• شنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-3484-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

برنامه عملیاتی توسعه اقتصادی و اجتماعی استان تصویب شد

صبح امروز در شواری برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی برنامه عملیاتی برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی خراسان رضوی تصویب شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان رضا جمشیدی صبح امروز در شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی در استانداری با اشاره به آخرین وضعیت اعتبارات استانی اظهار کرد: مجموع اعتبارات جاری و عمرانی استان 1911 میلیارد تومان بوده که 27 درصد آن تخصیص یافته است. از این میزان 572 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای است که 44 درصد آن نیز تخصیص داشته است.

وی ادامه داد: علت پایین بودن تخصیص ها به جهت پایین بودن تخصیص برخی ردیف هایی است که در طول سال به علت کسری اعتبارات وجود داشته است. 1339 میلیارد تومان اعتبارات سرمایه ای است که 267 میلیارد تومان آن تخصیص یافته است. 

جمشیدی خاطرنشان کرد: 280 میلیارد تومان اعتبارت نفت و گاز استان بوده و میزان سایر اعتبارات نیز 512 میلیارد تومان است. اعتبار طرح های ملی استانی شده استان 97 میلیارد تومان بوده است. عمده تخصیص های عمرانی در سال جاری از محل اسناد خزانه اسلامی بوده است. این اعتبارات سررسیدهای یک و 3 ساله دارد. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با اشاره تغییرات مصوبات قبلی شورای برنامه ریزی استان به عنوان یکی از دستورات این جلسه اظهار کرد: موضوع نخست تغییرات مصوبات این شورا در خصوص 16 شهرستان بوده که این موارد نیازمند مصوبه جدید است. 

وی با اشاره به توزیع اعتبارات کمک های فنی و اعتباری و ارتقای شاخص های اقتصادی بیان کرد:3100 میلیارد تومان تحت این عنوان برای استان ها در نظر گرفته شده که سهم استان از این میزان 133 میلیارد و 500 میلیون تومان است. ما باید 50 درصد از این اعتبارات را برای یارانه سود تسهیلات و 50 درصد دیگر را به عنوان اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای لحاظ کنیم.

جمشیدی اضافه کرد: برای توزیع این اعتبارات دستورالعملی به استان ها ارسال شده که ما این موضوع را در ستاد اقتصاد مقاومتی استان بررسی کرده ایم. در این خصوص با 47 دستگاه و 28 فرمانداری مذاکرات و هماهنگی هایی انجام شده است. ملاک توزیع اعتبارت 13 میلیارد تومان بین صنعت، کشاورزی و خدمات، آب، برق و گاز بوده است. این توزیع بر مبنای سهم ارزش افزوده این بخش ها در دوره های گذشته بوده که بر این اساس 38 درصد این اعتبارات مربوط به بخش کشاورزی، 19 درصد در اختیار بخش زیارت و گردشگری و 43 درصد نیز به بخش صنعت، معدن و ساختمان اختصاص دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی تاکید کرد: این اعتبارات به عنوان یارانه سود تسهیلات مد نظر خواهد بود. توزیع این اعتبارات نیز اینگونه است که برای بخش خدمات 17، بخش صنعت 32 و بخش کشاورزی 18 میلیارد تومان در نظر گرفته است. در بخش زیرساخت ها نیز خدمات 8، صنعت 26 و کشاورزی 36 میلیارد تومان در نظر گرفته ایم. برای عملیاتی کردن این اعتبارات کمیته ای تحت عنوان پایش و نظارت با مسئولیت استانداری تشکیل شده و طرح های آن مشخص شده است که چه میزان یارانه سود تسهیلات دریافت داشته باشند.

جمشیدی با بیان اینکه اعلام شده که هر بانک در کدام بخش می تواند به چه میزان کمک داشته باشد، گفت: از زمان واگذاری این اعتبارات به بانک عامل یک سال فرصت جذب وجود دارد. بنابراین بانک ها باید این آمادگی را در سیستم های شهرستانی خود ایجاد کنند. امسال کل پول نقد استان 54 میلیارد تومان است که 24 میلیارد تومان آن را برای یارانه سود تسهیلات قرار داده ایم.

وی اضافه کرد: امسال سه طرح برای اشتغال وجود دارد که یکی طرح جامع است. یک طرح مدل روستایی و یک طرح نیز به صورت استانی است. بنابراین وقتی این طرح ها وجود دارد که طرح های ملی است، باید طرح های استان را به آن سمت ببریم اما این اعتبارت در اختیار استان است ولی آن تسهیلات ملی است و یارانه دار است.

جمشیدی در خصوص برنامه عملیاتی برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: این برنامه در دو قالب استانی و ملی تهیه شده که در دو بخش است. یک بخش سند توسعه استان و دیگری برنامه عملیاتی استان است که باید در قالب برنامه مجاز عملیات عمرانی استان مجموعه برنامه ریزی های خود را در قالب آن انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته سند توسعه استان تهیه شد. برنامه عملیاتی نیز در دستور کار امسال بود. در قسمت نخست چارچوب تشکیلات استان را در نظر گرفته ایم و انتظارات استان لحاظ شده که به دو مقوله اقتصاد مقاومتی و زیارت توجه خاصی شده است. در قسمت دوم باید اقدامات ما در حوزه عمرانی مشخص شود که 70 برنامه با 230 عملیات داریم. از کارگروه ها خواسته ایم که موضوعات مختلفی را در این خصوص مورد توجه قرار دهند.

جمشیدی با بیان اینکه چندین کارگروه در این خصوص وجود دارد که مسئولیت آن مشخص شده، تصریح کرد: در تنظیم این برنامه باید وضعیت وجود استان را مورد بررسی قرار داده و باید راهبردها مورد بررسی قرار گیرد. همچنین باید میزان سرمایه گذاری ها مرتبط برای تحقق این برنامه مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با اشاره به برخی موضوعات فرابخشی افزود: تا پایان برنامه جمعیت استان به بیش از 6 میلیون و 900 هزار نفر می رسد. جمعیت شهری ما حدود 5 میلیون و 42 هزار نفر خواهد شد و جمعیت 10 سال به بالای استان نیز به 2 میلیون و 901 هزار مرد و 2 میلیون 854 هزار زن خواهد رسید.

وی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در سال 95، 42.1 درصد بوده اما به نظر می رسد در سال 96 این نرخ به 42.5 درصد می رسد و به تدریج افزایش خواهد یافت. در حال حاضر نیز نرخ بیکاری ما بالاتر از میانگین کشوری است. بر این اساس جمعیت فعال استان به 2 میلیون 510 هزار نفر در سال 1400 می رسد.

جمشیدی با اشاره به افزایش تعداد افراد جویای کار تا سال 1400 بیان کرد: تا افق برنامه حدود 320 هزار نفر افزایش تعداد عرضه شوندگان جدید به بازار کار خواهیم داشت. این به صورت سالانه افزایشی 60 هزار نفری دارد. برای نرخ بیکاری دو نوع هدفگذاری وجود دارد که 13.2 درصد امسال را به 7 درصد به صورت تدریجی برسانیم و هر سال 87 هزار نفر شغل ایجاد کنیم. یعنی هم نیروهای کار جدید و هم بیکاران قبلی به بازار کار وارد می شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی اضافه کرد: هدفگذاری دوم این است که به دلیل وجود بیکاران انباشته شده که سال گذشته 290 هزار نفر بوده اند، امسال 160 هزار نفر اشتغال ایجاد کنیم و در سال 96 نرخ بیکاری را به شدت کاهش دهیم. این باز هم به همان 7 درصد می رسد. مجموعا باید 433 هزار شغل ایجاد شود.

وی تاکید کرد: با این کار، نرخ بیکاری در سال 96 به 8.4 درصد خواهد رسید. این رقم در سال 95، 13.2 درصد بود. سناریوی سوم هم این است که گزینه بینابین را در نظر بگیریم. با این کار باید امسال بتوانیم 123 هزار شغل ایجاد کنیم که نرخ بیکاری به 10.1 درصد کاهش خواهد یافت. 

جمشیدی با بیان اینکه حدود 49 هزار نفر در بخش کشاورزی و 126 هزار نفر در بخش صنعت استان در حال فعالیت هستند، گفت: باید در نظر داشت سرمایه مورد نیاز برای ایجاد اشتغال در کشاورزی به ازای هر نفر 152 میلیون، در بخش صنعت 258 میلیون و در بخش خدمات 80 میلیون تومان است.

وی اظهار کرد: تصمیماتی در خصوص تجارت خارجی نیز گرفته شده و باید در سال پایانی به 3.4 میلیارد دلار برسد و در سال های آینده باید 12 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم. کشور به دنبال کاهش 4 درصدی بیکاری در پایان برنامه است. در واقع باید حدود 87 هزار شغل به صورت سالانه ایجاد شود که در این صورت در هر سال 12 درصد نرخ بیکاری استان کاهش خواهد یافت و در پایان برنامه این نرخ به 7 درصد می رسد.

جمشیدی با اشاره به برنامه ریزی برای دریافت اعتبارات استانی خاطرنشان کرد: سهم اعتبارت عمرانی استان های کشور در سال 96 افزایش داشته و 35 درصد رشد داشته است که فرض برنامه بر این است که این افزایش ادامه خواهد یافت. فرض را بر این گرفته ایم که این سهم در استان نیز افزایش داشته باشد. بر این اساس کل منابع استان 7500 میلیارد تومان در سال های برنامه خواهد بود.

وی تصریح کرد: ما علاوه بر این اعتبارات، 7500 میلیارد تومان نیز از سایر منابع خواهیم داشت. با این برنامه ریزی های انجام شده همه برنامه های عملیاتی مشخص گردیده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: