• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-9887-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:

نگرش توحیدی در مکتب امام خمینی(ره) بسیار برجسته است

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: در مکتب و آثار امام(ره) نگرش توحیدی به خصوص توحید افعالی بسیار برجسته است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان ، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد واعظی، امروز 19 مهر ماه در دومین روز برگزاری اردوی فرهنگی، آموزشی طریق جاوید و در درس‌گفتار «ابعاد منظومه اخلاقی و معنوی امام خمینی(ره)»، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: معنویت‌گرایی با تاریخ‌بشر در آمیخته است و هر چه به گذشته بر می‌گردیم با اشکال مختلف معنویت‌گرایی مواجه می‌شویم البته امروزه نیز جلوه‌های مختلف این معنویت‌گرایی را مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: اعراض از دنیا، ترک لذات دنیا، تمرکز به قدرت‌های روحی انسان، سحر و جادو و ... از گونه‌ها و اشکال مختلف معنویت‌گرایی است، حتی در دنیای غرب هم این معنویت‌گرایی ظهور دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی بیان کرد: در عصر حاضر با اشکال متفاوت معنویت سکولار که وجه انسان‌گرایانه دارد و بر قدرت‌هایی همانند سحر و جادو تأکید دارد، روبه هستیم. 

رئیس دفتر مجمع عالی حکمت اسلامی قم با اشاره به معنویت سکولار، ابراز کرد:  بر30 درصد از فیلم‌های هالیوودی فضای معنویت سکولار حاکم است.

وی با بیان اینکه معنویت‌گرایی در هر زمان، وجهی از وجوه آدمی است، اظهار کرد: اخلاق و معنویت‌گرایی در اسلام نیز سابقه طولانی دارد که تبلورش در ادبیات و مکتوبات فلسفی و... دیده می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی با تأکید بر اینکه مکتوبات اخلاقی در سه دسته تقسیم می‌شود، بیان کرد: این سه دسته عبارتند از مکتوباتی که اخلاق را مطابق آیات و روایات معنی می‌کنند، اخلاق فلسفی و اخلاقی عرفانی؛ همچنین حجم قابل توجهی از مطالعات علمی را اخلاق و معنویت شکل می‌دهد.

رئیس دفتر مجمع عالی حکمت اسلامی قم با اشاره به شخصیت چند وجهی امام(ره) تشریح کرد: امام خمینی‌(ره) فردی متبحر در همه شاخه‌های علوم اسلامی بودند.

وی، یکی از ویژگی‌های رویکرد اخلاقی معنوی امام(ره) را اجتماعی بودن ایشان دانست و گفت: یکی از متمایزترین وجه مکتب اخلاقی و معنوی امام(ره)، اجتماعی بودن و وارد کردن این رویکرد به جامعه است. حتی تعهد اجتماعی و سیاسی امام در این رویکرد بروز ویژه‌ای دارد و در اواخر عمر امام خمینی(ره) نمود بیشتری داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی یکی دیگر از ویژگی‌های مکتب اخلاقی و معنوی امام(ره) را نوع نگاه ایشان به انسان دانست و بیان کرد: همان طور که نگاه به انسان در نظریه‌پردازی سیاسی، حوزه تعلیم و تربیت و... اهمیت ویژه‌ای دارد، در مکتب امام نیز این نگاه به انسان، دارای اهمیت خاصی است.

رئیس دفتر مجمع عالی حکمت اسلامی قم گفت: در نظام سیاسی به انسان به عنوان فردی صاحب حقوق نگاه می‌شود که این نوع نگاه در هر نظام سیاسی به احقاق حقوق افراد در جامعه کمک خواهد کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین واعظی ادامه داد: امام در منظومه اخلاقی و معنوی خود، انسان را دارای فطرت کمال‌طلب و خداطلبی می‌دانند.

وی توحید را یکی دیگر از ویژگی‌های منظومه معنوی و اخلاقی امام(ره) معرفی کرد و گفت: در مکتب و آثار امام(ره) نگرش توحیدی به خصوص توحید افعالی بسیار برجسته است. امام(ره) همه چیز را از خدا می دانستند لذا علت اینکه ایشان در مقابل استکبار می‌ایستادند، اعتقادشان به توحید افعالی و اتکا به خدای متعال بود چرا که اعتماد به توحید جزو باورهای بنیادین ایشان به شمار می‌رفت.

رئیس دفتر مجمع عالی حکمت اسلامی قم با اشاره به نکته بعدی در رویکرد اخلاقی و معنوی امام(ره) گفت: در بسیاری از کتب‌ اخلاقی برای دستیابی به فضایل و کنار زدن رذایل نسخه‌نویسی شده و دستورالعمل پیچیده‌ای در اختیار انسان قرار می‌گیرد که گاهی سال‌های طول خواهد کشید که این مراحل طی شود، ولی در مکتب اخلاقی و معنوی امام(ره) این مسیر طی نمی‌شود زیرا امام معتقد بودند که باید این انگیزه در گفتارهای اخلاقی افراد به وجود آید تا خودشان به دنبال تغییر و تحول بروند.

وی با اشاره به نقش امام در بیداری مردم، اظهار کرد: امام همانگونه که قبل از انقلاب باعث بیداری مردم و به ویژه جوانان شدند، بعد از انقلاب نیز در بیداری مردم نقش ویژه‌ای داشتند که باید گفت در این مسیر، بین امام و معلمان اخلاق تفاوت بارزی مشاهده می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین واعظی با تأکید بر ضلع بعدی در منظومه اخلاقی و معنوی امام(ره) ابراز کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های مکتب اخلاقی و معنوی امام(ره) توجه ویژه و خاص ایشان به نماز است و می‌بینیم که ایشان، کتاب جداگانه‌ای در مورد نماز دارند.

 رئیس دفتر مجمع عالی حکمت اسلامی قم با اشاره به ویژگی دیگر رویکرد اخلاقی و معنوی امام خمینی(ره)، ابراز کرد: امام(ره) تأکیدات بسیاری بر روی اصلاح و تهذیب نفس داشتند و در این خصوص، اصولی را تعیین کردند. همچنین تفکر، عزم و اراده و محاسبه و مراقبه از اصولی است که امام خمینی(ره) در تهذیب نفس تعیین کرده بودند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: