• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-17186-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

افسردگی یک عارضه فیزیکی است که با داروهای ضدعفونت درمان می‌شود

محققان می‌گویند افسردگی با داروهای ضدالتهاب و ضدعفونت درمان می‌شود. آن‌ها نشان داده‌ا ند که افسردگی یک عارضه فیزیکی است که از ناکارآمدی سیستم ایمنی ناشی می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل ازتلگراف، از هر 13 بریتانیایی یکی از اضطراب یا افسرگی رنج می‌برد. سرویس سلامت ملی این کشور اعلام کرده که سال گذشته 64.7 میلیون داروی ضدافسردگی تجویز شده که در مقایسه با 10 سال پیش دو برابر شده است.

درمان‌های فعلی برای این بیماری شامل استفاده از داروهای شیمیایی همچون سروتونین است که در مغز عمل می‌کنند و حالات فرد را بهبود می‌بخشند، اما محققان به تازگی به این نتیجه رسیده‌اند که سیستم ایمنی بیش‌فعال منجر به التهاب و عفونت سراسر بدن می‌شود و احساس ناامیدی، غم و فرسودگی را در افراد القا می‌کند.

ارقام نشان می‌دهد که حدودا 30 درصد از افرادی که از بیماری عفونی و التهابی همچون آرتریت روماتویید رنج می‌برند افسرده‌ هستند که چهار برابر بیشتر از افراد عادی است.

این احتمالا نشانه‌ای از نقص سیستم ایمنی در تغییر وضعیت بیمار بعد از یک تروما یا بیماری است. در این وضعیت، حالت روحی فرد درست مثل زمانی است که با بیماری مثل انفلوانزا دست و پنجه نرم می‌کند.

مروری بر مقاله‌های اخیر و نتایج غیرمنتظره‌ای که از آزمایش‌های بالینی به دست آمده نشان داده است که درمان این عفونت‌ها افسردگی را کاهش می‌دهد.

پروفسود اد بولمور، رئیس دانشکده روانپزشکی دانشگاه کمبریج بر این باور است که این میان نوعی «ایمنی-عصب‌شناسی » در کار است. او می‌گوید: کاملا مشخص است که التهاب و عفونت می‌تواند منجر به افسردگی شود.

وی ادامه می‌دهد: صرف‌نظر از  شک‌های منطقی، در مورد حال افراد مشاهده شد که همبستگی بسیار معناداری بین التهاب و علائم افسردگی وجود دارد. ما افراد را واکسینه کردیم و آن‌ها افسرده شدند. کلینیک‌های واکسیناسیون همیشه انتظار این نوع افسردگی‌ها را دارند اما نتوانسته‌اند توضیحی برای آن پیدا کنند.

او می‌گوید: سوال اینجاست که عفونت موجب افسردگی می‌شود یا برعکس؟

او می‌افراید: در مطالعات پزشکی- آزمایشی اگر افراد سالم را با یک داروی ضدعفونت همچون اینترفرون تحت درمان قرار دهید، درصد قابل توجهی از این افراد افسرده می‌شوند. لذا ما فکر می‌کنیم که این دلیل خوبی برای وجود یک اثر بین این دو است.

سیستم ایمنی وقتی حس کند در معرض خطر است یک پاسخ التهابی ایجاد می‌کند و تغییرات متنوعی همچون افزایش تعداد سلول‌های قرمز خون در بدن به راه می‌اندازد. محققان فکر می‌کنند که این نوع افسردگی احتمالا یک فایده تکاملی برای اجداد ما به همراه داشته است. اگر یک بیمار افسرده شود و از سایرین دوری کند، مانع از انتشار بیماری می‌شود.

کشف این ارتباط مدت زیادی به طول انجامیده است، چرا که تا همین اواخر دانشمندان فکر می‌کردند مغز از سیستم ایمنی مجزاست و به واسطه سیستمی به نام سد خونی مغزی، پشت یک «دیوار برلین» زندانی شده است.

اما نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد که سلول‌های عصبی مغز با عملکرد سیستم ایمنی در ارتباط‌اند و هر کدام بردیگری تاثیر می‌گذارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: