• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-1587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

جواد نعیمی، با اشاره به انگشت‌شمار بودن آثار عاشورایی مطرح کرد؛

لزوم به تصویر کشیدن زیبایی‌های عاشورا برای کودکان

جواد نعیمی معتقد است امروز لزوم به تصویر کشیدن زیبایی‌های عاشورا برای کودکان در جامعه احساس می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی به‌نشر  جواد نعیمی نویسنده، پژوهشگر و ویراستار مشهدی است که در سال 1335 در این شهر دیده به جهان گشود؛ او حدود 130 عنوان کتاب را برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به رشته تحریر درآورده است. او با داشتن بیش ‌از 70 لوح ‌تقدیر از مراکز گوناگون به‌خاطر فعالیت‌های فرهنگی و ادبی قدم بزرگی در رشد فرهنگ کتاب و کتابخوانی گذاشته ‌است و برای انتشار کتاب‌های مختلف در سال١٣٨٧ به دریافت نشان درجه ‌دو هنری از سوی وزارت فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی نائل‌ آمده ‌است؛ مجموعه 14 جلدی «قصه‌های زندگی چهارده معصوم(ع)» یکی از آثار این نویسنده کتب مذهبی است که توسط به‌نشر به چاپ رسیده و روانه بازار کتاب شده است؛ این مجموعه برای مخاطبان نوجوان نوشته شده و نثری روان و قابل فهم برای این قشر دارد. در ادامه گفت‌وگو با این نویسنده مشهدی را می‌خوانید.

- ابتدا در خصوص مجموعه «قصه‌های زندگی چهارده معصوم(ع)» برایمان بگویید.

نگارش و چاپ این مجموعه سال‌های زیادی زمان برد؛ 20 سال پیش نوشتن این مجموعه را شروع کردم اما به دلیل مشکلات ناشر، کار متوقف شد و اکنون پس از این همه سال بالاخره این کتاب توسط به‌نشر به طور کامل چاپ شده است؛ در آن سال‌ها که نوشتن این کتاب را شروع کردم، به اندازه امروز در حوزه معصومان(ع) کتاب نوشته نشده بود اما در حال حاضر هم با توجه به این که مخاطبان این کتاب گروه سنی نوجوان هستند، این کتاب کار تکراری نیست؛ نثری ساده روان و قابل فهم برای نوجوانان دارد و سعی شده تا قصه‌های مهم زندگی معصومان(ع) را به تصویر بکشد.

- در حوزه دینی وضعیت آثار برای گروه سنی کودک و نوجوان را چطور می‌بینید؟ 

البته که نباید از زحمات بی‌دریغ نویسندگان این حوزه چشم‌پوشی کرد اما حوزه دین و ادبیات آن به حدی وسیع و دارای ظرفیت است، که هنوز بخش‌هایی از آن دست‌نخورده باقی مانده است.

- وضعیت را برای ادبیات عاشورایی چطور ارزیابی می‌کنید؟

طی سال‌های اخیر به حوزه ادبیات عاشورایی توجه بیشتری شده اما این حوزه هنوز جای کار زیادی دارد؛ متأسفانه آثاری که در این حوزه برای کودکان به چاپ می‌رسد، انگشت‌شمار است؛ این در حالی است که زیبایی‎های عاشورایی برای کودکان بیشتر باید به تصویر کشیده شود و این امر صرفاً با تعریف خام ماجرا امکان‌پذیر نیست بلکه تحلیلی در حد فهم کودک می‌خواهد؛ برای مثال کودک باید بداند وقتی حضرت زینب(س) پس از واقعه عاشورا می‎فرماید: «ما رأيت الا جميلاً» که به معنای چیزی جز زیبایی ندیدم، است، یعنی چه؛ کودک باید بداند وقتی قدم در راه خدایی می‌گذارد همه سختی‌ها زیباست و ما به تحلیل‌هایی از این دست برای کودکانمان نیاز داریم.

- در پایان اگر نکته‌ای دارید، بفرمایید.

به طور کلی وضعیت چاپ و نشر کشور در حال حاضر خوب نیست و این امر عوامل متعددی دارد؛ بخشی از آن شاید به این برگردد که ناشران مانند گذشته رغبت نشان نمی‌دهند و خب علت این امر کاهش مسئله کتابخوانی در کشور است که تا حدی بحرانی است که فکر نمی‌کنم به روزهای طلایی کتابخوانی در گذشته برگردیم؛ در گذشته تیراژ 3000 نسخه‌ای کتاب‌ها برای ما خیلی کم بود اما در حال حاضر برخی کتاب‌ها حتی با تیراژ 200 نسخه‌ای چاپ می‌شوند و به تجدید چاپ هم نمی‌رسند! در این میان کیفیت ارائه نیز خیلی مهم است؛ از طرف دیگر برخی ناشران صرفاً به دنبال کار بازاری هستند و توجهی به محتوا ندارند حال آن که محتوای باکیفیت در جذب مخاطب بسیار اهمیت دارد؛ معتقدم در مجموع علت وضعیت کنونی حوزه چاپ و نشر نیازمند آسیب‌شناسی کارشناسانه و بررسی عمیق است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: