• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-12184-5
  • خبرنگار : 15234
  • منبع خبر : ----

مدیرکل بحران استان:

وابستگی بیش از حد به منابع آب زیرزمینی، مشکلات را پیچیده‌تر می‌کند

مدیرکل بحران خراسان رضوی گفت: وابستگی 70 تا 80 درصدی ما به منابع آب زیرزمینی معضلات آب را پیچیده‌تر می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌علی شایان‌فر امروز در آیین افتتاحیه اولین جشنواره ملی فناوری‌های آب، یهره‌وری و بازچرخانی فناوری‌های آب در دانشگاه فردوسی اظهار کرد: بازچرخانی آب از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند بهره‌وری آب را بالا برده و سازوکاری است که براساس آن باید نیازهای‌مان را تعدیل سازیم و صرفه‌جویی کنیم. همچنین باید در این مسیر از فناوری‌های نوین استفاده کرد.

وی با بیان اینکه چندین چالش در حوزه آب کشور وجود دارد، تاکید کرد: برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، حجم آب خروجی از کشور، افزایش روند آلودگی در آب، فاصله در هزینه تولید و قیمت عرضه و هدررفت توزیع آب، به خصوص آب شهری، از این موارد است. همچنین وابستگی 70 تا 80 درصدی ما به منابع آب زیرزمینی معضلات آب را پیچیده‌تر می‌کند.

شایانفر با بیان اینکه مساله آب، مساله آنی و شوک‌آوری نیست زیرا به ندرت و آرام‌آرام در حال اتفاق افتادن است، گفت:  هنگامی که تعادل بین منابع با نیازها و تعادل بین تولید با مصرف بر هم می‌ریزد، بحران ایجاد می شود. به همین جهت است که باید با حفظ منابع آلودگی آب‌ها را کمتر کنیم.

مدیرکل بحران خراسان رضوی عنوان کرد: جمعیت شهرها از سال 35 تا 95 به 75 درصد رسیده است که این امر  حاصل تخلیه روستاها بر اثر کم‌آبی بوده است.

وی  بیان کرد: خیلی نباید روی مفاهیم صحبت و توقف کرد بلکه باید راهکار ارایه داد و عملیاتی سخن گفت. همچنین باید در نظر داشت هیچ فعالیت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بدون مشارکت مردم شکل نخواهد گرفت. 

در ادامه این مراسم عباس زارع، مشاور وزیر جهاد کشاورزی، اظهار کرد: ما به عنوان عمده مصرف‌کننده آب، باید سیاست‌های جهاد کشاورزی را تغییر دهیم.

وی در ادامه راهبردهای استفاده بهینه از آب را نیز ارایه داد و گفت: تحلیل حجمی آب به مصرف‌کنندگان در زمان و مکان مناسب، استفاده از تکنولوژی‌هایی که مصرف آب را کاهش دهد، اصلاح رژیم غذایی در راستای کاهش مصرف آب، ارتقای شاخص بهره‌وری و توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، حمایت از تولید محصولات کشاورزی، استفاده از تکنولوژی برای کاهش آب، جابه‌جایی فصل کشاورزی از فصل گرم به فصل سرد، استفاده از گیاهان مقاوم به خشکی، نگهداری گیاهان در گلخانه‌ها، تعیین شاخص بهره‌وری و استفاده از روش‌های که استقرار گیاه در مزرعه از عمده‌ترین راهبردهایی است که باید در جهت کاهش مصرف آب از آن بهره برد.

زارع اضافه کرد: تاکنون 500 هکتار از اراضی آبی کاهش یافته است و این روند باید ادامه داشته باشد. در حال حاضر ما 25 تا 30 درصد ضایعات کشاورزی داریم که میزان مصرف آب آن به 9 میلیارد مترمکعب می‌‌رسد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: