• شنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-4890-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

کارگردان نمایش «لالایی مهتاب»:

نمایش «لالایی مهتاب» از اتفاقات خرابه شام و شهادت حضرت رقیه(س) می‌گوید

کارگردان نمایش «لالایی مهتاب» گفت: این نمایش اسارت اهل بیت امام حسین(ع) و در نهایت اتفاقات خرابه شام و نیز شهادت حضرت رقیه (س) را روایت می‌کند.

مصطفی آهسته در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: گروه نمایش «لالایی مهتاب» نزدیک به هفت سال است که به همت انجمن هنرهای نمایشی شهرستان تربت حیدریه، غریبان طفلان امام حسین (ع) در شام را بهروی صحنه می‌برد. این نمایش یک سبک جدید محسوب می‌شود چراکه تلفیقی از شبیه‌خوانی و تعزیه‌خوانی به انضمام تئاتر خیابانی است که با هم تلفیق شده است.

نویسنده نمایش «لالایی مهتاب» عنوان کرد: هر ساله با اجرای نمایش و کمی تغییرات، گوشه‌ای از وقایع و اتفاقاتی که برای امام حسین (ع) و نیز اهل بیت ایشان رخ داده را به تصویر می‌کشیم و امسال هم مانند سال‌های گذشته این کار را به انجام رساندیم و نمایش از جایی آغاز می‌شود که کاروان اشقیا به خیمه‌ها حمله و آن‌ها را به آتش می‌کشند و اهل بیت امام حسین (ع) را به اسارت می‌گیرند و در نهایت اتفاقاتی که در خرابه شام و نیز شهادت حضرت رقیه (س) رخ می‌دهد را به تصویر می‌کشیم.

وی در خصوص عنوان نمایش«لالایی مهتاب»، تصریح کرد: این نمایش در مورد حضرت رقیه (س) است و ایشان به مهتاب تشبیه شده و «لالایی مهتاب» هم آن لالایی‌هایی است که مردم برای حضرت رقیه (س) می‌خوانند.

آهسته خاطرنشان کرد: بنده تصور می‌کنم که این عنوان برای حضرت رقیه (س) تحت عنوان «لالایی مهتاب» جا افتاده چراکه ذهنیت‌های مردم به سمت حضرت رقیه کشیده می‌شود، ضمن اینکه ما در پایان نمایش حضور تعدادی فرشته به همراهی حضرت زهرا(س)، امام حسین(ع) و نیز حضرت ابوالفضل (ع) را خواهیم داشت که وارد خرابه شام می‌شوند و پیکر حضرت رقیه (س) را از آن محل خارج می‌کنند.

وی در خصوص هدف از اجرای نمایش «لالایی مهتاب»، گفت: هر فردی به شیوه و روشی خاص ارادت خود را به اهل بیت(ع) نشان می‌دهد و روش ما علاوه بر حضور در هیئات به شیوه اجرای نمایش است و سعی می‌کنیم با به تصویر کشیدن وقایع و اتفاقاتی که در گذشته رخ داده، به مردم نشان دهیم تا ارتباط بهتری با اهل بیت(ع) برقرار کنند.

نویسنده نمایش «لالایی مهتاب» در خصوص مشکلاتی که برای اجرای نمایش دارند، اظهار کرد: متاسفانه برای اجرای هر نوع نمایش از هیچ ارگانی حمایت مالی نمی‌شویم و باید گفت که در این نمایش 30 نفر مشغول اجرا بودند که تمام هزینه‌های نمایش را خود هنرمندان متقبل شدند و تاکنون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تربت حیدریه پشتیبان ما بود و هماهنگی‌های لازم نه از نظر مالی صرفا از نظر مسائل اداری انجام داده است.

آهسته عنوان کرد: نمایش «لالایی مهتاب» یکشنبه 9 مهرماه ساعت 19 در مجموعه تاریخی قطب الدین حیدر در شهرستان تربت حیدریه برای عموم علاقه‌مندان و عزاداران حسینی به‌روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: