• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-14186-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

آسمان خراش نانوماتریکس آینده

جهان ما پیوسته در حال تغییر است و سایه فناوری هر روز در زندگی ما بیشتر و بیشتر می شود. در این میان سرعت تغییرات فرهنگی و اجتماعی با سرعت نور برابر شده در نتیجه معماری نیز باید با این سرعت تغییر هماهنگ شود.در گذشته ارتباطات از طریق نامه و علامت‌ها بوده اما در چندین سال آینده این ارتباطات بسیار پیچیده‌تر و در مقیاس بزرگ‌تر خواهد بود اما معماری هنوز بر اساس چارچوب پیشین خود بوده و برای هماهنگ شدن با این پیشرفت باید شالوده آن تغییر یابد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ایولو، یکی از مشکلات جهان امروز ضایعات تولیدی در زمینه‌های مختلف از جمله ساخت و ساز است. برای کاهش این ضایعات روش‌های مختلف بازیافتی ارائه شده است.به طور مثال در منحتن نیمی از ساختمان‌ها قدیمی بوده واگر بخواهیم شهر با نیازهای امروزی هماهنگ شود بسیاری از ضایعات آن قابل بازیافت نخواهد بود.از دیگر مشکلات نوسازی در مناطق شهری امروزی، جمعیت زیاد و شلوغی آن است.

اما با استفاده از فناوری نانو در معماری امکانات جدیدی ایجاد خواهد شد و قابلیت تغییر و انتخاب زمان با توجه به رشد و نیاز جمعیت فراهم خواهد شد.در معماری با این روش اولین گام پوشش با نانوذرات است و گام دوم تغییر ذرات در طرح‌بندی با نیازهای جامعه و استفاده از ضایعات ساختمانی و ساکنین است.گام سوم نیز شامل تقلید از طبیعت و عملکرد انتخابی بر اساس فضاهای خالی با استفاده از رشد و تغییر آنها بر اساس اهداف مورد نظر کاربر خواهد بود. مرحله چهارم نیز این ساخته شهری به طور پیوسته موازی با تغییرات خاص فضایی بر اساس افزایش جمعیت شهرها باشد.

با استفاده از فناوری نانو تولید فضاهای مختلف سازگار با هر فضایی بر اساس نیازهای کاربر وبدون نیاز به نقشه‌کش‌ها میسر می‌شود.به طور مثال با تولد بچه‌ها در یک خانواده فضای مورد نیاز به منزل افزوده و بعد از اینکه فرزندان خانه را ترک می‌کنند برای کاهش مصرف انرژی و دیگر موارد این قسمت از آپارتمان از بین رفته و برای نیاز بعدی طراحی می‌شود.

با این روش در معماری نوعی جامعه جدید ایجاد می‌شود که مستقل از مکان است. خانواده‌ها و شرکت‌ها با باقی ماندن در همان مکان پیشین خود رشد کرده و تکامل پیدا می‌کنند و فضاهای موجود خود را با توجه به نیازهای فردی توسعه می‌دهند. در این مورد تعاریف خاصی برای طبقه‌ها، ساختمان‌ها، بلوک‌ها و محله‌ها وجود نخواهد داشت و شهر به یک مجموعه نامشخص از فضاهای وابسته به برنامه فضاهای خالی تبدیل می‌شود و فضاهای مورد استفاده مسکن ممکن است در زمان نیاز به فضاهای کاری یا فضاهای عمومی تبدیل شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: