• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-11984-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق اصناف مشهد مطرح کرد

درج قیمت در مرحله توزیع مانعی برای فریب مشتری

رئیس اتاق اصناف مشهد با بیان اینکه طرح درج قیمت در مرحله توزیع می‌تواند به تولیدکننده و مصرف‌کننده کمک کند، تصریح کرد: در واقع، مشتری با اجرای این طرح  در اعمال تخفیف‌های زیاد فریب نمی‌خورد.

محمود بنانژاد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در پاسخ به سوالی در رابطه با تاثیر طرح درج قیمت بر کالا در مرحله توزیع اظهار کرد: در اغلب کالاهایی که مشخص شده که بر روی آن قیمت درج نشود، تنوع قیمت خیلی زیاد بود؛ یعنی حدود 60 تا 70 درصد قیمت در کارخانه با قیمت درج شده بر روی کالا اختلاف داشت.

وی ادامه داد: این مساله در بازار حاشیه زیادی برای کالاها ایجاد می‌کرد که بعضا برای فریب مشتری قیمت‌ها اضافه می‌شد. به عنوان مثال فروشنده 30 درصد تخفیف روی کالا قرار می‌داد در حالی که این تخفیف واقعی نبود چون قیمتی که بر روی کالا درج شده بود، یک قیمت غیرواقعی و به تبع آن، تخفیف نیز غیرواقعی بود.

رئیس اتاق اصناف مشهد تصریح کرد: در حال حاضر بر طبق این آیین‌نامه کارخانه باید محصول تولیدی خود را با فاکتور فروش، به فروش ‌رساند که قیمت آن نیز مشخص است و خرده فروش یا عمده فروش هم درصد سودی که برای آن‌ها مشخص شده را دریافت می‌کنند. در واقع این قسمت در مرلپحله فروش روی قیمت کالا اضافه می‌شود و براساس آن، قیمت واقعی تحقق پیدا می‌کند. 

بنانژاد تصریح کرد: هیچ طرحی بدون اشکال نیست. در حال حاضر این طرح در مرحله اجراست و پیشنهاد مشهد به وزارتخانه این بود که براساس کار کارشناسی آن را اجرا کنند چراکه حاشیه سود کاذبی که ایجاد می‌شود، باعث بر هم ریختن بازار می‌شود.

وی افزود: از طرف دیگر با تصویب و اجرایی شدن این آیین‌نامه در بعد نظارتی کار ما سخت‌تر می‌شود. به لحاظ اینکه وقتی به فروشگاهی مراجعه می‌کنیم، حتما باید فاکتور فروش آن را بررسی کنیم و از لحاظ سود خرده فروشی و عمده فروشی قیمت واقعی کالا را به دست آوریم.

بنانژاد با اشاره به اینکه در نتیجه اجرای این طرح، رقابت‌پذیری افزایش پیدا می‌کند و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: پیش از این بازرسی از قیمتی که روی کالا درج شده بود راحت‌تر بود ولی این طرح کار را سخت‌تر می‌کند. به نظر می‌رسد باید مدتی از اجرای این طرح بگذرد تا عمل به آن نهادینه شود. 

رئیس اتاق اصناف مشهد با بیان اینکه رقابت فروشندگان برای فروش کالا بسیار زیاد است و همین رقابت معمولا باعث می‌شود که قیمت کالا کاهش یابد، اضافه کرد: یعنی فروشندگان معمولا به دنبال سود بیشتر و گران‌فروشی نیستند چون مشتری هم اطلاعات دارد و هم تعداد واحدهای عرضه‌کننده زیاد است. به همین خاطر عرضه‌کنندگان قیمت کالا را پایین‌تر می‌آورند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این طرح باعث تغییر در قیمت اصلی کالاها نخواهد شد، عنوان کرد: به عنوان مثال پیش‌تر کالایی به قیمت 2000 تومان عرضه می‌شد اما قیمت درج شده روی آن 4000 تومان بود؛ یعنی یک مجوز قانونی به این فروشنده داده شده بود که کالا را به قیمت 4000 تومان به فروش برساند که این امر یک اشکال محسوب می‌شد.

بنانژاد ادامه داد: مثلا کالایی مانند پنیر در بازار 4500 تومان است و عمده فروش آن را از کارخانه به قیمت 4200 تومان خریداری می‌کرد و 4500 تومان می‌فروخت. بنابراین سود ‌فروش این کالا 300 تومان محاسبه می‌شد. اما یک مدل پنیر دیگر در کارخانه به عمده فروش با قیمت 2500 تومان فروخته می‌شد  ولی باز هم آن را با قیمت 4500 در بازار به فروش می‌رساند. در واقع فروشنده باید آن پنیر را به قیمت 2800 تومان بفروشد ولی آن را به قیمت 4500 تومان به فروش می‌رساند که یک سود کاذب به دست می‌آمد و آن کالایی که کیفیت بالایی داشت، متاسفانه در چرخه رقابت بازار عقب می‌ماند.

وی با بیان اینکه طرح درج قیمت در مرحله توزیع می‌تواند به تولیدکننده و مصرف‌کننده کمک کند، تصریح کرد: در واقع با اجرای این طرح مصرف‌کننده در اعمال تخفیف‌های زیاد فریب نمی‌خورد.

رئیس اتاق اصناف مشهد با اشاره به اینکه این طرح در تعداد معدودی از محصولات اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: این طرح برای یکسری محصولات محدود مانند محصولات سلولزی اجرا می‌شود. از اول مهر کارخانه‌ها مجاز به درج قیمت مصرف‌کننده روی کالایی که مشخص شده، نیستند ولی به آن‌ها زمانی داده شده که هر کارخانه هر کالایی که دارد را بفروشد و پس از تخلیه کامل انبار، این طرح اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: