• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-12487-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

نقش عمده کتابخانه‌های نهادی در جشنواره کتاب‌خوانی رضوی

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی از میزان مشارکت حداکثری کتابخانه‌‌های نهادی در هفتمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی خبر داد.

به گزارش ایسنا - منطقه خراسان، هادی حافظی صبح روز چهارشنبه، بیست‌و‌دوم شهریورماه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی پیرامون آمار و میزان مشارکت‌کنندگان در هفتمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی اظهار کرد: این جشنواره به‌صورت ملی از برنامه‌های مهم نهاد است و ما جمعا ۶ کتاب را برای این جشنواره پیش‌بینی کردیم. کتاب « ده قصه از امام رضا» برای کودکان از سنین ۴ تا ۱۱ سال و کتاب « ماه غریب من» برای گروه نوجوانان و ۴ عنوان کتاب دیگر نیز برای گروه سنی بزرگسال در نظر گرفته شده بود.

وی ادامه داد: در مجموع در استان ۱۱ درصد مشارکت خانوادگی و ۷۹ درصد مشارکت انفرادی داشتیم که از این میزان  ۵۲ درصد مشارکت را کودکان، ۱۲ درصد نوجوانان و ۳۵ درصد را بزرگسالان داشتند. امسال شاهد رشد ۹ برابری مشارکت‌کنندگان در این جشنواره نیز بودیم.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی تصریح کرد: امسال با سازوکاری این جشنواره برگزار شد که آمارسازی آن کمی نباشد چون نمونه سوالات مشابه هم نیست و نمونه سوالات  به‌گونه‌ای طراحی شده که افراد همه کتاب را مطالعه کنند؛ البته امسال مشارکت ۷۲ درصدی را داشتیم که این میانگین نسبت به پارسال در خراسان رضوی ۹۰۰ درصد افزایش داشته و سهم ما ۱۱/۲ درصد نسبت به آمار کل کشور بوده است.

حافظی خاطرنشان کرد: در بخش مکتوب شاهد ۹۴/۸ درصد مشارکت و در بخش اینترنتی ۵/۲ درصد مشارکت بودیم که این یکی از نقاط ضعف ما بوده و نشان‌دهنده این‌است که در بخش اینترنتی نسبت به سرانه کشوری زیاد موفق نبودیم.

وی با تاکید بر استقبال بالا از کتاب « ده قصه از امام رضا» افزود: از این کتاب حدود ۵۰ درصد استقبال شده و در بخش مشارکت‌ها، بیشترین میزان مشارکت توسط کتابخانه‌های نهادی صورت گرفته است.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از نکات مهم، کتابخانه‌های منطقه حاشیه شهر مشهد است که از جمله مهم‌ترین این کتابخانه‌ها در اهتمام به این امر، کتابخانه خواجه عبدالله انصاری ( گلشهر) بوده است؛ ضمن این‌که مشارکت‌ اتباع خارجی و مشارکت زندان‌ها نیز در این زمینه بسیار چشم‌گیر بوده است.

حافظی تاکید کرد: ما در مجموع از ۱۰۲۵ نفر تقدیر کردیم و مبلغ تقدیر از آن‌ها بالغ بر ۲۰ میلیون تومان بود که با مشارکت خیرین افزایش یافت و امیدوارم که ما در سال‌های آینده بتوانیم مشارکت عموم مردم را داشته باشیم تا موفقیت‌های بیشتری را کسب کنیم.

وی در خصوص چیستی کتابخانه‌های به‌اصطلاح کنکوری تصریح کرد: اماکنی هستند که بیشتر عنوان قرائت‌خانه به آن‌ها اطلاق می‌شود و فضایی را با ارائه یک‌سری خدمات و دریافت مبالغ هنگفتی مهیا می‌کنند ولی هیچ کدام از این موسسات مجوز ندارند و بر اساس استانداردها فعالیت نمی‌کنند؛ ضمن این‌که مبلغی که دریافت می‌کنند، هم عرف نیست و چیزی به‌عنوان مخزن کتاب هم در آنجا وجود ندارد.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی تاکید کرد: ۲۸ مرکز با این شرایط قبلا شناسایی شدند که ما سه مصوبه در این جلسات برای آن‌ها به تصویب رساندیم.اول این‌که قرار بر این است که دستگاه‌های مسئول چه ارشاد و آموزش‌و‌پرورش و چه انجمن کتابخانه‌ها هیچ مجوزی برای این کتابخانه‌ها صادر نکنند تا آن‌ها به سمت کتابخانه‌های عمومی بیایند و خودشان را با سازوکار این کتابخانه‌ها وفق دهند. دوم این‌که آموزش‌و‌پرورش محیط‌هایی را توسط مدارسی که آمادگی دارند در سطح شهر اختصاص دهند تا این کمبود را از این طریق در سطح شهر کاهش دهیم و سوم این‌که با توجه به شبکه اطلاعاتی، همه مراکز غیر‌‌مجاز توسط مراکزی که آن‌ها را می‌شناسند و اطلاع دارند، معرفی شوند چون این مراکز رشد قارچ‌گونه و زیرزمینی دارند و بدون مجوز در سطح شهر فعالیت می‌کنند.

حسین اکبری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی در بخش دیگری از این جلسه در خصوص گزارش مصوباتی که در جلسه قبل برگزار شده بود اظهار کرد: اولین مصوبه در خصوص افزایش اعتبارات مصوب و پیگیری برای شهرهای فاقد کتابخانه است. مصوبه دوم بحث مقاوم‌سازی کتابخانه‌های عمومی است که با وجود ۱۲۵ کتابخانه عمومی، ساختمان‌های این‌ها فرسوده شده‌اند و نیازمند بازسازی‌اند که البته بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده بخش قابل توجهی از این فضاها بازسازی شده است. مصوبه سوم در خصوص ماده ۹۲ بخش فرهنگ و هنر و ورزش است که بایستی در پایان برنامه ششم، یک نرخ سالانه ۵ درصدی در حوزه‌های فرهنگی و کتابخانه صورت پذیرد. مصوبه چهارم در خصوص کمک به کتابخانه‌های عمومی است. مصوبه پنجم پیرامون شیوه‌نامه کتابخانه‌های مشارکتی و مستقل است. مصوبه ششم در خصوص تصویب برنامه و بودجه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان بود. مصوبه هفتم درباره این‌است که در بحث جشنواره‌های کتابخوانی رضوی، دستگاه‌های فرهنگی، آموزش‌و‌پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، اداره کل فرهنگ و ارشاد و دفتر اجتماعی استانداری اتفاقات خوبی افتاده است. مصوبه هشتم نیز در خصوص کتابخانه‌های سیار است که با تعاملات ما با کانون پرورش فکری و تفاهم‌نامه با آموزش‌و‌پرورش این فعالیت‌ها خوشبختانه در بحث آموزش و مشاوره و... پیش می‌رود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: