• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-4384-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

مدیرکل پست استان خبر داد

جابه‌جایی 187 هزار امانت از ابتدای سال تاکنون در استان

مدیرکل پست خراسان رضوی از جابه‌جایی 187 هزار امانت از ابتدای سال تاکنون در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد شفیعی صبح امروز در نشت خبری به مناسبت روزجهانی پست در این اداره کل اظهار کرد: شبکه پست یک شبکه مردمی است و خدماتی که ارائه می‌کند، رویکردی مردمی دارد. در چند سال گذشته تغییرات اساسی در رویکردهای شرکت پست داشته‌ایم که نسبت به سنوات قبل تفاوت‌هایی دارد. علت این تغییرات این است که هدف ما منطبق کردن خدمات پستی با فناوری‌های نوین بوده است تا یک نوع هماهنگی و تطبیق در فعالیت‌های پستی انجام ‌شود.

وی ادامه داد: ما نباید به پست سنتی فکر کنیم و اساسا  جامعه این نوع خدماتی که در گذشته وجود داشته را بر نمی‌تابد. در این راستا رویکرد جدید شرکت پست حول چند محور خلاصه می‌شود.

مدیرکل پست خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از رویکردهای که در شبکه پست اخیر پا گرفته و به عنوان یک راهبرد اساسی تلفی می‌شود،پست لجستیک است، عنوان کرد: اگر ما انتظار آن را داریم که مردم در حوزه خدمات پستی همان رفتار 20 سال گذشته را داشته باشند،توقعی غیرقابل قبول است.

شفیعی با اشاره به اینکه پست لجستیک در واقع تبدیل خدماتی است که جنبه اشیا و کالا به خود گرفته و جابه‌جایی محصول را از محل موسسات تولید کننده تا گیرنده بر عهده می‌گیرد، تصریح کرد: پست لجستیک اختصارا هرگونه سفارش، انبار، رهسپاری و تولید محصولات فیزیکی از ابتدا تا انتها را در شبکه پست طراحی می‌کند و کار جابه‌جایی را نیز انجام می‌دهد.

وی در خصوص پروژه «جی‌نف» خاطرنشان کرد: یکی از پروژه‌‌های اقتصاد مقاومتی که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز مورد تایید قرار گرفته و تایید شده و در حال حاضر در استان انجام می‌شود، همین پست جی نف است.

مدیرکل پست خراسان رضوی گفت: هدف جی‌نف این است که هر ایرانی که دارای کد ملی منحصر به فرد است، یک نشانه‌ای استاندارد تعریف شده را هم داشته باشد. این طرح به صورت آزمایشی در 7 استان اجرایی شده که یکی از این استان‌ها خراسان رضوی محسوب می‌شود.

شفیعی اظهار کرد: امسال هم چند شهرستان برای اجرای این طرح به مرکز استان اضافه شده و باید کلیه دستگا‌های دولتی و واحدهای که به این خدمات نیاز دارند، باید داشتنآدرس استاندارد پستی را که آدرس استاندارد ملی است را مورد توجه قرا دهند.

وی ادامه داد: خوشبختانه از حدود 3 میلیون و 600 هزار مکانی که ما در استان داریم، حدود 3 میلیون مکان آماده‌سازی آن فراهم شده و برداشت اطلاعات آن نیز صورت گرفته است.

مدیرکل پست خراسان رضوی افزود: متاسفانه در حال حاضر وجود آدرس‌های متناقص و پراکنده یکی از معضل‌های اصلی دستگاه‌های اجرایی است.

شفیعی با اشاره به اینکه جی‌نف تجربه‌ای است که کشورهای استرالیا، آفریقای جنوبی و... آن را اجرایی کرده‌اند که این امر همکاری حدود 15 دستگاه را مطالبه می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر این ارتباط در کشور ایران در حال انجام است. تصور ما این است که سال 96، سال پایان فاز اصلی پروژه جی‌نف در کشور باشد. یکی از پروژه‌های که خوشبختانه پایه واساس کار شفاف‌سازی در حوزه املاک را می‌تواند انجام‌دهد و شرکت‌های پست متولی انجام آن باشند، پروژه «سیماک» است که سامانه‌ یک‌پارچه ملی املاک کشور است.این پروژه در واقع بیشتر کاربرد آن را در روستا‌ها را شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مبارزه با زمین‌خواری و مالکیت کاری سخت است. در این میان استعلامات میان دستگاهی در قالب پروژه سیماک تعریف شده است. در این سامانه تمام اطلاعات دستگاه‌ها در قالب یک ارتباط الکترونیک تعریف می‌شود و هر فرد ساکن در روستا می‌تواند تمام استعلامات خود را از طریق این سامانه انجام دهد و مجوزهای خود را نیز دریافت کند.

مدیرکل پست خراسان رضویتصریح کرد: در نهایت دولت تصمیم گرفت مشابه اغلب کشورهای دنیا پست جمهوری اسلامی ایران را ملی اعلام کندو صددرصد سهام آن را  دولتی محسوب کند. این امر اواسط سال گذشته اتفاق افتاد و برابر آیین‌نامه‌ای که آماده شده است، تمام کسانی که به گونه‌ای در حوزه خرید و فروش اینترنتی فعالیت دارند، بایستی نسبت به انجام فعالیت‌ها و فرایندهای قبول یعنی پذیرش کالا، ارسال کالا، توزیع کالا و همچنین مدیریت منابع مالی از کانال پست پیگیر باشند.

شفیعی با بیان اینکه پست به عنوان یک درگاه ملی خدمات در حوزه داخلی و بین المللی تعریف شده، عنوان کرد: این امکان در گذشته وجود نداشت و تقریبا این اقدامی که صورت گرفته با توجه به اینکه رویکرد آینده جامعه به سمت خرید و فروش اینترنتی است. تصور این است که بتوانیم یک ساماندهی را در خرید و فروش اینترنتی و خریدهای که در فضاهای مجازی صورت می‌گیرد را ساماندهی کنیم. 

وی ادامه داد: گام اول آن را سازمان صنعت، و معدن و تجارت در اعطای نشان اعتماد برداشته است. ما در 6 ماهه اول سال 96، 23 میلیون مرسوله جابه‌جا کردیم. با توجه به ترافیک و محصولاتی که در استان جابه‌جا شده، سرانه استان خراسان رضوی نسبت به میانگین کشور یک مرسوله در کشور بالاتر از میانگین کشور است.

مدیرکل پست خراسان رضوی افزود: رشد ترافیک ما در 6 ماهه اول سال نسبت به سال گذشته 14 درصد است در حالی که کشور کمتر از این عدد را داشته است.

شفیعی اظهار کرد: ما 50 درصد رشد را در حوزه جابه‌جایی محصولات عادی در 6 ماهه اول سال جاری داشتیم که این به این معناست که 50 درصد محصولات ما بخش قابل توجهی از محصولات عادی بوده است.

وی با بیان اینکه ما به سمت ساده‌سازی خدمات پیش می‌رویم، تصریح کرد: همچنینجابه‌جایی رشد محصولات عادی ما به بقیه سرویس‌ها افزایش داشته، به طوری که از این 23 میلیون محصول جابه‌جا شده در این 6 ماه، حدود 14 میلیون آن محصولات عادی بوده است. در 6 ماهه سال جاری حدود 800 کارت هوشمند را توزیع کردیم و یا ثبت‌نام از متقاضیان کارت هوشمند درواحدهای پستی استان شکل گرفته است.

مدیرکل پست خراسان رضوی گفت: در این حوزه حدودا ما 15 درصد رشد ترافیکی داشتیم که البته با احتساب باقی سرویس‌ها متوسط رشد ترافیکی ما در این 6 ماه 14 درصد بوده است.

شفیعی تاکید کرد: در حوزه پوشش جمعیتی پست، ما وضعیت نسبتا مناسبی را در مقایسه با کشور نداریم و کشور به ازای هر6200 نفر یک واحد پستی دارد. در استان به ازای هر 8800 یک واحد پستی قرار گرفته است؛ به این معنا که ما هنوز نیازمند ایجاد واحدهای پستی هستیم.

وی ادامه داد: حدود 50 درصد از واحدهای پستی ما واحدهای بخش خصوصی در شهرها و حدود 40 درصد از واحدهای پستی در روستاها تشکیل شده است. دلیل آن این است که بخش خصوصی معمولا رغبت نمی‌‌کند در روستا ورود پیدا کند. به دلیل این که روستاها هنوز زیان‌دهی دارد و بخش خصوصی ترجیح می دهد وارد این حوزه شود.

مدیرکل پست خراسان رضوی ادامه داد: یکی از مسائلی که در قانون 5 ساله برنامه ششم و در قانون شرکت ملی پست تصویب شده است، این است که دفاتر ICT روستایی ایجاد کنیم که مسئولیت آن با پست استان لحاظ می‌شود.

شفیعی افزود: ما تا پایان سال باید 20 دفتر ICT روستایی را در سطح استان ساماندهی کنیم و بخشی از تجهیزات آن به استان وارد شده که عملا این دفاتر روستایی نقطه اتصال خدمات روستایی با دستگاه‌های اجرایی در کلان کشورها خواهند بود. اگر این دفاتر تا پایان سال به جمع واحدهای پستی اضافه شود، پوشش جمعیتی ما بهبود خواهد یافت.

وی اظهار کرد: سرانه ترافیک به ازای هر واحد پستی در استان 32 هزار مرسوله بوده در حالی که این تعداد در کشور 19 هزار مرسوله است.

مدیرکل پست خراسان رضوی عنوان کرد: یک الزامی که در قانون تشکیل شرکت‌ ملی پست ایران گذاشته شده، این است که هر شهروند و خانواده ایرانی می‌توانند یک کارت پوشه‌ای مشابه با ایمیل تشکیل بدهند که کل خدمات با این شهروندان در قالب آن پوشه تعبیر می‌شود.

شفیعی با اشاره به اینکه ما شاید در آینده نیاز به باجه‌های پستی نیاز نداشته باشیم، تصریح کرد: یعنی جمعیت عریض و طویلی که به واحدهای پستی مراجعه می‌کنند، شاید به صفر برسد سمت و سوی شرکت پست به سمت انعقاد قرار داد با دستگاه‌های خدمات‌رسان و دستگاه‌های اجرایی و واحدهای که نیاز به خدمات پستی دارند است.

وی عنوان کرد: علت افزایش درآمد ما در در حوزه قراردادی و کاهش درآمد ما در حوزه باجه‌ای نیز ناشی از آن است که نیاز مردم به باجه‌ها به  اشکال مختلف تامین می‌شود که نیاز به مراجعه به پست نداشته باشد.

مدیرکل پست خراسان رضوی ادامه داد: زیرساخت‌ها و امکانات پروژه سیماک خریداری شده و آماده است که به زودی پروژه سیماک را نیز راه‌اندازی خواهیم کرد.

شفیعی افزود: ما بعد از تهران بالاترین ترافیک و تراکنش  در خرید و فروش اینترنتی را داریم که از همه استان‌ها به استثنای تهران بالاتر است. خوشبختانه ماهانه رشد ترافیک در بخش خرید و فروش اینترنتی در حال افزایش است.

وی گفت: همچنین 670 هزار تراکنش در 6 ماهه سال جاری رخ داده است که61 درصد رشد نسبت به 6 ماهه اول سال گذشته داشته است. ما 430 دفتر پیشخوان دولت در استان داریم و حدود 2000 شریکو همکارتجاری در اختیار داریم که در استان به ما کمک می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: