• یکشنبه ۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-1386-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد:

«دکتر حامد مقدم» معنای دانش واقعی را درک کرده بود

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دکتر حامد مقدم در مقام خود تمام جنبه‌های فنی، علمی، اخلاقی و دانشگاهی را رعایت می‌کرد، زیرا معنا و وظیفه دانش واقعی و تمام آنچه که برعهده فعالیت بشری است، را به طور کامل در کرده بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر رامپور صدرنبوی در بزرگداشت مرحوم دکتر احمد حامد مقدم، استاد فقید دانشگاه فردوسی مشهد که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: دکتر حامدمقدم بالاتر از درجه دکترا، در آموزش و تحقق دارای دانش و مهارت بودند و ما ایشان را در دانشگاه به عنوان یک استاد مسلم باور داشتیم .

وی با بیان اینکه دکتر حامدمقدم به خاطر علاقه وافر به دانش و دانشگاه، همواره یکی از برجسته ترین اساتید محسوب می‌شد، افزود: ایشان طی 18 سالی که مدیر گروه بودند، با توجه به پاک طینتی و شخصیت استوار خود همیشه آمادگی پذیرش آراء مخالف را داشتند و در برخورد با مشکلات دانشجویان سعی می‌کردند آن را برطرف کنند. 

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: دکتر حامدمقدم در دانشگاه‌ رشته کارشناسی ارشد جامعه شناسی را تاسیس و پس از آن درجه دکتری این رشته را نیز پایه گذاری کرد و این رشته را سامان بخشید .

صدرنبوی اضافه کرد: همه از عملکرد دکتر حامدمقدم راضی بودند؛ وی هیچگاه به کسی ظلم نکرد و در مواجهه با دشمنان خود آرام و نرم برخورد می‌کرد؛ این رفتارها نمونه ی یک وجدان بزرگ انسانی است که شایسته محیط دانشگاه است و از این نظر بسیار قابل تحسین است.

وی با تاکید براینکه دانش مجموعه‌ای است که می تواند هرموسسه‌ای را مشغول به تولید علم کند که همه با یکدیگر همکاری داشته باشند تا بتوان بازده آنان را به درستی ارزیابی کرد، خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم یک مجموعه کلی از دانش را به وجود آوریم که انسانیت را پشتیبانی کند.

دکتر سلمان ساکت، رییس مرکز آثار و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد نیز در ادامه این نشست از دکتر حامدمقدم یادی کرد و گفت: اساتید و همکاران دکتر حامدمقدم همواره از او به عنوان یک انسان پیشنام، باورمند، خدوم و مرتبط با جامعه یاد می‌کنند. 

وی با بیان اینکه امروزه اساتید در دانشگاه بایستی از مسائل درسی و علمی خود خارج شوند و با جامعه پیوند برقرار کنند، افزود: دکتر حامد مقدم زمانی که در قید حیات بودند، در کنار مسائل علمی، به مسائل جامعه شناسی نیز می‌پراختند؛ امروز این روش ایشان می تواند الگویی برای بسیاری از اساتید و دانشجویان باشد. 

رییس مرکز آثار و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه  دانشگاه ادبیات نگین درخشان دانشگاه فردوسی  و البته از قدیمی ترین دانشکده‌ها به شمار می‌رود،  تصریح کرد: هر یک از گروه‌های دانشکده ادبیات از دیرباز درخشش های خاص خود را دارد؛ به عنوان مثال یکی از گروه های پر افتخار در دانشکده ادبیات  جامعه شناسی است که همواره استادان این گروه در حوزه‌های مختلف متناسب با تخصص و علاقه خود نقش آفرین بودند.

 ساکت، جمع ‌آوری تاریخ پرافتخار دانشگاه فردوسی و نکوداشت یاد مفاخر و نام‌آوران را دو هدف اصلی مرکز  آثار و مفاخر این دانشگاه دانست و عنوان کرد: نیت و خیر خواهی دکتر مقدم زمانی برای همگان آشکار بود و بسیاری از افراد از آن یاد می‌کنند. او به واسطه این ویژگی حسنه می‌تواند فعالیت ها و خدماتی  که انجام داده است، را زنده نگه دارد و الگویی برای اساتید و دانشجویان باشد. 

وی با اشاره به اینکه بزرگداشت این اساتید نامور، بزرگداشت یک نفر نیست بلکه بزرگداشت کل مجموعه است، خاطرنشان کرد: ما قرار است بزرگداشت درخور و شایسته‌ای برای دکتر صدرنبوی برگزار کنیم که در سال 1397 به وعده خود عمل خواهیم کرد؛ بنابراین هرکسی که در راه پاسداشت یاد و خاطره اساتید تاثیرگزار دانشگاه فردوسی گامی بردارد، ما وظیفه خود می‌دانیم که  حقداری کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: