• چهارشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1984-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار خبر داد

افزوده شدن ۱۷۵ هزار نفر به آمار شاغلان استان

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: اواخر تابستان سال گذشته تا اواخر تابستان امسال شمار شاغلان در این استان از یک میلیون و 955 هزار نفر به 2 میلیون و 130 هزار نفر رسید و در این مدت 175 هزار نفر به جمعیت شاغلان اضافه شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان در نشست هیات امنای کانون کارآفرینان استان گفت: بیکاری در این استان نیز بهار امسال 14.3 درصد بود که این رقم اواخر تابستان به 11 درصد رسید و این موفقیت نتیجه تلاش بخش خصوصی و تعامل آن با بخش دولتی است.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری در چند سال اخیر ایجاد اشتغال و رفع بیکاری بوده و دولت معتقد است رفع این دغدغه با فراهم کردن زمینه حضور بخش خصوصی میسر می‌شود.

رشیدیان بیان کرد: یکی از مزیت‌های خراسان رضوی وجود بخش خصوصی قدرتمند و فعالی است که تاکنون در عرصه تولید و اشتغال به خوبی پای کار آمده است.

وی به طرح‌های بزرگ صنعتی آماده افتتاح در خراسان رضوی نیز اشاره و عنوان کرد: با بهره‌برداری از آن‌ها، فرصت‌های شغلی قابل توجهی ایجاد می شود که خسارت استان در خصوص بخش کشاورزی را جبران می کند.

استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: پارسال سرمای پاییزی 8600 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت وارد کرد و آنفلوانزای مرغی و سیل نیز بخش کشاورزی خراسان رضوی را متحمل خسارات قابل توجهی نمود.

رشیدیان به وجود 320 هزار بیکار به ویژه دانش آموختگان اشاره و بیان کرد: با وجود خسارت‌های بخش کشاورزی با تکیه بر طرح های صنعتی بزرگ و کمک بخش خصوصی در این زمینه امیدواریم تعهد 160 هزار فرصت شغلی برای امسال در خراسان رضوی محقق شود.

وی افزود: امسال از محل طرح رونق تولید و ثبت نام واحدهای تولیدی در سایت بهین‌یاب تاکنون کمترین پرداختی را برای خراسان رضوی داشته ایم با این حال فرصت های شغلی خوبی در 6 ماه گذشته ایجاد شده که ثابت می کند اشتغال فقط به پول وابسته نیست.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: کانون کارآفرینان استان نباید فقط خود را به کارهای عملیاتی مشغول سازد بلکه باید با همکاری رسانه ها، صاحبان تریبون، دانشگاه ها و نهادهای فرهنگی توسعه فرهنگ کار را در همه رده ها مدنظر قرار دهد و در کنار آن دانشگاه ها نیز در حین آموزش دانشجو او را برای کارآفرینی آماده کنند.

رشیدیان گفت: کانون کارآفرینان خراسان رضوی باید سند آمایش سرزمینی را به عنوان یک سند بالادستی در اولویت کار خود قرار دهد.

وی ایجاد بانک ایده ها و طرح های نو در حوزه اشتغال، ایجاد ظرفیت برای صاحبان ایده به منظور توسعه شیوه تولید بدون کارخانه، فعال سازی ظرفیت های بالقوه و واحدهای تولیدی تعطیل و نیز افزایش مهارت آموزی در بین جوانان را از سوی کانون کارآفرینان خراسان رضوی ضروری دانست.

استاندار خراسان رضوی افزود: کانون کارآفرینان باید مهارتهای فنی و حرفه ای و آموزشهای مرتبط با نیاز بازار کار را در جامعه شناسایی و آنها را ترویج دهد. همچنین کلینک عارضه یابی کارآفرینی با عضویت نمایندگان دستگاههای اجرایی مرتبط برای مشاروه به کارآفرینان به منظور ارائه طرحهای دارای توجیه اقتصادی، مطالعه شده و متناسب با نیاز بازار ایجاد نماید.

محمود احمدی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، نیز در این نشست گفت: انتخابات برای تعیین اعضای جدید کانون کارآفرینان استان با حضور 42 نفر از مجموع 53 نفری که حق عضویت داشتند برگزار شد و با رای آنها از بین 17 نامزد 6 نفر به عنوان عضو اصلی و 2 نفر به عنوان عضو علی البدل انتخاب شدند.

وی افزود: برای ثبت نام در جشنواره تجلیل از کارآفرینان برتر کشور امسال تاکنون 100 نفر ثبت نام کرده اند که اطلاعات 62 نفر بطور کامل ثبت شده است. این جشنواره اواخر امسال برگزار می شود.

احمدی ادامه داد: پارسال در جشنواره ملی تجلیل از کارآفرینان سهمیه این استان برای معرفی کارآفرینان 9 نفر بود که از این تعداد یک نفر به عنوان کارآفرین برتر ملی معرفی شد.

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: فعالیت این کانون عمدتا فراهم کردن زمینه های اشتغال و مهمتر از آن معرفی کارآفرینی به عنوان یک ارزش در جامعه است.

محمدحسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان، نیز افزود: باید بسترهای اشتغال‌زا در استان شناسایی و کارآفرینی در همه بخش‌ها دیده شود.

وی استقرار دبیرخانه کانون کارآفرینان استان در دانشگاه فردوسی مشهد را برای جذب کارآفرینان و ایجاد کارآفرینی، راه اندازی اتاق فکر کانون با مشارکت کارآفرینان به منظور جذب و توسعه نیروی کار جدید از فعالیتهای این کانون در چند ماه اخیر ذکر کرد.

روشنک سهم صنعت و معدن را از اشتغال استان بسیار ناچیز دانست و گفت: از شورای شهر و شهرداری می خواهیم نشستی برگزار کرده و برنامه های کارآفرینی خود را ارائه دهند زیرا با توجه به شرایط اقتصادی فرصتهای شغلی قابل توجهی را می توان در بخش صنعت ساختمان ایجاد کرد.

همچنین در این نشست بودجه ای به مبلغ یک میلیارد و 420 میلیون ریال برای امسال کانون کارآفرینان خراسان رضوی پیشنهاد شد که این رقم مورد بحث و بررسی اعضای نشست قرار گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: