• پنجشنبه ۱۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-8414-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

گزارش ایسنا از اعتراضات معلمان و بازنشستگان فرهنگی؛

تجمع فرهنگیان برای احیای قانون مدیریت خدمات کشوری

معلمان و بازنشستگان فرهنگی خراسان رضوی باز هم در مقابل اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان تجمع کردند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، معلمان و بازنشستگان فرهنگی به دعوت کانون صنفی معلمان کشور برای پیگیری خواسته‌های خود برای چندمین‌بار تجمع و بیانیه کشوری کانون را قرائت کردند. نکته جالب این تجمع حضور پیدانکردن هیچ‌یک از مسئولان مربوطه جهت پاسخگویی به معلمان بود.

معلمان در این تجمع با شعارها، بنر، اعلامیه و بیانیه خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، به رسمیت شناختن و آزادی فعالیت‌های صنفی، آزادی فعالان صنفی فرهنگی و بودجه عادلانه برای تامین نیاز‌های آموزش و پرورش و تامین حداقل‌های معیشتی برای معلمان شدند.

یکی از فعالان صنفی بازنشسته در این تجمع در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص خواسته‌های فرهنگیان اظهارکرد: برخی ناعادلانه می‌گویند معلم‌ها برای شکم اعتراض می‌کنند؛ درحالی‌که خواست ما تنها حق و حقوق ماست. خواسته اول ما اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری است که از سال 86 تصویب شده اما دولت آن را اجرا نمی‌کند و حتی دیونی طبق این قانون به بازنشستگان دارد که سال گذشته مبلغ بسیار کمی پرداخت شد، اما میزان لازم نبود و حقوق بازنشسته‌ها حتی به دو میلیون تومان که سخنگوی دولت گفت هم نرسیده است.

این فعال صنفی بازنشسته ادامه داد: خواست دوم ما پرداخت معوقات فرهنگیان همانند سایر ادارات است. درحالی حق بازنشستگی همکاران ما از سال گذشته پرداخت نشده و به صورت قطره‌چکانی و طی چند سال پرداخت می‌شود که در سایر ادرات حق بازنشستگی به‌طور یک‌جا و در زمان بازنشستگی به کارمندان داده می‌شود. درخواست ما این است که همسان‌سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان طی بازه زمانی دو ساله که در پایان سال 97 اتمام می‌یابد، صورت می‌پذیرد.

وی تصریح کرد: بیمه درمانی فراگیر بدون سقف پرداختی، آزادی بدون قید و شرط معلمان زندانی، از میان برداشتن فضای رعب و وحشت در بین فعالان صنفی و آزادی فعالیت‌ها برابر قانون اساسی و به رسمیت شناختن و دخالت کانون در تصمیم‌گیری‌ها از دیگر خواسته‌های فرهنگیان و به‌ویژه بازنشستگان است.

یک فعال صنفی شاغل دیگر با نام‌بردن از اصول 125 و 68  قانون مدیریت خدمات کشوری، بیشتر مطالبات را اجرای کامل این قانون برای فرهنگیان همانند سایر ادارات دانست که با بهانه‌های عدم وجود بودجه و تامین مالی مواجه است.

وی با اشاره به برخی از مصوبات مجلس در این خصوص از اجرانشدن آن‌ها ابراز نارضایتی و عنوان کرد: نیروهای حق‌التدریس که استخدام آن‌ها چند روز گذشته در مجلس تصویب شد به گفته یکی از نمایندگان، هشتمین مصوبه مجلس در این زمینه بود که اجرا نشده است.

این فعال صنفی با تاکید بر این‌که خواست ما اجرای قانون است، ادامه داد: ما نمی‌دانیم مرجعی که باید رسیدگی کند تا این مصوبات اجرایی شود کجاست؟ در بحث قانون مدیریت خدمات کشوری این دو اصل به‌خاطر مباحث مالی اجرا نشده است.

متن بیانیه که در پایان تجمع از طرف شورای کانون‌های صنفی فرهنگیان قرائت شد، به شرح زیر است:

«لایحه بودجه مهم ترین سندی است که جهت‌گیری و چشم‌انداز وضعیت کشور را در یک سال آینده نشان می‌دهد. بررسی وضعیت بودجه در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که متأسفانه دولت‌ها به بهانۀ سیاست‌گذاری اقتصادی، از سهم بودجۀ آموزش‌وپرورش کاسته و در عمل، اولویتی برای آن قائل نبوده‌اند؛ به عبارتی، آموزش‌وپرورش در اولویت حاکمیت نبوده است.

سال گذشته، بیش از 140 هزار معلم در قالب پویش بودجۀ عادلانه، خواستار افزایش سهم آموزش‌وپرورش در بودجه کشور شدند، اما مجلس بدون توجه به این خواسته، با این استدلال که زمان برای تغییرات محسوس سپری شده است، به این مطالبه بی‌توجهی نمود تا امروز شاهد تأثیرات منفی آن در آموزش عمومی کشور باشیم و بودجه سال 96، مانند سال‌های قبل نتوانست یک زندگی شرافتمندانه برای معلمان بازنشسته و شاغل و یک آموزش باکیفیت و عادلانه را برای کودکان رقم بزند.

امسال نیز در ابلاغیه بخش‌نامه بودجه 1397 توسط رییس‌جمهور، پیش‌بینی شده است که حقوق کارکنان دولت در سال آینده تنها به میزان 5 درصد افزایش یابد. این ابلاغیه در کنار سخنان رییس سازمان برنامه و بودجه که آموزش‌وپرورش را یک دستگاه بودجه‌خوار تلقی می‌کند، نشان‌دهنده آن است که در سال آینده روزها و شرایط سخت‌تری پیش روی معلمان و دانش‌آموزان قرار دارد. 

با توجه به وضعیت موجود و بنابر مصوبه و فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و با اتکاء به اصل 26 و 27 بودجه قانون اساسی مبنی‌بر آزادی تجمعات، ما در این‌جا گرد هم آمده‌ایم ]...[ و مطالبات صنفی و آموزشی خود را به شرح زیر اعلام می‌داریم:

1 . ما خواهان بودجه عادلانه، برای افزایش سرانه دانش‌آموزی در راستای تأمین آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه برای تمام کودکان، به‌خصوص دانش‌آموزان مناطق محروم، بازمانده از تحصیل و مهاجر، طبق اصل 30 قانون اساسی هستیم.

2 . ما خواهان بودجه عادلانه برای کیفیت‌بخشی به امکانات و محتوای آموزشی در کلیه سطوح آموزشی از پیش‌دبستانی تا متوسطه هستیم. بایستی امکانات و محتوای آموزشی با توجه به نیازهای امروز کودکان به‌روز گردد، به نیازهای کودکان در مناطق مختلف با توجه به تنوع جغرافیایی، فرهنگی و قومی توجه شود و طبق اصل 15 قانون اساسی زبان مادری در مناطق دوزبانه در مدارس تدریس گردد.

3 . ما خواهان بودجه عادلانه در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان هستیم. بایستی بودجه لازم برای تأمین نیروی مشاور، مددکار اجتماعی و مربی بهداشت در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ازجمله خشونت در مدارس تأمین گردد.

4. ما خواهان بودجه عادلانه در راستای تحقق شعارِ روزِ جهانیِ معلم از طرف یونسکو یعنی «آموزش آزادانه، توانمندسازی و معلمان قدرتمند» هستیم. در این راستا باید نظام آموزش تربیت معلم بر مبنای آزادی و به اتکای شیوه‌های مشارکتی برای تربیت معلمانِ توانمند اصلاح گردد، بایستی دوره‌های ضمن خدمت معلمان به صورت رایگان و با توجه به نیازهای معلمان و دانش‌آموزان کیفی‌سازی و به‌روز گردد.

5. ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش و تأمین فضاهای آموزشی استاندارد و ایمن هستیم. کلیه مدارس خشتی و گلی و کپری باید فوراً برچیده شود و بودجه به صورت عادلانه به مناطق محروم و مرزی اختصاص یابد.

6. ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین معیشت و منزلت معلمان بازنشسته و شاغل هستیم؛ به طوری که حقوق هیچ فرهنگی زیر خط فقر نباشد. توجه به وضعیت بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آنان با حقوق شاغلان مورد تأکید ماست. بیش از 9 ماه است که حق‌الزحمه اضافه‌کاری معلمان پرداخت نشده است. در بودجه سال آینده بایستی دولت تمام بدهکاری‌های خود به معلمان و بازنشستگان را در کلیه سطوح تسویه نماید.

7. ما خواهان بودجه عادلانه برای اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم. قانونی که دولت‌ها از 10 سال پیش تاکنون به صورت تعمدی و غیرقانونی از اجرای آن امتناع ورزیده‌اند.

8. ما خواهان بودجه عادلانه برای تحقق یک بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد و جامع هستیم. از نظر ما بیمه‌ای جامع است که پوشش بیمه ای مناسبی داشته با مراکز درمانی متعدد و معتبر طرف قرارداد باشد. سقف درمان برداشته شود و برای بیمه تکمیلی بازنشستگان سقف سنی نداشته باشد.

9. ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش چتر حمایتی دولت از کودکان پیش‌دبستانی هستیم. در حال حاضر حدود 100 درصد آموزش پیش‌دبستانی به بخش خصوصی واگذارشده است و مربیان این دوره از امنیت شغلی و حمایت بیمه‌ای بهره‌مند نیستند.

10 . ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین امنیت شغلی و روانی تمام معلمان هستیم. تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌ها باعث بروز ناهنجاری و خشونت در مدرسه است. از سوی دیگر بسیاری از معلمان شاغل در بخش خصوصی، نیروهای حق‌التدریس و آزاد امنیت شغلی و روانی ندارند و خدمات بیمه‌ای به آنان تعلق نمی‌گیرد ...».

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: