوشش عایق‌بندی شده وجود داشته  باشد حرارت را برای مدت زمان طولانی ذخیره خواهد کرد. این گرما برای فرایندهای صنعتی و یا تولید دوباره برق کاربرد دارد.

Regis Matzie مأمور فنی بازنشسته و مهندس برق Westinghouse Electric اظهار کرد: این روش جدید ارائه شده موجب کاهش هزینه‌های تولید الکتریسیته خواهد شد و طرحی ابتکاری در پیشرفت اقتصادی محسوب می‌شود.

گام بعدی ارائه نمونه اولیه این طرح  در دنیای واقعی است و محققان امیدوارند این آجرها را تا سال 2020 به بازار عرضه کنند.

 نتایج این تحقیق در نشریه Electricity منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: