• سه شنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۸
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 967-4691-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان:

گردشگری کنار ساحل در کشور ما پاسخگو نیست

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: گردشگری کنار ساحل  در کشور ما پاسخگو نیست و باید به سمت ترویج آثار معنوی و ناملموس برویم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرحیم رهنما امروز 11 مهرماه در سمینار گردشگری و توسعه پایدار که در پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: قدرتمندترین بخش توسعه استان بخش سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری به ویژه هتلداری است، میزان سرمایه‌گذاری در بخش هتل‌داری قابل مقایسه با هیچ بخشی نیست، چنانکه برای ساخت یک هتل در مشهد 80 میلیارد تومان بدون هیچ وامی هزینه شده است.

وی با بیان اینکه باید از گردشگری سنتی به سمت گردشگری پایدار برویم، اضافه کرد: گردشگری موزه‌ای و فرهنگی، نسل قدیمی گردشگری است و گردشگری مذهبی نیز قدیمی‌ترین نوع گردشگری به شمار می‌رود. اما نسل سوم گردشگری، گردشگری خلاق است و آنچه در گردشگری خلاق مهم است رفتن به درون جامعه و آشنایی با فرهنگ یک اقلیم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بیان کرد: در این نوع از گردشگری گردشگران در قطار یا درون یک غار اصلاح شده زندگی می‌کنند و به سمت آشنایی با فرهنگ‌های بومی سوق داده می‌شوند.

رهنما با اشاره به اینکه هزار و 600 آثار ثبتی داریم که 90 اثر از آنها جزو آثار ملموس هستند عنوان کرد: به جز 90 اثر ملموس، سایر آثار ناملموسند، ما باید به سمت ترویج آثار معنوی و ناملموس برویم، رویدادهای استان همچون سینه‌زنی در محرم، ابریشم‌کشی در روستای بایگ، جمع‌آوری زعفران، پرورش گوسفند در سرخس، موسیقی نوایی در شمال خراسان و ... قابلیت‌های زیادی در توسعه گردشگری خلاق دارد.

وی با اشاره به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری استان، افزود: قنات قصبه یکی از آثار شگفت‌انگیز با 3 هزار سال قدمت است، گردشگران زیادی مایلند بدانند که چگونه این قنات احداث شده است و چگونه سه هزار سال پیش مردم قناتی را با 300 متر عمق ایجاد کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اکنون دیگر گردشگری کنار ساحل در کشور ما جوابگو نیست، باید در فضای جهانی، خودمان را ارایه کنیم و با توسعه گردشگری خلاق باعث شویم گردشگران را به اجتماع و زندگی محلی بیاوریم.

رهنما یادآور شد: گردشگران زیادی از آمریکا برای دیدن شکوفه دادن باغ‌های گیلاس به ژاپن سفر می‌کنند، در حالی که در همین زمینه ما قابلیت‌های زیادی را داریم، انگور کاشمر، انار بجستان، سماق گناباد و... از جمله محصولاتی است که ظرفیت قابل توجه‌ای را دارد.

وی بیان کرد: دست پیدا کردن به شهر گوهرسنگ‌های قیمتی امری نیست که به راحتی به آن دست یافت و باید این ظرفیت معرفی شود، چنانکه ثبت ملی روش پخت ششلیک شاندیز باعث شد این غذا در شبکه‌های بین‌المللی معرفی شود و کارگاه‌هایی در این زمینه فعال شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در استان، تصریح کرد: هم اکنون متقاضی ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در استان زیاد است، اما فعال ماندن این اقامتگاه‌ها دارای اهمیت است و امر دیگر دارای اهمیت، ارتباط تورگردانان با اقامتگاه‌ها است. اگر این اقامتگاه‌ها نتوانند مشتری داشته باشند پس از یک یا دو سال بسته می‌شوند.

رهنما با بیان اینکه سیاست ما واگذاری بناها تاریخی به بخش خصوصی است، اضافه کرد: برخی از بناها وجود دارند که ثبت ملی شدند اما اعتبار آنها به گونه‌ای نیست که فعال شوند و همانطور رها شدند.

وی با بیان اینکه یکی از نکات مهم در گردشگری آسیب نرساندن به محیط است، افزود: باید از ویژگی‌های فرهنگی یک محیط بهره‌گیری کرد اما به الگوی سکونت در آن منطقه آسیبی نزد و ویژگی های اکولوژیک منطقه را از بین نبرد. اگر تمام باغات شاندیز از بین بروند و همه آنها به رستوران و هتل تبدیل شوند دیگر ویژگی برای این منطقه باقی نخواهد ماند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: