• پنجشنبه ۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-2484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کاشت 3700 هکتار کلزا در خراسان رضوی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار کرد: کشت کلزا در مناطق سرد و معتدل تقریبا به پایان تاریخ خود نزدیک شده است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خراسان رضوی نجفقلی صالحی افزود: سهمیه کشت کلزا در خراسان رضوی حدود 12 هزار هکتار بوده که تاکنون 3700 هکتار آن کشت شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان سطح  آبیاری کلزا در خراسان رضوی 2350 هکتار است، بیان کرد: میزان بذر کلزای دریافتی استان نیز  60 تن بوده که 45 تن آن توزیع شده است.

همچنین علیرضا مهاجر، مشاور وزیر و مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت  جهاد کشاورزی، گفت: روغن از کالاهای اساسی و ضروری است که ارتباط نزدیکی با معیشت اقشار جامعه دارد.

وی خاطرنشان کرد: ایران ۹۵ درصد از نیاز تولید این محصول اساسی را از واردات تامین می‌کند که خطری بزرگ برای امنیت غذایی کشور است به همین دلیل خودکفایی در تولید روغن اهمیت زیای دارد.

مهاجر با بیان اینکه پایداری تولید غلات به‌ویژه ادامه خودکفایی گندم از نتایج اثبات شده تناوب کشت این محصولات با دانه‌های روغنی ازجمله کلزاست، تصریح کرد: تکرار کاشت یک نوع محصول غلات بیش از 4 سال متوالی در یک زمین باعث افت تولید به شکل چشم‌گیری می‌شود؛ مثلا اگر کشت گندم در یک مزرعه در سال نخست، 6 تن در هکتار محصول بدهد در سال چهارم با یک روند نزولی به 4 تن می‌رسد.

مشاور وزیر و مجری طرح دانه های روغنی وزارت  جهاد کشاورزی اضافه کرد: اگر دانه روغنی کلزا را در کشت تناوبی این محصول قرار گیرد، در سال بعد از کشت دانه روغنی، تولید حداقل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد، ضمن اینکه محصول کلزا نیز به‌دست می‌آید.

مهاجر بر رعایت تاریخ کشت کلزا،  میزان تراکم، استفاده بهینه از علفکش‌ها و کودهای شیمیایی برای رسیدن به عملکرد مطلوب تاکید کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: