• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-2590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

بالا بودن نرخ تسهیلات و تهیه وثیقه‌های سنگین کشاورزان خلیل آباد را رنج می‌دهد

فرماندار خلیل آباد گفت: متاسفانه بالا بودن نرخ تسهیلات و تهیه وثیقه‌های سنگین که از سوی بانک‌ها درخواست می‌شود کشاورزان منطقه را رنج می دهد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی شاکری عصر امروز سوم مهرماه در هفتمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال که به حضور استاندار خراسان رضوی در محل سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان خلیل آباد برگزار شد، با بیان اینکه در این راستا تاکنون اقدامات بسیاری توسط ادارات شهرستان انجام شده است، به پرداخت 4 میلیارد و 600 میلیون تومان تسهیلات در بخش کشاورزی، باغبانی و دام اشاره کرد و اظهار کرد: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی 4 میلیارد و 250 میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی توسط صندوق کارافرینی امید پرداخت شده که مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون تومان آن به تعاونی دامداران روستای نقاب و میرآباد جهت احداث کارخانه فراوردهای لبنی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه روزانه در دو روستای نقاب و میرآباد 15 تن شیر تولید می‌شود، عنوان کرد: بیش از 200 نفر از این دو روستا عضو تعاونی دامداران هستند.

فرماندار خلیل آباد با اشاره به اینکه عملیات ساختمانی این تعاونی رو به اتمام و برای خرید دستگاه‌های این اتحادیه اقدام شده است، گفت: با راه اندازی این اتحادیه برای بیش از 40 نفر به صورت مستقیم و 70 نفر غیر مستقیم اشتغال زایی ایجاد خواهد شد.

وی همچنین از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به میزان 130 میلیون تومان با اشتغال زایی 26 نفر و تشکیل تعاونی توسعه عمران شهرستان و انتخاب هیئت مؤسس خبر داد و افزود: اقدامات لازم برای ثبت نام 82 فارغ‌التحصیل و 6 کارگاه به عنوان پذیرنده در طرح کارورزی انجام شده است.

شاکری با بیان اینکه اقدامات اولیه برای ایجاد و راه اندازی سه شرکت تعاونی روستا تعاون در شهرستان انجام شده است، به فراهم شدن زیرساخت‌های ایجاد و احداث مجتمع گلخانه‌ای 50 نفر از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: پرونده‌ها برای اخذ تسهیلات در حال آماده شدن است.

وی با اشاره به اینکه پیشرفت فیزیکی برخی از مجتمع‌های گلخانه‌ای به 85 درصد می‌رسد، اظهار کرد: تاکنون یک میلیارد و 300 میلیون تومان تسهیلات به مددجویان کمیته امداد پرداخت شده است.

فرماندار خلیل آباد با اعلام اینکه 900 میلیون تومان به طرح پنل های خورشیدی برای 38 نفر اختصاص یافته است، از اختصاص مبلغ بالغ بر 480 میلیون تومان تسهیلات اشتغالزایی به جامعه هدف بهزیستی خبر داد و افزود: در حوزه کشاورزی 27 کیلومتر لوله گذاری با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون تومان انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به اجرای آبیاری کم فشار در سطح سه هزار هکتار با اعتبار سه میلیارد و 800 میلیون تومان عنوان کرد: در این راستا کلاس‌های آموزشی و همایش‌ها برای بهره برداران بخش کشاورزی به تعداد 5 هزار و 373 نفر در روز برگزار شده است.

شاکری در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته علاوه بر کاهش 22 درصدی میزان بارندگی شاهد سرمازدگی محصولات کشاورزی منطقه بوده‌ایم، بیان کرد: متاسفانه به محصولات انار، زعفران و انگور خسارت‌های بسیاری وارد شد به طوریکه برخی کشاورزان در سطح روستاها مجبور به کف بر کردن باغات شدند.

وی با اعلام اینکه خسارت برآورد شده بالغ بر 129 میلیارد تومان بوده است، گفت: از جمله مهمترین اقدامات انجام شده تخصیص یارانه کشمش به تولید کنندگان شهرستان بود.

فرماندار خلیل آباد با بیان اینکه از 18 میلیارد تومانی که در این خصوص به سه شهرستان کاشمر، خلیل آباد و بردسکن اختصای یافت 10 میلیاردو 500 تومان آن سهم این شهرستان بود، اظهار کرد: بخشی از این مبلغ تاکنون به حساب کشاورزان واریز شده است.

وی با اشاره به اینکه تسهیلاتی در حوزه مکانیزاسیون و طرح توسعه و سایت بهین یاب ابلاغ شده است، افزود: متاسفانه به رغم اینکه طرح‌ها آمده اما هنوز در پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌های مشکلاتی وجود دارد.

شاکری در ادامه به نیازهای عمده شهرستان اشاره کرد و افزود: متاسفانه شهرستان از نبود شهرک صنعتی رنج می‌برد.

شاکری با بیان اینکه احداث ناحیه صنعتی و یا شهرک صنعتی مهمترین نیاز منطقه است، بیان کرد: نیاز به تسهیلات ارزان جهت احیاء باغات و مزارع خسارت دیده و تسهیل شرایط پرداخت و همچنین تسهیل در دریافت اسناد و وثیقه‌های لازم از سوی کشاورزان هستیم.

فرماندار خلیل آباد با اعلام اینکه بالا بودن نرخ تسهیلات و تهیه وثیقه‌های سنگین که از سوی بانک‌ها درخواست می‌شود کشاورزان را رنج می‌دهد، ادامه داد: متاسفانه به خاطر وثیقه‌های سنگین کشاورزان موفق به دریافت تسهیلات نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه اگر بانک‌ها همکاری کنند و روند اخذ تسهیلات ساده‌تر شود بخش خصوصی سرمایه گذاری بسیار خوبی را در حوزه‌های مختلف شهرستان خواهد داشت، گفت: تنها در حوزه آموزش و پرورش در دولت یازدهم بیش از 6 میلیارد تومان مشارکت و کمک خیرین را داشته‌ایم.

وی با اعلام اینکه در حوزه ورزشی اکنون سرمایه گذاری از خلیل آبادی‌های مقیم تهران هست که برای ساخت استخر اعلام آمادگی کرده است، بیان کرد: متاسفانه تنها استخر ورزشی شهرستان در شهرستان به طور نیمه تمام رها شده است.

شاکری با بیان اینکه هرچند در این استخر 300 میلیون تومان هزینه شده اما تنها 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار کرد: اکنون سرمایه گذاری آماده سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی جهت احداث این استخر است.

وی با اشاره به اینکه اگر تسهیلات ارزان قیمت در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرد زمینه ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی که خلع آن کاملاً در شهرستان احساس می‌شود است، افزود: امیدواریم به رویکرد جدید دولت دوازدهم که اشتغال است شاهد رفع بسیاری از مشکلات منطقه باشیم.

فرماندار خلیل آباد نرخ اشتغال شهرستان را 93.5 اعلام کرد و گفت: در فصل برداشت انگور منطقه روزانه نفرات بسیاری از جوانان منطقه و شهرستان‌های خواف، تایباد، باخرز در باغات مشغول به کار می‌شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته خسارت‌ها و کاهش میزان تولید را نداشته‌ایم، بیان کرد: 6000 هکتار سطح زیر کشت باغات شهرستان موجب شد که مقام اول تولید انگور استان خراسان را شهرستان خلیل آباد به خود اختصاص بدهد.

شاکری با اشاره به اینکه در سال گذشته 150 تا 180 هزار تن تولید انگور را در شهرستان داشته‌ایم، گفت: سال گذشته 20 هزار تن کشمش منطقه به کشورهای اوکراین، بلاروس، روسیه و عراق صادر شده است.

وی با اعلام اینکه بالغ بر 30 هزار تن از انگور منطقه به کشمش تبدیل شده است، افزود: به دلیل کاهش نزولات جوی و سرمازدگی 85 تا 90 هزار تن تولید انگور بوده که متاسفانه امسال بسیار کاهش یافته است.

فرماندار خلیل آباد با بیان اینکه این میزان در امسال به نصف کاهش یافته است، اظهار کرد: از قبل این خسارت‌ها مردم و کشاورزان مشکلات بسیاری را دارند.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری متاسفانه فقط 8000 تن صادرات داشته‌ایم که مقداری به بازارهای داخلی و 4000 تن به روسیه ارسال شده است، بیان کرد: هرچند تجار روسی برای خرید محصولات در منطقه مستقر شده بودند اما خرید خوبی انجام نشد.

شاکری در ادامه با اعلام اینکه نیازمند حمایت جدی‌تر بانک‌ها هستیم، افزود: تاکنون 143 پرونده مربوط به طرح سرمایه در گردش آماده شده است.

وی با بیان اینکه این افراد کسانی هستند که از سرمازدگی سال گذشته خسارت دیده‌اند، اظهار کرد: به رغم اینکه تاکنون 60 پرونده تکمیل شده و گفته‌اند به زودی پرداخت می‌شود اما باقی پرونده‌ها از سوی استان اعلام شده سرمایه در گردش پرداخت نشود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: