• پنجشنبه ۱۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-5987-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

آشنایی با کتاب «مفاتیح الحیات»

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: این کتاب به بررسی سبک زندگی انسان در مسیر زندگی دنیوی می پردازد.

سید جمال حقیرالسادات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: «مفاتیح الحیات» کتابی با محوریت زندگی متدینانه و تمدن دین مدارانه با استفاده از آیات و روایات است که در آن به بررسی سبک زندگی انسان موحد و متدین در مسیر زندگی دنیوی پرداخته است. 

وی با بیان اینکه کتاب «مفاتیح الحیات» در 776 صفحه به رشته تحریر درآمده است، عنوان کرد: این کتاب محصول تلاش پنج‌ساله اندیشمندان و اعضای گروه فقه پژوهشگاه علوم وحیانی معارج٬ زیر نظر علامه آیت الله جوادی آملی است که توسط انتشارات اسراء در نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عرضه می‌شود و همچنین با بهره گیری و بررسی 6 هزار روایت از معصومین(ع) و نیز آیات قرآن کریم تألیف شده است.

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: حضرت آیت الله جوادی آملی در مقدمه این کتاب که مشتمل بر 15 اصل؛ حاوی مبانی نظری مفاتیح الحیات است به بیان مباحث جهان شناسی، معرفت شناسی، تکالیف الهی انسان، بایدها و نبایدهای زندگی انسان الهی می‌پردازند.

وی خاطر نشان کرد: در بخش اول «مفاتیح الحیات» به تعامل انسان با خود اختصاص یافته و به دو جنبه درونی و بیرونی انسان می‌پردازد و موضوعاتی مانند تفکر، یادگیری، دانش‌اندوزی، کار و تلاش، حفظ سلامتی، بهداشت فردی، نظافت، نوع پوشش و تفریحات فرد برای زندگی بهتر در چارچوب زندگی انسان الهی از منظر آیات و روایات مورد بحث قرار می‌دهد.

حقیرالسادات اضافه کرد: در فصل دوم کتاب «مفاتیح الحیات» به تعامل انسان با همنوعان اختصاص یافته و سرفصل‌هایی مانند خویشاوندان، هم‌کیشان، بیگانگان، مستضعفان، دشمنان و شهروندان به عنوان اصناف مختلف و اقشار گوناگون اجتماع انسانی مورد بررسی و بحث قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: تعامل مردم و نظام اسلامی عنوان دیگری است که یک فصل از پنج فصل اصلی کتاب «مفاتیح الحیات» را به خود اختصاص داده و با پرداختن به سرفصل‌هایی مانند نظام اسلامی، نظام اجتماعی، شهرسازی، شهرداری و امور اقتصادی نشان از دیدگاه عمیق و متفاوت علامه جوادی آملی نسبت به کارکردهای دین و دایره دربرگیری آن دارد. 

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: چهارمین فصل از این کتاب به مسئله تعامل انسان با حیوانات پرداخته و در سرفصل‌هایی مانند نگهداری حیوانات و حقوق آن‌ها تدوین شده است.

وی در خصوص آخرین فصل «مفاتیح الحیات»، گفت: این کتاب مسائل عمیق و نوین تعامل انسان با محیط زیست را از دیدگاه روایات مورد تدقیق قرار داده و آن را در شاخه‌های جزئی‌تر مانند درختکاری، مراتع، فضای سبز، استفاده از منابع زیست محیطی و فعالیت‌های گردشگری مورد بررسی قرار داده است.

حقیرالسادات عنوان کرد: در پایان این کتاب نیز بخشی با عنوان خاتمه به اشارات و تذکراتی در مورد آداب و رسوم و سنن پرداخته و این بخش از کتاب حاوی مباحثی مانند آیین نوروز، یلدا، چهارشنبه سوری و...  است که در ادامه به مباحث دقیقی در مورد استخاره و تفأل مطالبی مطرح شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: