• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-9187-5
  • خبرنگار : 15137
  • منبع خبر : ----

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان‌رضوی:

اقتدار کاریزماتیک امام(ره) براساس اخلاق بود

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان‌رضوی گفت: اینکه پیامبر(ص) در طول عمر خود، محور کلیدی مکارم اخلاق بودند واقعیتی است، همان‌طور که اقتدار کاریزماتیک امام(ره) نیز براساس اخلاق بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید کمال‌الدین حسینی امروز 18 مهرماه در آیین افتتاح هفتمین اردوی فرهنگی-آموزشی «طریق جاوید» که در محل سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص اثرگذاری پیام برای مخاطبان اظهار کرد: در انتقال پیام، با دو تکنیک استدلال پیام یک جانبه و دو جانبه روبرو هستیم. پیام باید دارای استدلال دو جانبه باشد. امروز نه تنها صداوسیما، اساتید و روحانیون بلکه از منابع متعدد پیام، از جمله کرسی‌های آزاداندیشی پیام‌های متعددی منتقل می‌شود.

حسینی با بیان اینکه امروز با شکسته شدن مرزهای فرهنگی، تکنیک استدلال پیام یک جانبه اثرگذار نخواهدبود، عنوان کرد: بر همین اساس، باید اصول علمی انتقال پیام را رعایت کنیم تا با اثرگذاری مطلوب همراه باشد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان‌رضوی در ادامه عنوان کرد: در همین خصوص اثرگذاری و نفوذ اجتماعی از جمله عوامل موثر در انتقال پیام به نحوی مطلوب که جزء اصلی آن متابعت است. این فرایند اجتماعی از ساختار قدرت برخوردار است و  اگر در هر صورت قدرت وجود نداشته باشد، تبعیتی نیز وجود نخواهد داشت.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان‌رضوی افزود: «الگو سازی و همانند سازی» از دیگر عوامل موجود در انتقال مطلوب پیام، که جز اصلی آن جذبه و شخصیتی که دارای جاذبه است، حائز اهمیت خواهد بود، حتی اگر پیام مورد نظر دارای جاذبه نباشد و سومین عامل، عامل «درونی شدن» که جز اصلی آن قابلیت قبول رفتار، اعتقاد و باور قلبی به یک پیام و گفتار است.

در ادامه، حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم لطفیان، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی نیز طی سخنانی عنوان کرد: تبیین شخصیت امام(ره) در آینه گفتار دیگران قابل تامل خواهد بود. پیام شخصیت‌هایی که تا حدودی صهیونیست و اهل آلمان هستند جالب توجه است، چرا که عنوان می‌کنند رهبری جمهوری اسلامی به گونه‌ای صحنه تحولات را مدیریت می‌کند که باورمان شده که او از ماورا الهام می‌گیرد. کسانی که اعتقادی به ماورا و سرای دگیر ندارد اما در چهره امام راحل چیزی را می‌بیند و این مسئله را بر زبان جاری می‌کند که امام(ره) از ماورا الهام می‌گیرد و حتی عنوان می‌کنند جمهوری اسلامی با اراده خود تکنولوژی برتر ما را به چالش فراخوانده است.

وی ادامه داد: حتی اظهار می‌کنند «امام(ره) در دشمنی با ما نیز اخلاص داشت» و حتی دشمن اقرار می‌کند «امام(ره) در زندگی با خدا معامله کرد». 

لطفیان اظهار کرد: این مفاهیم که زبان دشمن ما بیان می‌شود در واقع خبرهای مهمی است که از درک آن عاجز هستیم و یا توان درک این اطلاعات را نداریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی عنوان کزد: مقام معظم رهبری هم سخنی در خصوص امام(ره) دارند که عنوان می‌کنند «امام(ره) مظهر «دینداری، دانایی و دلیری» و «شجاعت» و «درد مردم» بود. اگر این موضوع درک شود و این چهار اصل که برگرفته از سیره امام(ره) است مدنظر قرار گیرد، بسیاری از مشکلات خود و جامعه ما حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه کاری که رهبری در جامعه باید انجام دهد، تحکیم عقاید یک جامعه، استحکام گزاره‌های اخلاقی و گسترش دانایی در جامعه در حوزه احکام شریعت است، خاطرنشان کرد: در حوزه مرجعیت امامت نیز می‌توان گفت: جریان ولایت و رهبری به گونه‌ای است که تاریکی خلقت را پاک، فکر و رفتارهای جامعه را اصلاح می‌کند و گزاره‌های اخلاقی را وارد حامعه کند.

لطفیان در بخشی دیگر از گفته‌های خود، در خصوص تفاوت مکارم و فضایل اخلاق تصریح کرد: اسلام به فضائل اخلاقی تاکید زیادی ندارد اما مکارم اخلاق در واقع خوبی‌هایی است که از انسان سر می‌زند و بدون توقع و پاداش است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی گفت: آنچه مهم و در جامعه کمتر نهادینه شده است، مکارم اخلاقی است و به معنای نهادینه شدن گزاره‌های اخلاقی در زندگی به صورت یک‌‌طرفه است و در واقع قله مکارم نام دارد. به عنوان مثال اولین تعبیر در منشور اخلاقی امام حسین(ع) این است که «در امور خیر از یکدیگر پیشی بگیرید.»

لطفیان اضافه کرد: این مفاهم اخلاق را در اندیشه ولایت، امامت و نبوت که قله این کار امام(ره) و وجود مقام معظم رهبری است، جست‌وجو می‌کنیم و با توجه به آن، باید جامعیتی به گزاره‌های اخلاقی که شامل گزارهای اخلاقی شکر، رضا، در ارتباط با خلق و... است، بدهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: