• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 967-6791-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

شهردار مشهد:

به دنبال توسعه گردشگری و افزایش حضور زائر در مشهد هستیم

شهردار مشهد گفت: ما به دنبال توسعه گردشگری و افزایش حضور زائر در شهر مشهد هستیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، قاسم تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه گردشگری و میراث فرهنگی در کشور جدی گرفته نشده است، اظهار کرد: می‌توان از حضور زائران و گردشگران در مشهد برای بازدید از مکان‌های تاریخی بهره گرفت.

وی با بیان اینکه مشهد دارای ویژگی‌های منحصر به‌فردی است، اظهار کرد: اولین میراث این شهر مقدس را باید حرم مطهر امام رضا (ع) دانست که همچون خورشید می‌درخشد البته در کنار آن ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارد که متأسفانه مغفول مانده است و می‌تواند همچون ستاره در اطراف بدرخشند.

شهردار مشهد افزود: میراث‌های فرهنگی دیگری همچون فردوسی، شیخ طوسی، شیخ طبرسی، اخوان ثالث، دکتر شریعتی، استاد مطهری و پیر پالان دوز در این شهر وجود دارد اما متأسفانه نتوانستیم بیش از 27 میلیون زائر داخلی و خارجی که سالانه به مشهد سفر می‌کنند را برای بازدید به این مکان‌ها تشویق کنیم.

تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه امروز ماندگاری زائر در مشهد مقدس تنها 2.5 روز است، بیان کرد: امروز تمام دنیا به دنبال افزایش ماندگاری گردشگر هستند اما در مشهد مقدس ماندگاری زائر رو به کاهش است.

شهردار مشهد مقدس تصریح کرد: متأسفانه به‌طور کلی در کشور موضوع میراث فرهنگی و گردشگری جدی گرفته نشده است و از طرفی بدنه این سازمان پویا نیست و هنوز سنتی فکر می‌کنند در حالی که باید خود را با دنیای امروز تطبیق دهند و از ابزار مدرن برای فرهنگ‌سازی بهره بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ بازدید موزه توسط زائران و گردشگران باید مورد توجه قرار گیرد و این مهم نیز اول باید از مجاوران آغاز شود. موزه‌ها باید جاذبه‌هایی را داشته باشد که مردم به دیدن آنها مشتاق شوند.

شهردار مشهد ادامه داد: امروز توسعه موزه‌های شخصی در جهان با استقبال فراوانی مواجه شده است و ما در شهرداری مشهد مقدس آمادگی کمک به این کار جدید را داریم البته شاید این اقدامات برای اداره کل میراث فرهنگی از نظر مالی سودی نداشته باشد اما در نهایت سبب جریان نقدینگی در شهر می‌شود.

تقی‌زاده خامسی با اشاره به عوارض هتل‌های شهر مشهد گفت: امروز همان‌گونه که باید به فرهنگ گردشگری توجه شود باید به فرهنگ عوارض شهری نیز توجه شود و نمی‌شود که هتل‌ها زباله تولید کنند اما عوارض خود را پرداخت نکنند.

شهردار مشهد اظهار کرد: ما به دنبال توسعه گردشگری و افزایش حضور زائر در شهر مشهد هستیم و در این راه نیز بضاعت کمی داریم که در کنار شما دوستان خواهیم بود.

در این دیدار محمدرحیم رهنما، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار کرد: امروز 14 خانه تاریخی در مرکز شهر وجود دارد که 2 خانه تملک، 2 خانه در حال تملک و 10 خانه نیازمند تملک و بازسازی است و این موارد نیازمند همکاری مشترک شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ارتباط و همکاری شهرداری مشهد و اداره کل میراث فرهنگی استان می‌تواند در راستای توسعه شهر مشهد بسیار مفید باشد.

رهنما اظهار کرد: اگر مشکل گردشگری در شهر مشهد کنترل شود، بسیاری از مشکلات شهروندان نیز حل می‌شود. امروز بافت تاریخی شهر مشهد در حال بزرگ شدن است و از توان شهرداری در حفاظت این بافت و بناها استفاده می‌کنیم تا با مشارکت شهرداری حفاظت بهتری انجام بدهیم.

وی با تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سه حوزه ماموریت سازمانی، خواستار همکاری و مساعدت بیشتر شهرداری در حوزه توس، آرامگاه فردوسی، بافت قدیمی پیرامون حرم، واحدهای اقامتی، جذب و ماندگاری بیشتر زائران و گردشگران، توسعه و ترویج صنایع دستی استان به ویژه در مشهد و تشکیل کمیته مشترک شهرداری و میراث فرهنگی شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: