• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-1990-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

هنرمند نقاشی که مردم گناباد با آثارش خو گرفته اند

هر روز که از خواب بر می خیزد، جلوه عاشقانه تری از گناباد را در ذهنش به تصویر می کشد، او هست و دنیای زیبای نقاشی های هنرمندانه اش که مردم گناباد با آن خو گرفته اند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسن مشایخی، استاد تمام عیار نقاشی گناباد است که چندین نمایشگاه بین المللی از آثارش را در کشورهای مختلف اروپایی برپا کرده است.

وی سال ها قبل به جهت علاقه وافری که به زادگاهش، گناباد داشته از تهران به این شهر عزیمت کرده و حال هنرش را به همشهریانش می آموزد.

با این هنرمند پیشکسوت که سال ها در کسوت معلمی به آموزش و فعالیت‌های هنری پرداخته، در طبقه فوقانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد، جایی که کلاس نقاشی‌اش برگزار می گردد به گفت‌وگو می نشینیم.

استاد حسن مشایخی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه در 6 اسفند ماه 1313 در شهرستان گناباد متولد شدم، گفت: تحصیلات ابتدایی را تا کلاس پنجم در مدرسه معلم باشی گذراندم و از سال ششم به بعد در مشهد تا مقطع دیپلم ادامه تحصیل دادم.

وی افزود: در سال 1336 به استخدام آموزش و پرورش در آمدم و در یکی از روستاهای شهرستان تربت حیدریه به شغل معلمی مشغول شدم، بعد از پنج سال خدمت در این شهر به مشهد منتقل شده و در مدارس این شهر حدود پنج سال خدمت نموده و حدود سال های 45 یا 46 برای ادامه تحصیل در سطح لیسانس به تهران منتقل و در دانشسرای عالی که تنها دانشگاه تربیت دبیر در ایران بود در رشته جغرافیا ادامه تحصیل دادم.

وی ادامه داد: در سال 1356 از این دانشگاه فارغ التحصیل شدم و بنا به درخواست خودم به نیشابور منتقل شده و بعد از 23 سال تدریس در این شهر بازنشسته شدم.

این استاد پیشکسوت نقاشی ادامه داد: من هم مثل همه هنرمندان از دوران کودکی علاقه خاصی به نقاشی و خطاطی داشتم و گهگاهی طرحی می کشیدم و سعی میکردم زیبا هم بنویسم.

وی با اشاره به اینکه در حدود سال های اول دبیرستان در گناباد با هنرمندی بنام مرحوم خالقیان آشنا شدم، تصریح کرد: ایشان چند سالی در گناباد اقامت داشتند و من در سه ماه تابستان از حضور این مرد استفاده نموده و نقاشی سیاه قلم و مخمل را نزد این استاد فرا گرفتم.

مشایخی اظهار کرد: بعدها دوستی من با ایشان تا سال های فراوان ادامه پیدا کرد و در آن زمان در دبیرستان ها تا سال پنجم ساعتی به هنر اختصاص داده شده بود و من در دوران تحصیل از استادان بزرگی مثل مرحوم مژده بهره جستم؛ ضمن اینکه مدتی هم در خدمت مرحوم رزاقی که در خیابان خسروی مشهد کارگاهی داشت به یادگیری تکنیک های سیاه قلم مشغول بودم.

این استاد پیشکسوت نقاشی بیان کرد: چند سالی هم نزد استاد پیراسته که گالری بزرگی داشتند و از اساتید بزرگ ایران بودند طراحی چهره کار کردم.

وی عنوان کرد: بعد از انتقال به تهران با استاد جعفر پتگر از اساتید بزرگ نقاشی کلاسیک ایران آشنا شدم و سال ها در خدمت ایشان بودم و بطور کلی می توان گفت که بخش اعظمی از عمرم را در خدمت بزرگان هنرمند طی کردم؛ ضمن انیکه هیچوقت فکر نکردم که من نقاشم، بلکه همیشه تشنه یاد گرفته بوده و در هر جا که استادی مرا می پذیرفت در خدمتش بودم.

مشایخی با بیان اینکه از حدود سال های 50 الی 51 در مدارس راهنمایی تهران به تدریس هنر نقاشی مشغول شدم، ولی اوج فعالیت های هنری من در نیشابور بوده است ، خاطرنشان کرد: از سال 56 تا 76 در نیشابور طی 20 سال فعالیت های هنری زیادی داشتم و همچنین نزد مرحوم اخباری از نقاشان مطرح آن زمان نیز کار می کردم و در آن زمان غیر از این استاد، نقاش سنگین کاری نبود ولی بعدها اساتید زیادی مثل امیربان ، روکی و فضلی و غیره رشد کردند و هم اکنون نیز خیلی از هنرجویان من همچون خانم ذوالفقاری در آنجا به آموزش نقاشی مشغول هستند.

این استاد پیشکسوت نقاشی گفت: بعد از جنگ تحمیلی نیز فعالیتم نیز بیشتر شده و تصویر خیلی از شهدای نیشابور را کشیده ام؛ هم اکنون نیز بیش از 20 کارگاه نقاشی در نیشابور فعالیت می کنند.

هنر را به خاطر هنر دوست دارم

مشایخی یادآور شد: هنر را به خاطر هنر دوست دارم و به دنبال منفعت و کسب درآمد نبودم و در تعلیم هم به دنیال هیچ پولی نبوده و نیستم ، چون به خاطر دلم کار می کنم و از بخش هنر بیشترین لذت را می برم.

این نقاش گنابادی اذعان کرد: تمام زندگی من سراسر خاطرات خوب بوده و بخش زیادی از عمر من در هنر گذشته و در معلمی هم معلم خوبی بوده ام.

وی با بیان اینکه هم اکنون در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد به امر تدریس مشغول می باشم ، افزود: من در تمام زمینه های نقاشی کار کرده ام و نمایشگاه های مختلفی در شهرهای ایران داشته و در سال‌های اخیر نیز چند نمایشگاه در کشور آلمان داشتم که بی نهایت مورد توجه قرار گرفته چراکه آثارم بیشتر مناظری از کشور آلمان بود.

وی ادامه داد: به پیشنهاد یک خبرنگار آلمانی تعدادی از مناظر گناباد من جمله زعفران و منازل کاهگلی و غیره را با کمک فرزندم رضا مشایخی که آبرنگ کار ماهری می باشد تهیه کردم و در قالب نمایشگاهی با عنوان «از گناباد تا کتویک» در آلمان به نمایش گذاشتم.

مشایخی تأکید کرد: بعد از آن با دعوت مدارس آلمان در مورد هنر اصیل و موقعیت ایران چند بار سخنرانی کردم و چند هنرجو نیز در آلمان تعلیم دادم و هم اکنون نیز هر باری که به آلمان سفر می کنم یک نمایشگاه نقاشی برگزار می کنم.

این استاد پیشکسوت نقاشی با اشاره به اینکه از حدود سال 1385 به شهرم، گناباد برگشته و به آموزش هنرمندان نقاش شهرم پرداخته ام ، گفت: از اینکه در گناباد هستم و به همشهریان خودم خدمت می کنم بسیار خوشحال هستم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: