• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-11487-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

کارگردان «دیواکولا»:
تئاتر نقش عمده‌ای در تربیت و فرهنگ‌سازی نسل بعد دارد

کارگردان تئاتر دیواکولا گفت: باید به نقش تربیتی تئاتر کودکان اشاره کرد و باید بدانیم که تئاتر نقش عمده‌ای در تربیت و فرهنگ‌سازی نسل بعد دارد.

محمد جهان‌پا در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: نمایش «دیواکولا» از 14 تا 29 شهریور ماه در تماشاخانه اشراق به روی صحنه رفته است که شب اول این نمایش مورد استقبال فراوانی قرار گرفت و ما اولین اجرای خود را با آرزوی شادی برای کودکان میانمار و یمن آغاز کردیم.

وی ادامه داد: نمایش «دیواکولا» تجربه دوم من در زمینه تئاتر کودک است که این تئاتر نیز مانند نمایش «مورچه به نام موری» برای ارائه به بخش کودک جشنواره بین المللی تئاتر همدان آماده شده است.

جهان‌پا در خصوص موضوع این نمایش، تصریح کرد: داستان این نمایش توسط عماد نصرآبادی نوشته شده است و این کار برای کودکان 6 تا 12 سال به روی صحنه می‌رود همچنین در خصوص داستان باید بگویم روایت پسری است که با ریاضی، ادبیات و موسیقی نمی‌تواند ارتباط برقرار کند اما یک روز متوجه می‌شود که تمام نوشته‌های کتاب‌‌های کتابفروشی پدرش پاک شده و وقتی به زیرزمین کتاب‌فروشی می‌رود با سه دیو سرزمین دیواکوالا روبه‌رو می‌شود. 

 کارگردان دیواکولا در خصوص مدت زمان تمرینات خود اظهار کرد: حدود دو ماه به صورت مدام تمرینات نمایش ما در حوزه هنری به طول انجامید و ما توانستیم خیلی زود این کار را به اجرا در بیاوریم.

 وی در خصوص جایگاه هنر در مشهد عنوان کرد: هنر و همچنین تئاتر کودک در مشهد از جایگاه والایی برخوردار است . همچنین جشنواره خوبی در این فضا برگزار کرده‌ایم اما متاسفانه عده‌ای فکر می‌‌کنند تئاتر کودک یک کار آماتوری و بی‌بهره از فضای حرفه‌ای تئاتر است. 

جهان‌پا ادامه داد: همچنین در اروپا تئاتر کودک را افراد متخصص می‌نویسند و اجرا می‌کنند در خارج از ایران نیز تئاتر کودک یک کار تخصصی و حرفه‌ای است چرا که تماشاگران این تئاترها نسل بعدی تماشاگران تئاتر خواهند بود.

کارگردان دیواکولا با بیان اینکه کار کودک یک کار پر هزینه است و نمایش «دیواکولا» هزینه بسیاری داشته، تصریح کرد: اما ما در این نمایش به دنبال سود نبودیم، آنچه برای ما اهمیت داشت ارائه کار حرفه‌ای است همچنین باید به نقش تربیتی تئاتر کودکان اشاره کرد و باید ابراز کنم که تئاتر نقش عمده‌ای در تربیت و فرهنگ‌سازی نسل بد دارد.

وی در ادامه افزود: در این نمایش‌ بچه‌ها از زوایای دیگر با ریاضی، ادبیات و موسیقی‌آشنا می‌شوند و ما دنیای زیبایی که با رفاقت با کتاب ایجاد می‌شود را برای بچه‌ها ترسیم می‌‌‌کنیم.

 جهان‌پا در خصوص موسیقی استفاده شده در این نمایش گفت: موسیقی مدنظر ما در این تئاتر اصوات ناموزونی است که بچه‌ها از خود در می‌آورند و ما در این نمایش سعی داریم به بچه‌ها آموزش دهیم که چطور می‌توانند این اصوات را به صدای موزون تبدیل کنند.

کارگردان دیواکولا در پاسخ به اینکه کارگردانی را بهتر می‌داند یا بازیگری، خاطر نشان کرد: قطعا کارگردانی به خاطر مسائل مالی و هنری سخت‌تر از بازیگری است  اما بازیگری کاری راحت و بدون دغدغه است  که تو را کمتر درگیر مسائل می‌کند.

وی در خصوص کارهای آینده خود تصریح کرد: قطعا دیواکوالا تا پایان سال ما را درگیر می‌کند و برای پایان سال در دو نمایش به ایفای نقش می‌پردازم همچنین فاز اول اجرای این نمایش تا 29 شهریور و فاز دوم بعد از محرم و صفر خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: