• یکشنبه ۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-1586-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد:

دکتر حامد مقدم مصداق یک شخصیت کامل علمی بود

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دکتر حامد مقدم و خاطرات ایشان مصداق بارز یک شخصیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و علمی بود؛ ایشان آنقدر استقلال فکری داشت که با افکار متناقض و متضاد سازگاری پیدا می‌کرد و بدین وسیله مسیر درستی را طی می کرد. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر حسین بهروان در بزرگداشت مرحوم دکتر احمد حامد مقدم، استاد فقید دانشگاه فردوسی مشهد که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: استاد حامد مقدم دارای شخصیت اجتماعی و فرهنگی و به نوعی نماینده و رهبر دانشجویان بود که همیشه سعی در حمایت افراد و دانشجویان داشت؛ بنابراین دلیل آشنایی من با  استاد حامد در سال 1352 حمایت و پشتیبانی بودکه از جانب ایشان به من می‌رسید.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد درخصوص ابعاد شخصیتی دکتر حامدمقدم، تصریح کرد: دکتر حامد مقدم از شخصیت پیچیده‌ای برخوردار بود. او انسانی مذهبی بود، اما رفتارهای مذهبی خاصی از خود نشان نمی‌داد و همچنین با دانشجویان غیرمذهبی نه به لحاظ اجبار و تعصب بلکه از نظر فکری بحث می‌کرد و آنان را به مذهب فرا می‌خواند. 

بهروان عنوان کرد: ابعاد شخصیتی و ساده زیستی استاد حامد مقدم پس از انقلاب اینگونه بود که خود را در مقام استاد دانشگاه نمی‌دانست، بلکه بسیار متواضع، زیرک و فهیم بود و از لحاظ فکری و رفتاری بسیار سیاستمدارعمل می کرد و در کشف ابعاد شخصیتی افراد و همچنین در موشکافی درستی از نادرستی بسیار تبحر داشت.

وی گفت: او دارای اندیشه و اعتقاداتی اصیل بود که جنبه فرمالیستی نداشت. با همه افراد رابطه دوستی برقرار می‌کرد و با فکر، اندیشه و مصلحت اندیشی رفتار می‌نمود و از طرفی با همه افرادی که دارای اعتقادات رادیکالی و چپ گرا بودند، در جهت مثبت و معقول موضع‌گیری می‌کرد.

عضو هیئت علمی علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: دکتر حامد مقدم در جوار حرم امام رضا (ع) خادم بود و در حوزه سیاسی و انقلاب گرایشات فکری را نیز مدیریت می کرد. دانشجویان او را قبول داشتند و ایشان آن کاری را که به نظر خود درست بود، انجام می‌داد و به روش خود با موضع گیری و روش‌های غلط سیاسی مخالفت می‌کرد.

بهروان در خصوص فعالیت‌هایی استاد حامد مقدم در حوزه مدیریت، خاطرنشان کرد: وی در حوزه مدیریت دانشگاه و دانشجویان بسیار زبده بود و مشکلات مربوط به گروه ها را  خود مدیریت می‌کرد؛ همچنین به دلیل اینکه در سال‌های قبل ازانقلاب مدرک دکترا وجود نداشت، ایشان  دارنده مدرک کارشناسی ارشد شد، اما از نظر من بخاطر شایستگی‌های بسیاری که در ایشان وجود داشت در حد مقام دکترا بود.

وی یادآور شد: دکتر حامدمقدم به دلیل صداقت و هویت علمی خود برای آن دسته از دانشجویانی که جزو گروه‌های سپاهی و جهادی بودند، مسیر پر انگیزه ای را به وجود آورد. این فعالیت باعث شد که دانشجویان مرحوم استاد حامد مقدم را الگو و سرمشق خویش قرار دهند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: