• پنجشنبه ۱۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-3284-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی استان خبر داد

رتبه نخست خراسان رضوی در رسوب سپرده‌ها در سیستم بانکی

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی خراسان رضوی تصریح کرد: استان خراسان رضوی رتبه اول رسوب سپرده‌ها در سیستم بانکی در کل کشور را از آن خود کرده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان سیدجواد باقری صبح امروز در نوزدهمین جلسه کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی، صنایع، و معادن و کشاورزی خراسان رضوی در اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار کرد: در حال حاضر در استان خراسان رضوی حدود 6000 واحد صنعتي و معدني در حال فعالیت است که این واحدها در مقیاس ملی 7 درصد واحدهای صنعتي کشور را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین این تعداد واحد در استان از نظر تعداد 6 درصد سرمایه‌گذاری کل کشور و 8 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است.

باقری با بیان اینکه استان خراسان رضوی از این جهت بعد از استان‌های اصفهان، خوزستان، تهران، مرکزی و آذربایجان شرقی در رتبه ششم کشور قرار دارد، عنوان کرد: همچنین 200 هزار واحد صنفي در سطح استان درحال فعاليت است. 

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی خراسان رضوی اضافه کرد: همچنین نرخ بیکاری استان حدود 3.5  درصد کاهش داشته و به 11.5 درصد رسيده است. از این تعداد 50 درصد بیکاران استان از قشر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند.

باقری تصریح کرد: با وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) و توان مدیریتی و تحصیل کرده که در خراسان رضوی وجود دارد اما استان ما رتبه شانزدهم بیکاری را در سطح کشور از آن خود کرده است.

وی افزود: کمبود شديد منابع آبی نیز استان خراسان رضوی را به عنوان یکی از بحراني‌ترین مناطق کشور در معرض آسیب قرار داده است.

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی خراسان رضوی افزود: تشدید کم‌آبی، مشکلات زيست محیطی، آلودگي هوا، تغیرات اقلیمی و از همه مهم‌تر حاشیه‌نشینی از دیگر تهدیدات جدی استان بشمار می‌آید.

باقری گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی براساس آخرين آمار خود اعلام کرده که 705 فقره جواز تاسیس در سال جاری صادر شده است که این پروانه‌های صادر شده نیازمند 23 هزار ميليارد ریال سرمايه‌گذاری در سال جاری است.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی رتبه اول رسوب سپرده‌ها در سیستم بانکی در کل کشور را از آن خود کرده، تصریح کرد: طبق آخرين آماري که مربوط به پایان مرداد ماه است، 24 هزار میلیارد تومان مازاد سپرده نسبت به مازاد منابع مصرفی در استان خراسان رضوى موجود بوده است.

باقری با بیان اینکه بخش عمده‌ای بالغ بر 70 درصد تامین سرمایه از طرف نظام بانکی در استان در بخش سرمایه در گردش هزینه شده است، اظهار کرد: این آمار به این معناست که میل نظام بانکی به سمت تسهیلات کوتاه‌مدت و زودبازگشت رفته است و سرمایه‌گذاری‌های کلان با مشکل جدی برای تامین سرمایه مواجه است.

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی خراسان رضوی تصریح کرد: بالاترین تعداد سرمایه‌گذاری خارجی و ثبت تفاضای سرمایه‌گذار خارجی در استان خراسان رضوی ثبت شده اما هنوز به لحاظ میزان و نوع سرمايه‌گذاری در استان با مشکل روبه‌رو هستيم.

باقری بیان کرد: تکلیفی که برنامه ششم توسعه برای کل کشور تعیین کرده، این است که سهم تسهیلات در طول برنامه حدود 24.7 درصد تامین سرمایه را باید شامل شود که رقم آن به طور میانگین 1900 میلیارد ریال در نظرگرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این، سهم بازار سرمایه در سال 96، 48.8 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده که میانگین آن برای کل برنامه ششم 956 هزار میلیارد ریال است. در حقیقت این مصوبه نشان می‌دهد قانون‌گذار و سیاست‌گذاران نقش جدی برای تامین سرمایه از بازار سرمایه در نظر گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه یکی از افتخارات ما این است که عمده سرمايه‌گذارى ما توسط بخش خصوصی انجام شده است، خاطرنشان کرد: نیاز استان به توجه به بازار سرمايه و قرار گرفتن شرکت‌های تامین سرمایه در کنار فعالان اقتصادی برای اینکه بتوانیم از ظرفیت این بازار بیشتر استفاده کنيم، نیازی اساسي است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: