• جمعه ۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-4490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عاشورا پارادایم، گفتمان و الگویی برای همه زمان‌ها و جوامع است

یک عضو شورای شهر تهران گفت: عاشورا پارادایم، گفتمان و الگویی برای همه زمان‌ها و جوامع بوده که قابلیت استفاده و کاربردی برای همه زمان‌ها دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدحسن رسولی در هشتیمن شب از ماه محرم با حضور در جمع عزاداران حسنی در هیئت شهدای کاشمر با بیان اینکه شهادت امام حسین در سال 61 هجری قمری رخ داده و 1377 سال از این رویداد خونبار می‌گذرد، گفت: به رغم اینکه طی این 14 قرن جنبش‌ها، خیزش‌ها و انقلاب‌های گوناکونی در جهان اسلام و دنیای تشیع رخ داده اما هیچ کدام از این رویدادهای مهم به اندازه انقلاب عاشورای حسینی اثر بخش و ماندگار نبوده است.

وی عاشورا را جریانی دانست که تمامی معارف اخلاق اسلامی سبک و سیاق ثمر بخش مبارزه آزادی خواهانه و ستم ستیزانه در آن بروز و ظهور عینی یافته است.

رسولی در خصوص ماهیت نهضت امام حسین(ع) اظهار کرد: در خصوص ماهیت نهضت امام حسین(ع) دو برداشت تاریخی، جامعه شناختی و سطحی و دیگری برداشت ماهوی وجود دارد.

وی با اعلام اینکه برخی ماهیت قیام امام حسین(ع) معطوف به دهه هفتم هجری و شرایط حاکم برآن زمان و اصالت و هویت این قیام را جدال بین حق و باطل می‌داند، افزود: این افراد علل و انگیزه اصلی قیام امام معصوم را ناشی از نزاع، درگیری، رقابت و ستیزه‌های طایفه‌ای بین امویان و علویان می‌دانند.

این عضو شورای شهر تهران بیان کرد: این افراد در برداشت خود معتقدند تشییع برای ماندگاری در عرصه تاریخی به صورت اغراق آمیز به این نزاع پرداخته و می‌پردازد و در مقام رد اصالت قیام عاشورای حسینی استدلال می‌کند که از جنس چنین نزاع‌هایی در طوایف و دسته بندی‌های دنیای اسلام فراوان بوده است.

وی با اعلام اینکه بدون شک اگر برداشت سطحی اول صحیح می‌بود این آئین و مناسک پس از قریب به 1377 سال زنده و ماندگار نمی‌ماند، بیان کرد: قطعأ این این چنین بود امروزه سراسر دنیای اسلام به ویژه دنیای تشییع یک پارچه عزادار نمی‌ماندند.

رسولی با اشاره به اینکه قیام امام حسین(ع) نه دعوای از سر قدرت بلکه دعوا، نزاع و ستیز، مبارزه انقلابی بین حق و باطل بود، اظهار کرد: امام حسین(ع) برای پیمودن راهی که در پیش داشت نظریه و ایدئولوژی اسلام ناب محمدی را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) از طریق قیام علیه حاکمیت جور و ظلم که در صدد تبدیل خلافت اسلامی به سلطنت فاسد بود برای زدودن پیرایه‌های سلطنت گونه از دین مبین اسلام قیام کرد، گفت: رهبری این قیام برعهده امام حسین(ع) که مظهر تمامی صفات و اسماء الهی و پرورش یافته دامن رسول الله و فرزند مولا علی(ع) است بود.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با اعلام اینکه در دهه اول محرم باید متناسب با مسائل جدید و با ادبیات نوین رمز و راز این قیام الهی برای نسل جوان شکافته شده و آموخته‌هایی را از این قیام الهی داشته باشیم، به هدف اصلی امام حسین(ع) از ناتمام ماندن حج و خروج از مکه و مدینه و حرکت به سمت کوفه و نهایت ماندن در کربلا اشاره کرد و افزود: در این خصوص کسانی که برداشت سطحی اول را باور دارند استدلال‌های بی اساسی را مطرح کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در این خصوص خود امام حسین(ع) می‌فرماید؛ برای انجام اصلاح در امور امت جدم به پا خواسته‌ام، بیان کرد: به رغم اینکه عده‌ای که امام حسین(ع) را به خروج از دین مبین اسلام متهم می‌کنند اما ایشان در اولین فراز خطبه خود نیت خویش را اصلاح امور جامعه مسلمین بیان می‌کند که می‌فرمایند؛ می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و به روش جدم و پدرم رفتار کنم.

رسولی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) قیام کرد چون یزید که مظهر استبدا، فساد و تباهی بود به غلط در جایگاه مسلمین نشسته بود، اظهار کرد: امام حسین(ع) برای احیاء عدالت، آزادی محو باطل و تبعیض، استبداد و خودکامگی قیام کرد.

وی ادامه داد: همه ما باید «کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلا » را باور داشته و قبول کنیم که عاشورا و کربلا مختص زمان و مکان خاصی نیست بلکه پارادایم، گفتمان و الگویی برای همه زمان‌ها و جوامع بوده که قابلیت استفاده و کاربردی برای همه زمان‌ها دارد.

رسولی بیان کرد: اگر امروز مشاهده می‌کنیم که همه مردم ایران از اقوام مختلف در نقاط جغرافیایی مختلف در آئین و مناسک احیاء این قیام الهی حرکت می‌کنند معنا و مفهوم آن است که امروز نیز به فرهنگ عاشورا و به الگو و روش و سبک امام حسین نیازمندیم.

این عضو شورای شهر تهران افزود: امیدواریم شیعیان آن حضرت نه فقط در آئین و مناسک بلکه در باورها و رفتارها آنگونه که ماهیت این قیام الهی بوده رفتار کرده تا ادعای ما که پیرو امام حسین(ع) هستیم و شیعه امام علی(ع) درعمل قابل اثبات داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: