• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-12287-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی مطرح کرد:

راهپیمایی اربعین، نماد وحدت مکاتب الهی و ابراهیمی

استاندار خراسان رضوی گفت: راهپیمایی اربعین، نماد وحدت، صلح و دوستی و تعامل بین همه مذاهب ابراهیمی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان که ظهر امروز، بیست‌ودوم شهریورماه، در ششمین جلسه هماهنگی ستاد اربعین حسینی سخن می‌گفت اظهار کرد: در راهپیمایی اربعین حسینی، علاوه‌بر محبین اهل بیت و برادران اهل سنت، حضور مذاهب توحیدی همچون مسیحیت و یهودیت در سال گذشته چشمگیر بود.

وی با بیان این‌که شعار اربعین امسال روایت پیامبر اسلام، یعنی «احب‌الله من احب‌الحسین» درنظر گرفته شده‌است، افزود: این رویداد علاوه‌براین‌که بزرگ‌ترین راهپیمایی دنیاست، یک همایش بزرگ سیاسی است که با نگاه نزدیک‌شدن بیشتر مسلمانان و مکاتب ابراهیمی، معرفی اسلام راستین صورت گرفته؛ همچنین یک حرکت به دور از خشونت، تنش و با‌هدف استمرار پیام اباعبدالله، یعنی مبارزه با ظلم و بیداد است و امیدواریم با این نگاه به افزایش شعور و شناخت نسبت به اهل‌بیت برسیم.

رشیدیان اضافه کرد: خدمت‌گزاری به زائرین اربعین یک توفیق الهی است و درجهت قدردانی از این توفیق باید وظیفه خود را کامل و جامع، با برنامه‌ریزی صحیح و رفع اشکالات سال‌های پیش، به انجام رسانیم.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به این‌که تمامی کمیته‌ها در این زمینه باید به لحاظ کردن کار فرهنگی اقدام کنند، ادامه داد: در همه این مسیر، پیوست فرهنگی برای کلیه اقدامات لازم است تا با همتی که خصوصا در کمیته فرهنگی و نیز دیگر کمیته‌ها شاهد هستیم، بتوانیم از این حرکت که با عشق و علاقه صورت می‌گیرد، بهره ببریم.

وی ضمن تشکر از شهرداری مشهد مقدس در بحث هماهنگی خاطرنشان کرد: در پی آن هستیم به نحوی برنامه‌ریزی کنیم تا امسال نیز، هماهنگ‌تر از سنوات ماضی، از کلیه امکانات  و ظرفیت‌های شهرداری که همگی متعلق به مردم است، به بهترین شکل در این راستا استفاده کنیم.

استاندار خراسان رضوی افزود: با پیروزی‌های نیروهای مقاومت و ارتش عراق، شرایط نسبت به سال گذشته بهبود یافته، اما از آن‌جا که دشمن زخم‌خورده به‌دنبال ضربه است، باید هشیاری لازم را در این مورد داشته باشیم.

رشیدیان تصریح کرد: از کمیته امنیتی خواهشمندیم ملاحظات کلی را از ستاد مرکزی خود بگیرد تا اشکالاتی که در سال گذشته داشتیم برطرف شود؛ ضمن این‌که در بروزرسانی آموزش‌ها دقت شود تا مشکل خاصی دراین رابطه نباشد.

وی با اشاره به این‌که تعداد کمیته‌های ستاد اربعین ممکن است از ۷ عدد به ۹ کمیته افزایش یابد، اضافه کرد: این کمیته‌ها باید تا برگزاری کل مراسم و رفت تا برگشت آخرین زائر، باقوت به کار خود ادامه دهد.


رشیدیان پیرامون بحث مرزها و حمل‌ونقل ادامه داد: دراین خصوص خواهشمندیم حدالامکان از امکاناتی مثل راه‌آهن و هواپیما استفاده شود؛ همچنین از آن‌جا که خراسان رضوی دورترین مسیر را به مرزهای عراق دارد در بحث خودروها و رانندگان آن‌ها دقت‌ لازم صورت گیرد؛ همچنین مسیر‌های توقف بین راه برای ‌آن‌ها مشخص و کنترل شود.

وی خاطرنشان کرد: تمامی کسانی که به این مسیر می‌آیند، علاقه‌مندند افرادی که از استان منتسب به وجود مبارک علی‌بن‌موسی‌الرضا در این مراسم حضور دارند، در ظل پرچم ایشان باشند و لذا این پیش‌بینی باید انجام شود تا تمامی پرچم‌ها و بنرها به نوعی تعبیه شود که حضور نمایندگان خراسان رضوی با نام ایشان نمایان شود.

رشیدیان افزود: در سال گذشته آستان قدس رضوی، توزیع بسته‌های متبرک حرم را داشت که امیدواریم امسال نیز موردتوجه قرارگیرد و این بسته‌های متبرک در ایستگاه‌ها برای زائرین دیگر کشورها هم توزیع شود.

استاندار خراسان رضوی ضمن تاکید بر هماهنگی در جهت تسهیل روند صدور گذرنامه برای اتباع خارجی از مرز دوقارون بیان کرد: درمورد ویزای زائرین خارجی نیز که من‌باب ترانزیت قصد عبور از کشور را دارند، باید زمینه برای ویزای دوبار ورود آنان لحاظ شود تا با مشکلات کمتری مواجه شوند.

رشیدیان با اشاره به این‌که ستاد اربعین در دهه آخر صفر وظایفی را به‌طور جداگانه دنبال می‌کند، افزود: مسئولینی که در این زمینه وظایفی دارند، به‌نحوی برنامه‌ریزی داشته باشند که این وظایف به برنامه‌های فعلی پیرامون راهپیمایی اربعین لطمه‌ای وارد نسازد تا بتوانند باقوت به انجام وظایف بپردازند‌.

وی اضافه کرد: در مذاکراتی که با وزیر کشور عراق و معاون ایشان داشتیم، تاکید آنان به مرزها و ستادهای خود این بود که خدماتشان را با اتمام اربعین پایان ندهند؛ ضمن‌ این‌که درجهت سهولت بازگشت به مرزهای کشور، ایستگاه سامرا اضافه شده تا زائرین همزمان با پایان مراسم اربعین به کاظمین و سامرا مشرف شده و از اجتماع بزرگ زائرین در مرزها جلوگیری شود‌.

رشیدیان ضمن تشکر از دفاتر حج و زیارت افزود: بایستی برنامه‌ریزی‌ها به‌نحوی هماهنگ و با رفع مشکلات سنوات ماضی صورت گیرد تا بتوانیم، مبحث ویزا را از طریق این دفاتر دنبال کنیم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: