• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-5484-5
  • خبرنگار : 15235
  • منبع خبر : ----

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار مشهد:

کشاورزی باید از شکل سنتی به صنعتی تغییر ماهیت دهد

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار مشهد افزود: امروز روزی است که بایستی از کشاورزی معیشتی و سنتی به سمت کشاورزی صنعتی و مدرن حرکت کنیم. خوشبختانه زمینه‌های این تحول فراهم شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد منتظمی صبح امروز در نشست خبری دومین همایش ملی فناوری‌های نوین برداشت و پس از برداشت محصولات کشاورزی که در تالار اجتماعات پیام برگزار شد در خصوص این همایش اظهار کرد: ایران کشوری است که در‌آن کشاورزی و تعهد مطرح شده، ایران سرزمینی است در خاورمیانه که توانسته است از نعمت چهار فصل بودن، تنوع اقلیم، نیروی انسانی کافی و دانش استراتژیک وسیع بهره ببرد.

وی ادامه داد: انتظارات بالاست اما باید گفت در چند دهه گذشته به بخش کشاورزی بی‌مهری شده است. کم‌لطفی‌ها به جایی رسیده که نزدیک بود به یک وارد کننده کامل تبدیل شویم اما خوشبختانه مسئولان متوجه شدند و راه‌هایی پیدا کردند و در دولت یازدهم بخش کشاورزی متحول شد.

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار مشهد افزود: امروز روزی است که بایستی از کشاورزی معیشتی و سنتی به سمت کشاورزی صنعتی و مدرن حرکت کنیم. خوشبختانه زمینه‌های این تحول فراهم شده است.

منتظمی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تحول‌آفرینی در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: امروز کشورهای پیشرفته نیاز به کشاورزی دارند اما مدتی است که ما فقط فعالیت‌های خدماتی را دنبال کرده‌ و کشاورزی را فدای هیچ کرده‌ایم. امروز کشور با افزایش جمعیت و محدودیت منابع پایه تولید روبه‌رو است.

وی تصریح کرد: بایستی برنامه‌ریزان به این موضوع ایمان داشته باشند که اگر ما از آمار دقیق پژوهش و تحقیق غافل بمانیم، توفیقی را نخواهیم داشت. پس لازم است برنامه‌ها براساس مدل‌های ریاضی و تجربی به گونه‌ای عملی شود که مسیرهای پر پیچ و خم تولیدکنندگان را بتواند هموار کند. 

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار مشهد عنوان کرد: خوشبختانه در خراسان رضوی مرکز تحقیقات کشاورزی با همکاری معاونت تولیدات گیاهی و معاونت امور دام عملکرد خوبی داشته است. با همت معاونت امور دام جهاد کشاورزی اکنون براساس برنامه‌های کلانی که در سطح ملی تبیین، تنظیم و ابلاغ شد، اهداف چشم انداز تعیین شده است که به لحاظ ظرفیتی جلوتر از اهداف اصلی است.

منتظمی بیان کرد: براساس این هدفگذاری باید به 8000 تن گوشت قرمز، 9.5 میلیون تن شیرخام، 2 میلیون تن گوشت مرغ یک میلیون تن تخم‌مرغ برسیم.

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار مشهد با اشاره به اینکه امروز نیازمند تکمیل زنجیره‌های تولید هستیم، عنوان کرد: مکانیزاسیون یعنی تولید ثروت، جلوگیری از هدر رفتن تولید و افزایش بهره‌وری. در این مدت  به اندازه‌ای که به افزایش تولید توجه شد، به زنجیره‌های تولید صنایع بسته‌بندی، فرآوری، کم‌لطفی شد و ضرر آن را در حال حاضر مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه داد: واقعیت امر آن است که دولت ما دولت پاسخگو، قانون‌مدار و منضبطی نسبت به دولت‌های قبل است. یکی از سیاست‌هایی که توانست بخش تولید را از رکود بازار و بحران‌های لحظه‌ای نجات دهد، انتقال وظایف از بازرگانی به وزارت جهادکشاورزی است.

رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار مشهد یادآور شد: باید بپذیریم که برخی از سیاست‌های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی محقق شده و به اجرا گذاشته شده است. امروز به دلیل کاهش نزولات جوی، با ریزش 250 میلی‌متری باران، نمی‌توانیم به نیازهای صنعت نیاز دام به مفهوم عام پاسخگو باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: