• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-8287-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

دبیر اجرایی بخش عکس سوگواره:
«سوگواره بین‌المللی عکس نگاه عاشورایی» به دنبال تبیین هنری واقعه کربلاست

دبیر اجرایی بخش عکس «سوگواره بین‌المللی عکس نگاه عاشورایی» گفت: این سوگواره به دنبال تبیین هنری واقعه کربلاست.

زهرا ابراهیمی افتخاری در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: رویداد قیام حسینی و وقایع جانسوز ایثار و شهادت امام حسین(علیه السلام) و یاران وفادارش، آنچنان بر قلب‌ها تاثیر گذارده که پس از گذشت چهارده قرن از آن حادثه عظیم، غبار کهنگی و فراموشی را بر خود ندیده است. گویی هرسال با حلول هلال محرم، خون پاک شهیدان کربلا، در رگ های تاریخ جوششی تازه می یابد و عاشقان دلسوخته را شوریده تر و تشنگان حقیقت را شیفته تر می سازد. 

وی ادامه داد: از این رهگذر، هنرمند می‌کوشد تا با الهامات مذهبی به تببین شکل‌های هنری این حادثه پرداخته و با ایجاد رابطه عمیق بین ریشه‌های اصلی و خاستگاه واقعه، با اثر هنری خویش رابطه‌ای ناگسستنی ایجاد کند. 

دبیر اجرایی بخش عکس «سوگواره بین‌المللی عکس نگاه عاشورایی» عنوان کرد: هنر و فرهنگ عاشورا هنر احیاگری است، حیات جاوید است و بازخوانی و بازشناسی و نوشتن اندیشه عاشورایی، اندیشه انقلابی است و اندیشه انقلابی، نوآوری و خلاقیت می‌طلبد. 

ابراهیمی افتخاری تصریح کرد: در فرهنگ و هنر ایرانی نقش عاشورا چه در گذشته در زمینه هنر قلم زنی و فلز کاری از جمله زره ها، شمشیر، البسه، ظروف، نگارگری و چه در هنر نمایشی تعزیه خوانی که مهم ترین آن‌ها به شمار می‌رود مشهود است. در فضای هنر معاصر، هنرمند بیانگر و تعالی خواه، در جست و جوی راهی برای رسیدن به شور انسانی است و با مراجعه به تفکر فرهنگ عاشورایی می تواند زبان و بیانی جدید را در هنر معاصر جهان ارایه دهد.

وی افزود: موسسه آموزش عالی فردوس مشهد با تکیه بر این مستندات و اندیشه‌ها از سال 1393 و با رویکردی متفاوت قدم در این مسیر نهاده و هر ساله شاهد نتایج پر باری در این زمینه به شمار می‌رود. همچنین از اقدامات سوگواره سراسری نگاه عاشورایی در چهارمین سال برگزاری، می‌توان افزودن بخش المان  را به این رویداد فرهنگی، با پشتیبانی موسسه آموزش عالی فردوس عنوان کرد.

دبیر اجرایی بخش عکس «سوگواره بین‌المللی عکس نگاه عاشورایی» در بیان اهداف این رویداد خاطرنشان کرد: موسسه آموزش عالی فردوس با هدف مفهوم غنی عزاداری و فرهنگ عاشورایی و مشاهده و مشارکت علاقه‌مندان در دوره‌های گذشته در سوگواره سراسری نگاه عاشورایی می کوشد جلوه‌های ناب از عشق و دلدادگی مردم ایران و مراسم عزاداری حضرت ابا عبدا... را به تصویر کشیده و بر پایه آرمان همیشگی خود، جنبش فرهنگی دیگری برگزار کرده و موج مثبتی در جامعه هنری بیافریند.

ابراهیمی افتخاری عنوان کرد: همچنین موسسه آموزش عالی فردوس در نظر دارد هر دو سال با افزودن بخشی دیگر به این سوگواره فرهنگی مصمم‌تر و همچون گذشته با رویکردهای متفاوت این مسیر مهم را ادامه دهد.

وی با اشاره به برگزاری اولین دوره سوگواره عکس «نگاه عاشورایی» گفت: اولین دوره سوگواره نگاه عاشورایی در سال 1393 به صورت استانی برگزار شد که در این دوره  تعداد 320  تک عکس دریافت شد که طی مرحله اول داوری 31 تک عکس توسط داوران این دوره از سوگواره جناب آقایان کیارنگ علایی، مسعود توجهی و مهدی فاضل انتخاب شد.

دبیر اجرایی بخش عکس «سوگواره بین‌المللی عکس نگاه عاشورایی» اضافه کرد: نمایشگاه این دوره در تاریخ 8 تا 11 آذر ماه 1393 در محل نگارخانه سلطان علی مشهدی برگزار شد و از تعداد 31 تک عکس، 5 تک عکس توسط داوران مورد تقدیر قرار گرفت.

ابراهیمی در ادامه با اشاره به برگزاری دومین دوره سوگواره عکس «نگاه عاشورایی» گفت: دومین دوره سوگواره در سال 1394 به صورت استانی برگزار شد که در این دوره تعداد 532 تک عکس دریافت شد که طی مرحله اول داوری 42  تک عکس توسط داوران جناب آقای مرتضی لطفی، مهدی زابل عباسی و شرمین نصیری انتخاب شد. نمایشگاه این دوره در تاریخ 10 تا 18 آذر ماه 1394 در  محل نگارخانه استاد حسین ترمه‌چی برگزار شد و از تعداد  42 تک عکس، 8 تک عکس مورد تقدیر توسط داوران قرار گرفت. 

وی در خصوص سومین دوره سوگواره عکس «نگاه عاشورایی» نیز اظهار کرد: در این دوره سوگواره به صورت ملی و با شرکت چندین هنرمند از کشورهای خارجی برگزار شد و تعداد  2845 تک عکس دریافت شد. در این سال سوگواره عکس در دو بخش عکاسی با دوربین حرفه‌ای و عکاسی با موبایل برگزار شد که طی مرحله اول داوری تعداد 92 تک عکس انتخاب شد.

دبیر اجرایی بخش عکس «سوگواره بین‌المللی عکس نگاه عاشورایی» افزود: در بخش دوربین حرفه‌ای آثار منتخبین توسط داوران جناب آقای مرتضی لطفی، مهدی رضوی و جاوید تفضلی و در بخش تلفن همراه عطا رنجبر، مهران میرزایی و حمید سبحانی انتخاب شد.

ابراهیمی تصریح کرد: نمایشگاه این دوره در تاریخ 22 آبان ماه 95 تا  26 آبان ماه 95 در محل نگارخانه فردوسی مشهد برگزار شد که از تعداد 92 اثر، به نمایش گذاشته سه عکس در بخش دوربین و سه عکس در بخش موبایل مورد تقدیر قرار گرفت.

وی در خصوص محورها و آیین نامه چهارمین دوره سوگواره بین‌المللی عکس «نگاه عاشورایی» اظهار کرد: محورهای این دوره سوگواره عبارتند از:
رویداد های مرتبط با ایام محرم و صفر
مراسم‌ها، عزاداری‌ها و... در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای جهان 
آیین‌های بومی و مذهبی 
شهدا و مدافعان حرم 
شامل خانواده شهدا، شهدا، تشیع شهدا، رزمندگان
پیرغلامان
سالمندانی که از جوانی تا پیری به سالار شهیدان ارادتمند هستند.
محورها و موضوعاتی که علاوه بر عزاداری ابا عبدا... بیانگر فرهنگ عاشورایی باشد و در غیر ایام محرم و صفر عکاسی شده باشند نیز قابل قبول است.
دبیر اجرایی بخش عکس «سوگواره بین‌المللی عکس نگاه عاشورایی» تصریح کرد: آیین‌نامه شرکت در این سوگواره عبارتند از:
شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه ای در این سوگواره آزاد است.
هرعکاس می‌تواند حداکثر پنج اثر (شامل تک عکس یا مجموعه عکس) ارسال کند.
هر مجموعه عکس، یک اثر محسوب می‌شود.
مجموعه عکس‌های ارسالی می‌تواند بین دو تا هفت فریم باشد.
نوشتن statement  برای مجموعه عکس‌های ارسالی الزامی است.
جشنواره تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است و پذیرش عکس‌های خارج از عرف اسلامی امکان پذیر نیست.
عکس‌های ارسالی باید با ضلع بزرگ 1024 پیکسل و با رزولیشن 72dpi ارسال شوند، در صورت انتخاب داوران، فایل عکس‌ها با سایز بزرگ باید نزد عکاس وجود داشته باشد.
شرکت‌کنندگان می‌توانند تک عکس ها یا مجموعه عکس‌های خود را از طریق پست الکترونیکی به آدرس Info@negaheashourai.ir  ارسال کنند.
شرکت‌کنندگان باید آثار خود را حداکثر تا پایان روز 21/7/96 از طریق ایمیل سوگواره ارسال نمایند و طبق  ضوابط و قوانین مهلت ارسال اثار تمدید نخواهد شد .
عکس‌ها باید به صورت فایل  JPG ارسال شود.
statement   مجموعه عکس ها باید به صورت یک فایلword ارسال شود.
جهت ثبت نام تا تاریخ 21/7/96 از طریف سایت www.negaheashourai.ir/ اقدام فرمایید .ثبت نام تمامی  شرکت کنندگان الزامی است. 
همچینین مشخصات فردی شرکت کننده از قبیل (نام و نام خانوادگی (فارسی و انگلیسی)، تاریخ تولد, شماره  ملی, شهر محل سکونت, شماره تماس (ثابت. همراه) آدرس محل سکونت و کد پستی) همراه با کد رهگیری که  پس از ثبت نام در سایت دریافت مینمایید درقالب فایل/ pdf  Word ارسال شود.
عکس‌های ارسالی می بایستی در دو سال اخیر ثبت شده باشند.
به دلیل مستند بودن موضوع، ویرایش عکس ها نباید منجر به مخدوش شدن جنبه اسنادی عکس ها گردد. 
داشتن واتمارک، تاریخ، ساعت، قاب و پاسپورتو در آثار ارسالی باعث حذف اثر در اولین مرحله داوری خواهد بود.
شرکت کنندگان در جشنواره به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می شود مسئولیت هرگونه ادعا در مورد  مالکیت اثر از عهده سوگواره خارج است. برگزار کننده حق استفاده از آثار ارسالی را برای مصارف کاملا فرهنگی خواهد  داشت و در صورت ایجاد منفعت مالی، طبق قراردادی رسمی حق الزحمه مالک اثر پرداخت خواهد شد. همچنین  تمامی  آثار نمايشگاه در دو بخش عکاسي دوربین و عکاسي موبایل در کتاب نفیس چهارمین سوگواره بین المللی نگاه عاشورايي به چاپ خواهد رسید و یک نسخه از این کتاب به تمامی برگزیدگان سوگواره اهدا خواهد شد .
آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب نمایشگاهی حرفه ای در نگارخانه جهاد دانشگاهی مشهد در آذر ماه  سال 96 به نمایش گذاشته خواهد شد.
به هنرمندانی که آثارشان به نمایشگاه راه یابد ، گواهی شرکت در جشنواره و حق تالیف برای هر اثر پذیرفته شده به مبلغ 000/400 ریال  تقدیم خواهد شد
تصمیم گیری درباره موارد از پیش بینی نشده بر عهده دبیر خانه سوگواره است.
ارسال آثار به معنی پذیرش تمامی مقررات این سوگواره است.

وی افزود: داوران «چهارمین سوگواره بین المللی عکس "نگاه عاشورایی» عبارتند از: دکتر محمد ستاری ( دانشیار دانشکده هنر دانشگاه تهران )، فرامرز عامل بردبار ( دبیر رسمی عکس روزنامه قدس )، مهدی رضوی ( عکاس و مدرس عکاسی)، کیارنگ علایی ( مدرس عکاسی در مراکز آموزش عالی مشهد ) و مرتضی لطفی  (مدرس عکاسی در مراکز آموزش عالی مشهد ).

ابراهیمی گفت: جوایز چهارمین سوگواره بین‌المللی عکس نگاه عاشورایی در بخش دوربین به شرح زیر است:
مقام اول : تندیس و لوح  سوگواره + سکه تمام بهار آزادی
مقام دوم : تندیس و لوح سوگواره +  نیم سکه تمام بهار آزادی
مقام سوم : تندیس و لوح سوگواره + ربع سکه تمام بهار آزادی
عکس برگزیده بخش تلفن همراه: تندیس و لوح سوگواره+ نیم سکه بهار آزادی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: