• یکشنبه ۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-787-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای هیئات مذهبی خراسان رضوی:
تلاش ما بر برگزاری عزاداری سالم و به‌دور از آسیب است

رئیس شورای هیئات مذهبی خراسان رضوی گفت: سعی ما بر این است که عزاداری سالم، به‌دور از آسیب و پیرایه‌ را برگزار کنیم تا بتوانیم اهداف قیام امام حسین (ع) را محقق کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن صباغیان در گفت‌و‌گو با ایسنا - منطقه خراسان، در خصوص نحوه نظارت بر برگزاری مجالس ایام محرم و چگونگی برخورد با هیئت‌های متخلف اظهار کرد: باید بتوانیم عزاداری‌هایی سالمی را برگزار کنیم که خروجی خوبی داشته باشد؛ یعنی بتواند اهداف قیام بزرگ امام حسین (ع) را به مخاطبین حاضر در عزاداری‌ها منتقل کند.

وی ادامه داد: در هر شهرستان، یک شورای هیئات مذهبی داریم و هر شورای هیئات مذهبی، یک کمیته بازرسی و نظارت دارد که این کمیته وظیفه نظارت بر برگزاری کلیه عزاداری‌ها در طول سال مخصوصا دهه اول محرم و دهه آخر که تراکم عزاداری‌ها زیاد است را دارد.

رئیس شورای هیئات مذهبی خراسان‌ رضوی تصریح کرد: برای این‌که بتوانیم عزاداری سالمی‌تری را داشته باشیم یک‌سری کارگاه‌های آموزشی را برای مسئولین هیئات برگزار شده و نکات لازم به آن‌ها تذکر داده شده است.

صباغیان خاطرنشان کرد: بنابراین تا جایی که بتوانیم و امکانش باشد، نظارت‌ها شکل می‌گیرد تا از آسیب‌ها جلوگیری شود. به‌عنوان مثال از ابزارهایی مانند شمشیر که وارد عزاداری‌ها شده و اجرای عزاداری روی آتش، روی هیزم و روی شیشه، قمه‌زنی و...که به فرهنگ عاشورا لطمه می‌زند به‌شدت جلوگیری شده است.

وی در خصوص برخورد با رفتارهای ناشایست در عزاداری‌ها افزود: اگر هیئت‌ها، عزاداری‌هایی را برگزار کنند که قابل قبول نباشد، ابتدا به‌صورت ایجابی عمل شود؛ یعنی از مسئولین دعوت می‌شود و به خود آن جلسه تذکر داده می‌شود که رعایت کنند در غیر این صورت از آن‌ها دعوت می‌کنیم و به‌صورت ارشادی عمل می‌کنیم و تلاش می‌کنیم که نکات قابل تذکر را به آن‌ها یادآوری کنیم اما اگر باز هم به هر دلیلی هیئتی این نکات را رعایت نکرد، به کمیته حل اختلاف و تخلفات ارجاع داده می‌شود.

رئیس شورای هیئات مذهبی خراسان رضوی اضافه کرد: معمولا هیئت‌هایی که باعث آزار و اذیت مردم می‌شوند به کیمته حل اختلاف و تخلفات ارجاع داده می‌شوند و در آنجا جدای از تذکرات، از آن‌ها تعهد هم گرفته می‌شود و در مشهد چند سال پیش، فقط یک نمونه اینگونه پیدا شد که البته هیئتش منحل شد.

صباغیان با تاکید بر این‌که این رفتارهای ناشایست در مقایسه با سال‌های پیش بسیار کاهش داشته عنوان کرد: هر سال که می‌گذرد، کمیت عزاداری‌ها بیشتر می‌شود و از نظر کمی، آمار و ارقام عزاداری‌ها، هیئت‌ها، مجالس، خیمه‌ها، تکیه‌ها و حتی ایستگاه‌های صلواتی افزایش می‌یابد؛ اگرچه که در خصوص ایستگاه‌های صلواتی، ما سیاست کاهشی داریم اما در عین حال چون مطالبات زیاد است، مسلما افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: طبق آمار و ارقامی هم که از حدود سال ۸۵ به بعد داشتیم، سال به سال این آسیب‌ها کاهش داشته غیر از یک مورد علامت علم که در سال ۸۹ کاهش داشت اما مجددا در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ افزایش پیدا کرد که آن هم دلیلش حمایتی بود که از جانب نیروی انتظامی شده بود که البته مجددا علامت‌ها به خیابان‌ها ریخته شد ولی در کل سعی ما بر این است که امسال بقیه آسیب‌ها با کمک مردم و هیئت‌ها کاهش پیدا کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: