• شنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-9486-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد خبر داد

بهره‌برداری از طرح«دوچرخه‌های اشتراکی» در دانشگاه تا زمستان جاری

 دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در تلاشیم تا طرح دوچرخه‌های اشتراکی را از اوایل زمستان در سطح دانشگاه به مرحله اجرا و بهره برداری برسانیم.

دکتر فاطمه طباطبایی یزدی در گفت‌و‌‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، عنوان کرد: با توجه به این که طرح دوچرخه‌های اشتراکی به مرحله اجرا رسیده، ما پیش بینی کرده بودیم که اوایل مهرماه بتوانیم از این طرح بهره برداری داشته باشیم، اما با توجه به اینکه کیفیت اجرا از اهمیت بیشتری برای ما برخوردار است، امیدواریم بتوانیم تا ابتدای فصل زمستان جاری تمام دوچرخه‌ها را به مرحله بهره برداری برسانیم تا مورداستفاده عمومی قرار گیرند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بخشی از دوچرخه‌های اشتراکی خریداری و نصب آن‌ها در ایستگاه‌های مخصوص دوچرخه‌ سواری سطح دانشگاه آغاز شده است؛ همچنین به دلیل اینکه می‌خواهیم پلاک‌ها هوشمند شوند و دانشجویان از کارت دانشجویی خود برای کرایه دوچرخه استفاده کنند، بایستی بر روی دوچرخه‌ها به صورت همسان پلاک نصب شود.

دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه استفاده خانم‌ها از طرح دوچرخه‌های اشتراکی با مشکلات و ابهاماتی رو به رو است، تصریح کرد: دانشجویان پسر، کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی برای استفاده از دوچرخه‌ها در الویت قرار دارند که در ابتدا جزو برنامه‌ی اولیه ما بوده است.

طباطبایی افزود: قصد داریم خودروهای شخصی که به ورودی دانشگاه فردوسی می‌رسند، را به گونه‌ای مدیریت کنیم تا همکاران بتوانند خودروی خود را درب ورودی دانشگاه متوقف و با دوچرخه رفت‌وآمد کنند.

وی گفت: از طرفی سایر دانشجویان و کارکنان دانشگاه که  مسیر آنان از درب شمالی است، می‌توانند از این پس با دوچرخه تردد کنند که این مسئله به کاهش ترافیک، مصرف سوخت و گازهای گلخانه‌ای که از اهداف دانشگاه سبز است، کمک می‌کند.  

دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به شاخص‌های‌ دانشگاه سبز، اظهار کرد: مدیریت انرژی در دانشگاه، استفاده از انرژی پاک، معماری ساختمان‌‌های کم انرژی، مدیریت پسماند، آب و فضای سبز، فرهنگسازی، آموزش و ترویج محیط زیست و و حمل و نقل سبز از مجموعه محورهایی است که در دانشگاه‌های سبز دنیا دنبال می‌شود.

طباطبایی در خصوص اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در راستای دانشگاه سبز، عنوان کرد: ما هم‌اکنون در دانشگاه برای کاهش محدودیت‌های ترافیکی به دنبال اجرای طرح دوچرخه‌های اشتراکی هستیم و برای کاهش و مدیریت مصرف انرژی، هوشمندسازی ساختمان‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم؛همچنین با استفاده از مانیتورینگ  انرژی، مصرف‌های سوخت و موتورخانه‌ها را پایش می‌کنیم. 

وی افزود: یکی از برنامه‌های جدید ما  کریدر سبز و پارک انرژی است که بنا بر قولی که به وزارت علوم داده‌ایم، امسال اجرا خواهیم کرد؛ همچنین قرار است فضاهای سبز سازگار با گونه‌های گیاهی کم آب در دانشگاه ایجاد کنیم.

دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: پارک انرژی برای کریدور سبز دانشگاه جزو پروژه‌هایی است که امسال به صورت جدی آغاز شده است و ما قصد داریم تا بهمن ماه که میزبان همایش‌های بین‌المللی سبز در سراسر کشور هستیم، عملیات کریدور سبز دانشگاه را نیز به انجام برسانیم. همچنین برآنیم که  عملیات پنل های خورشیدی را انجام دهیم و به صورت جدی بر روی ترویج، آموزش و فرهنگ‌سازی محیط زیست در دانشگاه فعالیت کنیم.

طباطبایی با اشاره به مشارکت دانشجویان در طرح دانشگاه سبز، اظهار کرد: در حال حاضر ما با دانشجویان معاونت فرهنگی دانشجویی و نماینده‌های کانون سبزاندیشان در ارتباط و تعامل هستیم.

وی از برگزاری همایش دانشگاه سبز در 17 و 18 بهمن ماه جاری در دانشگاه فردوسی مشهد خبرداد و عنوان کرد: اولین همایش ملی دانشگاه سبز بهمن ماه سال گذشته در دانشگاه بوشهر برگزار شد و بهمن ماه امسال نیز قرار است دومین همایش ملی دانشگاه سبز و اولین همایش بین المللی دانشگاه سبز برگزار شود.

طباطبایی دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: اجرای طرح سبز در دانشگاه ممکن است ساده به نظر بیاید، اما اینگونه نیست، زیرا نیازمند فرهنگ‌سازی، ترویج و آموزش است و زمان بر و گاهی اوقات هزینه بر است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه برخی از اقدامات در طرح دانشگاه سبز، بخش بزرگی از شهر را نیز دربرمی‌گیرد، بایستی مورد حمایت مسئولین شهری نیز قرار بگیریم؛ بنابراین ما سعی می‌کنیم مطالعاتی در زمینه‌های مختلف داشته باشیم و پروژه‌هایی را در دانشگاه انجام دهیم. 

دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد یادآور شد: مسئولینی که در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری فعالیت می‌کنند، بایستی مدیریت سبز را آموزش ببینند تا بتوانند به سطوح پایین تر انتقال دهند؛ زیرا اگر این رویکرد در بستر آموزش و باور نباشد، تمام اقدامات سبز بی نتیجه باقی خواهد ماند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: