• شنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-9186-5
  • خبرنگار : 15112
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا مطرح کرد:

راه‌اندازی«مراکز مشترک درمانی دانشگاهی» بهترین راهکار در پیشرفت علم پزشکی

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا گفت: یکی از بهترین راهکارهای پیشرفت بشر در علم پزشکی راه‌اندازی بیمارستان‌های تخصصی و مراکز مشترک درمانی دانشگاهی است؛ مهیا کردن این نوع فضاها بهترین حالت آگاه سازی و درمانی محسوب می‌شود که می‌تواند دستاوردهای زیادی برای دولت‌ها و جوامع فراهم آورد.

مجید ابراهیمی ورکیانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، عنوان کرد: با اشاره به اینکه من هدایت یک تیم پژوهشی در دانشگاه نیویاوت ولز را بر عهده دارم که با یک ابتکار جدید ضمن استفاده از بایوچیپ، خون فرد مبتلا به سرطان را فیلتر کرده و سپس سلول های سرطانی را از آن جدا می کند. روشی که از آن با عنوان "دیالیز سرطان" نیز نام برده می شود.

وی اضافه کرد: گروه تحقیقاتی من در سیدنی با بهره گیری از علوم مرتبط با میکرونانوفناوری پلت‌ فرم‌ها و دستگاه‌هایی را برای تشخیص و درمان بیماری‌هایی از جمله سرطان طراحی و تولید می‌کنند. ما علاوه بر این مشغول طراحی دستگاه دیگری هستیم که به دانشمندان در تشخیص بیماری‌های ژنتیکی نوزادان در ماه‌های اولیه بارداری مادر کمک می‌کند. 

تشخیص سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم با آزمایش خون

استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا با اشاره به اینکه ما در موضوع سرطان بر روی دو دسته بندی خاص مشغول مطالعه هستیم، ادامه داد: دسته بندی اول مربوط به تشخیص زودرس این بیماری است؛ در این راستا پس از سال‌ها تلاش موفق به طراحی دستگاهی شدیم که در تسهیل درمان سرطان در مراحل اولیه بسیار موثر است. این دستگاه با یک آزمایش خون ساده ‌می‌تواند سلول‌های سرطانی را از سلول‌های سالم بدن افراد مبتلا به این بیماری جداسازی کند. بنابراین پزشکان قادر خواهند بود در آینده نه چندان دور به کمک این دستگاه به موفقیت‌های بسیاری در زمینه مدیریت سرطان برسند که در جهان به عنوان اولین‌ها در نوع خود شناخته شود. 

ورکیانی، هدف از طراحی این دستگاه را ارائه امکانی بهتر برای پزشکان و خون‌شناسان به منظور تشخیص و درمان سرطان دانست و افزود: متاسفانه امروزه به علت دریافت و استفاده از دارو و درمان‌های غلط مشکلات بسیاری برای بیماران مبتلا به سرطان به وجود می‌آید. 

وی گفت: با وجود پیشرفت‌های بسیاری که طی سالهای گذشته در حوزه مدیریت سرطان صورت گرفته است، اما همچنان افراد زیادی در سراسر جهان بخاطر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و این آمار نشان می‌دهد که نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه وجود دارد. 

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا عنوان کرد: این دستگاه با تاکید بر پدیده جدید شخصی سازی علوم پزشکی طراحی شده، پدیده‌ای که در آن بر اساس پروفایل بدنی، نوع سرطان و نوع گروه خونی هر فرد دارو و درمانی خاص ارائه می‌شود. این دستگاه در همه جای دنیا توسعه یافته و در حال حاضر در مرحله دریافت تاییدیه است.

ورکیانی اضافه کرد: متخصصان در مراکز سرطانی کشورهای متعددی این دستگاه را روی بیماران با سرطان‌های مختلف آزمایش می‌کنند و گروه تحقیقاتی ما با جمع آوری این اطلاعات سعی دارد تا با ارائه مستندات دقیق تاییدیه این دستگاه را از FDA آمریکا که بزرگترین نهاد بین الملی برای تایید این گونه محصولات است، دریافت کند. 

وی خاطرنشان کرد: اگرچه دستگاه مذکور در اروپا روی بیماران بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هنوز به پلت فرمی نهایی تبدیل نشده که همه جای دنیا برای درمان سرطان از آن بهره بگیرند، بلکه این مساله نیاز به زمان دارد و باید در بازه‌های زمانی طولانی با زیر نظر گرفتن بیمارانی که این دستگاه روی آن‌ها آزمایش شده، اطلاعاتی جمع آوری شود و با ارائه آن‌ها به FDA ثابت کنیم که عملکردی موثر دارد و می‌توان از آن در تمامی بیمارستان‌ها استفاده کرد. 

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا اضافه کرد: فاز دوم تحقیقات ما مطالعه روی دستگاه دیالیزی ویژه بیماران سرطانی است که در واقع رویکردی درمانی دارد و نه تشخیصی. این دستگاه همانند دستگاه دیالیز کلیه که با تصفیه خون به بیماران کلیوی کمک می‌کند تا در اثر این عارضه جان خود را از دست ندهند، به بیماران سرطانی نیز نوید عمر بیشتر را می‌دهد به این صورت که با جدا سازی سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم از گسترش سرطان در بدن پیشگیری می‌کند.  

ورکیانی گفت: هدف از ساخت این دستگاه طول عمر بخشیدن به بیماران سرطانی است که پیش از این ظرف 6 یا سه ماه جان خود را از دست می‌دادند؛ همچنین این دستگاه با مکانیزم جدید دیالیز به بیمارانی که سرطانشان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و با جراحی تومور سرطانی خارج شده از بازگشت سرطان پس از چند ماه جلوگیری می‌کند. 

وی اظهار کرد: بازگشت سرطان در بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، بسیار رایج است؛ چرا که پزشکان با جراحی تنها قادر به بیرون آوردن تومورها هستند و در خارج ساختن سلول‌های سرطانی کاری از دستشان ساخته نیست. اما این دستگاه با چندبار تصفیه خون تمام سلول‌های سرطانی را تشخیص داده و آن‌ها را از خون پاکسازی می‌کند. 

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا گفت: این فاز از تحقیقات علاوه بر شرکت ما در یک کمپانی آمریکایی در حال انجام است که البته پیشرفت چندانی صورت نگرفته، چرا که این تحقیقات بسیار هزینه بر است. هزینه‌های این مطالعه در مرحله تاییدیه بسیار بالاست از این جهت که پس از موضوع طراحی و ساخت نیاز به انجام یکسری مطالعات حیوانی و سپس انسانی است و هزینه‌ها تنها در بخش حیوانی، هزینه‌های گزافی را در بر دارد و مشکل دیگر هم پیدا کردن افرادی است که حاضر شوند این دستگاه برروی آن‌ها امتحان شود که البته این مشکلات همواره برای هر دستیافته علمی وجود داشته است؛ امیدارم این دستگاه تا چند سال آینده وارد بازار شود و شاهد تاثیربخشی آن در مبارزه با سرطان باشیم. 

ورکیانی با اشاره به اینکه بیماری سرطان به این علت پیچیده‌تر شده که اطلاعات بشر طی سال‌های اخیر درباره آن افزایش یافته است، عنوان کرد: اگر در گذشته فردی به سرطان مبتلا می‌شد، در صورت در دسترس بودن توده سرطانی پزشکان به اتفاق به جراحی وی رای می‌دادند، اما امروزه متوجه گوناگونی درمانی برای افراد مختلف هستیم و ظهور پدیده‌ای به نام شخصی سازی علوم پزشکی امکان ارائه روش‌های درمانی مختلف را فراهم آورده و به همین علت است که رویکردهای زیادی درباره این بیماری به وجود آمده است.

پیش بینی درمان قطعی سرطان تا 30 سال آینده

وی افزود: هنوز هم سوالات بسیاری درباره ابتلا به سرطان و یا ریسک فاکتورهای موثر بر آن وجود دارد و راه زیادی برای درمان کامل این بیماری در پیش روی بشر است؛ اما با توجه به سرعت پیشرفت علم در سالهای اخیر می‌توان پیش بینی کرد طی 20 تا 30 سال آینده پزشکان قادر باشند به راحتی این بیماری را درمان کنند. 

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا اضافه کرد: با توجه به آمارها، طی 30 سال گذشته 50 الی 60 درصد افراد مبتلا به سرطان ریه طی پنج سال جان خود را از دست می‌دادند، اما این تعداد امروزه به 10 الی 15 درصد کاهش یافته و این نشان دهنده پیشرفت بسیار خوب پزشکان در امر درمان سرطان است. حتی در بعضی از انواع سرطان‌ها مانند سرطان سینه بیماران به طور کامل درمان می‌شوند، البته متاسفانه در انواع دیگر سرطان مانند لوزالعمده که تنها 6 درصد درمان می‌شوند و 94 درصد از افراد مبتلا به آن در عرض چند سال می‌میرند و این درصد با وجود پیشرفت‌های بسیار هنوز هم تغییری نکرده است. 

ورکیانی خاطرنشان کرد: در مراحل خاصی از یکسری سرطان‌ها روش‌های درمانی نوینی ارائه شده که آینده بهتری نیز خواهد داشت؛ مخصوصا در حوزه ژنوم سرطان و سلول‌ درمانی پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته است. امیدواریم تا 15 الی 20 سال آینده وضعیت مدیریت این بیماری به نحوی ارتقاء ‌یابد که سرطان سینه همانند سرماخوردگی درمانی راحت و قطعی داشته باشد. 

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر سازمان‌های مردم نهاد بسیاری مانند مرکز سرطان نسترن اقدامات مختلفی در زمینه فرهنگ سازی و آگاه سازی جامعه انجام داده‌اند که البته برای بهبود وضعیت کنونی نیاز به آگاه سازی‌های بیشتری در مدارس، دانشگاه‌ها و رسانه‌های عمومی است. 

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا ادامه داد: در کشورهای پیشرفته مانند استرالیا اقدامات بسیاری در امر آگاه سازی عمومی انجام می‌پذیرد؛ به طور مثال در شبکه‌های تلویزیونی، مجلات مختلف و همچنین در راهپیمایی‌ها و گردهمایی‌هایی مختص مبارزه با سرطان مردم را به انجام معاینه شخصی و انواع چکاپ‌های سالیانه تشویق می‌کنند تا از این طریق از ابتلا به سرطان پیشگیری شود. 

ورکیانی یادآور شد: جامعه باید به سمتی برود که هر فرد سالم حداقل سالی دو بار و بدون نیاز به تجویز پزشک خود را چکاپ کند تا اگر به بیماری مبتلا شده باشد، حداقل آن را در مراحل اولیه تشخیص دهد و این‌ نیاز به فرهنگ سازی دارد تا در جامعه رواج یابد. 

پیشگیری و مدیریت صحیح سرطان با فرهنگ سازی جامعه محقق می‌شود

وی اظهار کرد: به طور متوسط هزینه‌های درمانی هر فرد مبتلا به سرطان در ایران حدود 100 تا 700 میلیون است که دولت با پرداخت کمک هزینه پرداخت آن را برای افراد جامعه تسهیل می‌کند. اما هیچ گاه نباید از این مساله غافل شد که اگر دولتی قصد دارد تا به جامعه‌ای مدرن و پیشرفته تبدیل شود، باید در مخارج صرفه جویی کند و این امر با پیشگیری و مدیریت صحیح سرطان که با آگاه سازی و فرهنگ سازی تسهیل می‌شود، قابل تحقق است. نظام بهداشتی هر کشور نقش بسیار زیادی را در این زمینه ایفا می‌کند و این نیز به همکاری بین دانشگاه‌ها و درمانگاه‌ها بستگی دارد. 

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا افزود: در خصوص آگاه سازی می‌توان به نصب بیلبوردهای اطلاعاتی به جای بیلبوردهای تبلیغاتی محصولات مضر در کشور استرالیا اشاره کرد، همچنین در سرویس‌های بهداشتی فرودگاهی بروشورهای مفید آگاه سازی قرار داده‌اند تا افراد در فرصت‌های اندک خود اطلاعات مفیدی را دریافت کنند. آگاه سازی می‌تواند در جنبه‌های مختلفی از جمله برگزاری کلا‌س‌های آموزشی برای زنان و کودکان صورت گیرد. 

ورکیانی با بیان اینکه روش‌های درمان سرطان مورداستفاده در ایران همان روش‌هایی است که در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصریح کرد: اگرچه مراکزی در این کشورها هستند که کارآزمایی بالینی و آزمایش داروها و روش‌های جدید را انجام می‌دهند که متاسفانه در ایران کارآزمایی بالینی گسترده معنایی ندارد و این هم به خاطر عدم حمایت ادارات و قطع ارتباط پزشکان  با دانشگاه و سیستم دانش آموختگی است. 


وی گفت: در کشورهای دیگر دولت پزشکان را وادار به شرکت در همایش‌های بین المللی و به روز کردن علم خود می‌کند و این طور نیست که پزشکان گمان کنند با همان علمی که در زمان فارغ التحصیلی کسب کرده‌اند می‌توان تمامی بیماران را درمان کرد، چرا که باید از روش‌های جدید آگاه شوند و جبهه‌ گیری‌های غلط علیه متودهای جدید نداشته باشند. البته خوشبختانه دانشجویان سواد خوبی دارند و این افراد اساتید با سابقه‌ای هستند که در پست‌های اجرایی مشغول به کارند و به خاطر درگیری در مسائل مختلف از علم روز فاصله گرفته‌اند.  

استاد دانشگاه نیو ساوثولز استرالیا، وضعیت ایران را در حوزه سلول درمانی و مطالعات سلول‌های بنیادین مطلوب دانست و افزود: در سال‌های اخیر تحقیقات خوبی در بخش دانشگاهی در این زمینه صورت گرفته اما تا اجرایی شدن آن فاصله وجود دارد. 

ورکیانی اظهار کرد: در سال‌های اخیر کارهای جدید و خوبی در رشته مهندسی پزشکی صورت گرفته است و افراد مشغول در این حوزه کسانی هستند که هم در رشته‌های شیمی و فیزیک و مهندسی دارای تجربه هستند و هم در حوزه ژنوم و پزشکی سر رشته دارند. دانشگاه ام آی تی و هاروارد چندین سال پیش با اجرای برنامه‌ای مشترک رشته‌ای را پایه گذاری کردند که هر فرد با گذراندن دوره‌ای هشت ساله هم تعالیمات یک پزشک و هم یک مهندس را دریافت می‌کند و در حال حاضر این مدرک را در دانشگاه‌های بزرگ جهان مانند استندفورد و یوسی ال ارائه می‌شود. در ایران موسسات خوبی مانند جهاد دانشگاهی، رویان و مراکز دیگری در تبریز و اصفهان هستند که می‌توانند با راه اندازی برنامه‌های مشترک گام‌های موثری را در عرصه علم روز بردارند. 

وی فرهنگسازی را یکی از مهم ترین فاکتورهای پیشرفت‌های علمی دانست و افزود: در این راستا هر فرد و نهاد و سازمانی از دانشمند گرفته تا معلم و حتی خانواده‌ها نقش جداگانه و موثری دارند و هر فرد می‌تواند به گونه‌ای در راستای بهبود سلامت شخصی و جامعه خود قدم بردارد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: