• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-17386-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

آفت‌کش‌های هوشمند

دانشمندان چینی آفت‌کش هوشمندی طراحی کردند که در خاک قابل کنترل و بازیافت است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس نیوز، سرپرست این تحقیق وو ژنگیان استاد مؤسسه زیست‌شناسی فنی موسسه فیزیک Hefei و آکادمی علوم چین با استفاده از ترکیبات دیاتومیت، اکسید منیزیم آهن و کیتوزان ترکیبی ایجاد کرده که با تغییرات pH خاک فعال می‌شود.

وو اظهار کرد: آفت‌کش‌های ترکیبی با مواد افزودنی به راحتی با تغییرات PH تنظیم می‌شوند. این افزودنی‌ها باعث می‌شوند تا مواد مانند دروازه بان عمل کنند یعنی با باز شدن دروازه شرایط اسیدی ایجاد شود.

وی در ادامه افزود: نتایج این تحقیق نشان داد که با استفاده از این آفت‌کش محصولات فصلی فقط به یکبار اسپری آفت‌کش نیاز دارند.

با استفاده از این آفت‌کش طی رشد گیاهان و برای کنترل آنها به یک عامل ضعیف اسیدی برای فعال کردن و کنترل اثر آفت‌کش نیاز است، اما در کشاورزی عادی نیازمند چندین دوره آفت‌کش هستیم.

وو گفت: در کشاورزی چین سالانه بیش از یک میلیون تن سموم دفع آفات استفاده می‌شود و کمتر از 40 درصد از این آفت‌کش‌ها بر روی محصولات تأثیر گذاشته و بقیه به سادگی شسته شده و منجر به آلودگی خاک و آب می‌شوند.

این آفت‌کش هوشمند دارای خاصیت جذبی بوده و آفت‌کش‌ها را از خاک و آب بازیابی می‌کند. نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد 30 درصد از این آفت‌کش‌ها‌ به راحتی بازیافت می‌شوند.

بر اساس تحقیقاتی که توسط بنیاد ملی علوم طبیعی و آکادمی علوم چین انجام شده نانوذرات موجود در این آفت‌کش دارای قابلیت چسبندگی بالا در سطوح ضعیف و اپیدرم‌های آفات هستند.

وی افزود:  هنوز برای تجاری کردن این محصول زمان لازم است و بعد از موفقیت‌های بیشتر در آزمایش‌ها این روش منجر به کاهش هزینه‌ها شده و روشی در بهبود اقتصاد نیز محسوب خواهد شد.

نتایج این تحقیق در نشریه Chemical Engineering منتشر شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: