• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-11190-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

«صدای سکوت» چالشی برای تماشاگران

کارگردان نمایش «صدای سکوت» با بیان اینکه متن این نمایش دو سال زمان برد تا آماده شود، گفت: در ابتدا به دنبال واژه خاصی بودم تا به خاطر آن به اجرای یک نمایش ارزنده و مطلوب برسم.

احسان عاقل نویسنده و کارگردان این نمایش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه چندین بار داستان‌هایی در این خصوص تهیه اما مدام متن نمایش تغییر و بازنویسی شد، گفت: بعد از یک و نیم سال نمایشنامه تهیه و آماده شد.

عاقل با بیان اینکه کارگردانی نمایش پنج ماه زمان برد تا آماده اجرا شود، اظهار کرد: به‌رغم اینکه اصل نمایش دیالوگ، گفت و گو و شخصیت و دکور داشت اما در ادامه تمرین‌ها به این نتیجه رسیدم که در این نمایش کسی نباید صحبت و یا گفت و گو کند.

وی با اعلام اینکه بازیگران نمایش برای اجرای مطلوب صدای سکوت سه ماه تمرین مدام داشتند، بیان کرد: نمایش صدای سکوت توانست در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی حائز کسب مقام سوم کارگردانی و لوح تقدیر گردد.

کارگردان نمایش «صدای سکوت» با اشاره به اینکه متأسفانه در ابتدا مسیری که در فضاهای نمایش پیش می‌رفتیم آنچه می‌خواستم نبود به همین جهت بارها دیالوگ‌ها تغییر کردند، افزود: در بخش محتوایی نمایش نهایت به این نتیجه رسیدم که شاید در این جهان نباید کسی اجازه صحبت کردن داشته باشد به همین خاطر کلام از بازیگران گرفته شد.

وی با بیان اینکه درواقع خواستیم نشان دهیم که آدم‌ها آن‌قدر ناتوان و ضعیف شده‌اند که حتی اجازه صحبت کردن هم از آن‌ها گرفته شده است، اظهار کرد: با اجرای این نمایش به دنبال ایجاد چالش عمیقی برای مخاطبان نمایش بودیم تا بتوانیم جذبشان کنیم.

عاقل با اعلام اینکه تلاش شد با اجرای نمایش صدای سکوت جهانی با سؤال‌های بسیار مختلف برای مخاطب ایجاد شود، عنوان کرد: نمایش صدای سکوت پر از قصه‌هایی است که تماشاچی آن‌ها را باید کشف و برای خود طرح سؤال کند.

وی با اشاره به اینکه در این نمایش تلاش شد ظلم و تاریکی در این جهان و صدای نهان همه انسانها نشان داده شود، به وضعیت تئاتر کاشمر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تئاتر کاشمر از یک‌روند رو به رشدی برخوردار است.

نویسنده و کارگردان نمایش «صدای سکوت» با تأکید براینکه هر نمایشی نباید قابلیت این را پیدا کند که به روی سن رفته و اجرا شود، افزود: باید نمایش‌ها به‌گونه‌ای باشد که وقتی تماشاچی برای دیدن می‌آید از آمدن به سالن نمایش پشیمان نشود.

 وی عنوان کرد: هرچند می‌شود برند گروه نمایشی صدای سکوت را به‌گونه‌ای معرفی کرد که مردم برای دیدن نمایش حتی بلیت 50 هزار تومانی هم تهیه کنند اما این موفقیت زمانی حاصل می‌شود که چه نوع نمایشی را به چه کیفیتی در معرض دید عموم قرار دهیم.

عاقل وضعیت نمایش‌های کاشمر را از نظر کیفی مطلوب ندانست و گفت: بدون شک هر کس نمی‌تواند مدعی کارگردانی باشد.

وی با اعلام اینکه یک کارگردان خوب باید با فلسفه، اجتماع، جامعه، جغرافیا، روانشناسی و... به خوبی آشنا باشد، افزود: مجموعه‌ای از علوم مختلف در موفقیت کارگردان تأثیر بسیاری دارد.

 نویسنده و کارگردان نمایش «صدای سکوت» بیان کرد: تئاتر کاشمر با وجود اینکه پتانسیل‌های بسیاری وجود دارد اما هنوز به جایگاه اصلی خود نرسیده است.

عاقل در پایان گفت: نمایش صدای سکوت اولین نمایش پرفورمنس در تاتر روز این منطقه است که برروری صحنه می رود.

نمایش «صدای سکوت» منتخب بیست و هفتمین جشنواره تئاتراستانی خراسان رضوی از هجدهم مهرماه تا 28 مهرماه در کاشمر به روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: