• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-13486-5
  • خبرنگار : 15112
  • منبع خبر : ----

شن و ماسه مریخ از کجا می‌آید؟

مدارگرد اکتشافی مریخ ناسا باری دیگر به دانشمندان در کشف راز دیگری از سیاره سرخ کمک کرد؛ شن و ماسه در سطح مریخ از کجا و چگونه تولید می‌شود؟

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از زی نیوز، فضاپیمای MRO تصویری از مریخ ارسال کرد که در آن مکان احتمالی تولید دانه‌های شن و ماسه‌ در سطح مریخ نشان داده شده است.

این منطقه که توسط دوربین محتوایی گرفته شده مواد تیره‌ای را نشان می‌دهد که از لایه‌های تاریک واقع در بستر یک فرورفتگی نیم دایره‌ای نزدیک کرانه مناطق مرتفع جنوبی و مناطق پست شمالی برمی‌خیزند.

خطوط موجود در شیب رو به پایین از این ایده حمایت می‌کند که رسوبات تاریک از همان منطقه محلی سرچشمه می‌گیرد و تصادفا و توسط باد به آنجا نیامده‌اند و روی هم انباشته نشده‌اند.

طبق اعلام ناسا، دانه‌های شن که در مریخ و حتی سطح زمین تپه‌هایی را درست کرده‌اند، به دلیل نحوه حرکت آن‌ها خطرناک هستند. 
 
بادهای شنی قبل از برخورد با زمین و طی مسافتی به صورت افت و خیز دار از خاک هر سیاره برمی‌خیزد، این فرایند جهش ناگهانی نام دارد.
دانه‌های شن روی زمین غلط می‌خورند و یا به جریان باد می‌پیوندند، همچنین توسط سایر دانه‌های شن که به طور مشابه روی سطح در پروازند به حرکت درمی‌آیند. 

تمامی این فرایندهای تکراری با در هم شکستن دانه‌های شن آن‌ها را به صورت اشکالی کروی تبدیل می‌کند و با این کار قطعات کوچکتری تولید می‌شود که ذخایر عظیم غبار در سطح مریخ را تامین می‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: