• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-18086-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

همکاری رباتیک، مفهومی جدید در جهت افزایش کارایی

محققان دانشگاه یو‌.ال.بی در بلژیک موفق به ساخت ربات‌های هوشمندی شدند که برای اولین‌بار قادر به اتصال بی‌سیم، به مجموعه‌ای واحد و با قابلیت اشتراک اطلاعات برای انجام اهداف بزرگتر به صورت گروهی هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس‌نیوز، شبکه عصبی انتقال بی‌سیم اطلاعات در حوزه رباتیک به معنای اشتراک تجهیزات موجود در گروهی از ربات‌ها مثل دوربین، پردازشگر و سایر امکانات به منظور رسیدن به مجموعه ای واحد جهت انجام کارهای دشوارتر است.

محققان امیدوارند که با پیشرفت فناوری شبکه عصبی رباتیک اولین گام برای ساخت ربات‌های با هوش مضاعف و با قابلیت تغییر شکل برداشته شود.

مارکو دوریگو، متخصص مهندسی الکترونیک از دانشگاه یو‌.ال.بی بروکسل در بلژیک در مورد تمایز فناوری جدید با مدل شبکه عصبی رایج در ربات‌ها گفت: در معماری رایج، هر ربات متشکل از تعدادی تجهیزات است که توسط یک شبکه عصبی الکترونیک کنترل می‌شود. مفهوم نوین شبکه عصبی رباتیک در عمل مشابه همکاری مشترک عده‌ای از مردم برای انجام کاری مشترک است که انجام آن به صورت انفرادی امکان‌پذیر نیست.

وی در ادامه افزود: شاید مهمترین ویژگی شبکه عصبی مشترک بین ربات‌ها، امکان انجام کارهای بزرگتر بدون نیاز به ساخت ربات‌های بزرگتر و البته گران‌تر است.

در این پروژه 13 ربات ساخته شد که با تغییر آرایش و چیدمان قرارگیری قادرند تا وظایف بیشتری را به صورت مشترک انجام دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: