• چهارشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2987-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

یک استاد حوزه علمیه مطرح کرد؛

شهادت‌طلبی علی‌اکبر(ع) برخاسته از باور او به خدا و قیامت است

یک سخنران مذهبی گفت: روحیه شهادت‌طلبی علی‌اکبر برخاسته از باورهای عمیق ایشان نسبت به قیامت، معاد و خدای متعال است و از باور ایشان نسبت به مبدا و معاد سرچشمه می‌گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی واعظ موسوی در گفت‌و‌گو با ایسنا - منطقه خراسان در خصوص شخصیت والای علی اکبر، روحیه شهادت‌طلبی ایشان، کردار ورفتار و شباهت ایشان به پیامبر اکرم(ص) اظهار کرد: در روز عاشورا بعد از این که اصحاب به شهادت رسیدند، اولین کسی که از اهل‌بیت(ع) وارد عرصه کارزار شد حضرت علی‌اکبر بود که جنگ فوق‌العاده‌ای هم انجام داد و شجاعت خود را به نمایش گذاشت.

وی ادامه داد: ایشان از نظر اخلاقی و رفتاری هم بسیار شخصیت والایی داشتند و حتی ظاهر، چهره و قد‌ و بالای ایشان بسیار شبیه پیامبر اکرم(ص) بود.

این سخنران مذهبی تصریح کرد: اگر از امام سجاد(ع) که امام معصوم بودند بگذریم، فرزند ویژه امام حسین(ع)، حضرت علی‌اکبر بوده که نام ایشان در تاریخ ماندگار است و هیچ‌وقت به فراموشی سپرده نمی‌شود.

واعظ موسوی خاطرنشان کرد: بعد از این‌که نام امام حسین(ع) می‌آید، بلافاصله بعد از آن نام حضرت علی‌اکبر مطرح می‌شود و این نشان‌دهنده اهمیت ایشان است.

وی با اشاره به این‌که ایشان در بین شهدای کربلا بسیار ممتاز هستند افزود: این را می‌توانیم در سلام‌هایی که در زیارت عاشورا وجود دارد متوجه شویم. در این زیارت اول به امام حسین(ع) سلام و بعد از آن به حضرت علی‌اکبر سلام داده می‌شود و این جداگانه مطرح شدن نام علی‌اکبر، نشان‌دهنده امتیاز والای ایشان است.

این سخنران مذهبی با تاکید بر این‌که علی‌اکبر به «نارالقرا» معروف هستند اضافه کرد:ایشان سر قله‌ها و تپه‌های بلند، آتش روشن می‌کردند تا کاروان‌هایی که عبور می‌کنند راه را گم نکنند و بتوانند مسیر را پیدا کنند و «نارالقرا» به معنای آتش سرزمین‌ها است.

واعظ موسوی ادامه داد: با توجه به امکانات آن زمان، این یک نوع خدمت اجتماعی محسوب می‌شود چون مانند امروزه نورافکنی هم وجود نداشته و کسی چنین کاری را نمی‌کرده است.

وی عنوان کرد: وقتی امام حسین(ع) به سمت کربلا حرکت می‌کردند، در حالت سواره خواب سبکی ایشان را فرامی‌گیرد و پس از بلند شدن کلمه « انا لله و انا الیه راجعون» را به‌کار می‌برند و زمانی که حضرت علی‌اکبر سوال می‌کنند که چرا این کلمه را به‌کار بردید، حضرت می‌فرمایند « من در عالم رویا دیدم که این کاروان به سمت مرگ پیش می‌رود». این جوان پس از شنیدن این خبر بلافاصله از امام حسین(ع) پرسیدند « مگر ما بر حق نیستیم» و امام حسین(ع) می‌فرمایند چرا ما بر حق هستیم و در این هنگام حضرت علی‌اکبر گفتند « پس ما ترسی از مرگ نداریم» و روحیه شهادت‌طلبی علی‌اکبر اینجا بسیار بارز است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: